Chytila ťa depresia z bozkávania? Výsledok nedávnej štúdie tvrdí, že ide o reálny problém

Bozkávaním sa môžeš prepojiť s partnerom viac než si praješ (Zdroj: Freepik/freepik)

#Bozkávanie je jeden z najviac romantických momentov, pri ktorom sa väčšinou cítiš príjemne. Prehnaná romantika a motýliky v bruchu sa však razom môžu zmeniť na depresiu a úzkosť. Nová štúdia naznačila, že láska môže byť niekedy poriadne náročná a ukrývať aj temné stránky, ktorým by si sa najradšej vyhol…

Láskyplné mikróby

O tom, že bozkávaním sa prenášajú baktérie už určite vieš. Nedávna štúdia sa pozrela bližšie na koreň tomuto problému. Podľa portálu NY Post, ktorý cituje slová odborníkov, sa počas desiatich sekúnd bozkávania prenesie až 80 miliónov baktérií. Je teda možné, že v by si mal pri výbere partnera premýšľať o čosi viac než doposiaľ. Aj keď to znie možno bizarne, môže ťa to zachrániť. Slinami sa neprenášajú len typické ochorenia ako chrípka či mononukleóza, ale aj psychické problémy.

Štúdia totiž skúmala 268 novomanželských párov, ktorých pozorovali po dobu pol roka. Zistilo sa, že zdraví partneri, no najmä partnerky, začali po tomto období vykazovať podobné prejavy psychických porúch ako ich partneri, ktorí mali oficiálne diagnostikované problémy so spánkom či duševným zdravím.

Prenos baktérií

Podľa Vice spočíva miera prenosu najmä v hladine kortizolu, teda stresového hormónu. Jeho vysoké hodnoty by „mohli narušiť bakteriálnu rovnováhu v ústach“ a blízky kontakt ako bozkávanie by tak prenášal mikróby z jedného človeka na druhého omnoho ľahšie.

Kortizol údajne dokáže narušiť rovnováhu baktérií v ústach, čo môže spustiť reťazovú reakciu vedúcu k psychickým zmenám u niektorých jedincov. Vzorky slín testovaných párov ukázali prítomnosť baktérií, pričom niektoré z nich sú spájané so zápalom v tele či neurologickými poruchami.

Choroba z bozkávania?

Portál však zároveň upozorňuje, že tieto zistenia neznamenajú, že bozkávanie spôsobuje depresie. Môže však výrazne prispievať k formovaniu duševného zdravia, ktoré môže vykazovať mikrobiálnu stopu. Štúdia sa však nezaoberala všetkými okolnosťami, ktoré môžu prenos podporovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počuješ obľúbený song a chytíš správny vibe? Vedci vysvetlili, prečo miluješ dobrú hudbu

Podľa odborníkov by tento prenos mohol byť vecou životného štýlu, no zároveň upozorňujú, že pri partnerskom spolunažívaní môže byť ostražitosť oveľa viac potrebná než si uvedomuješ. Najmä preto, lebo ide o tvoje zdravie – a to nielen fyzické, ale aj mentálne.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Vice, NY Post
Odporúčame