Bozky sú najfantastickejšou terapiou: Toto je 5+1 dôvodov, prečo je to tak

Photo by freestocks.org on Unsplash

#Ešte sa pamätáte na svoj prvý bozk? Určite áno, je to niečo, čo sa nedá len tak vygumovať z hlavy. Najmä, keď bol z lásky a nebozkávali ste sa s náhodným „okoloidúcim“ v alkoholickom opojení niekde na dedinskej zábave.

Sú však bozky, z ktorých ideme do kolien, úplne sa im oddáme a pomaly, ale isto sa roztápame v partnerovom náručí. Tušili ste však, že vášnivé bozkávanie má pre naše zdravie niekoľko nezanedbateľných benefitov? Toto sú tie najlepšie z nich.

#1 Posilnite si imunitu

Photo by Anna Sastre on Unsplash

I keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako vyslovene nehygienické, bozkávanie naopak posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu. Už 10-sekundový, poriadny „francuzák“ pomôže vášmu telu. V ústach máme viac ako 80-miliónov baktérií, vzájomným premiešaním slín s partnerom si však budujeme imunitu. Ak krčíte nos už len pri tej predstave, tak možno vás presvedčí fakt, že obyčajné potriasanie rúk ohrozuje našu imunitu viac než vášnivý bozk.

#2 Redukuje úzkosť

Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

Ak vás chytá panika a nie ste sami sebou, šup-šup za partnerom. Bozk vám pomôže znížiť hladinu kortizolu, ktorý súvisí s úzkosťou a zároveň vám zvýši hladinu serotonínu v mozgu. Podľa viacerých odborníkov má bozk na našu psychiku podobný účinok ako meditácia. Preto by sme sa rozhodne tejto terapii bozkom nemali vyhýbať.

#3 Pomáha znižovať krvný tlak

Photo by Joshua Rodriguez on Unsplash

Káva, zlá životospráva či dlhotrvajúci stres nám môžu zdvihnúť tlak, čo pre organizmus nemá práve tie najpozitívnejšie účinky. Avšak vedeli ste, že bozkávanie môže rapídne znížiť tlak? Pri bozkávaní sa totiž rozširujú vlásočnice na perách, v dôsledku čoho je krv rovnomerne rozdistribuovaná do tváre či koncových častí tiel. Vtedy zároveň srdce nepociťuje taký nápor, čo vedie k celkovému zníženiu krvného tlaku.

#4 Vynikajúco si precvičíme svaly na tvári

Photo by Kyle Loftus on Unsplash

Pri bozku zapájame viac ako 30 mimických svalov, ktoré máme na tvári. Je to vynikajúca rozcvička a zároveň prevencia voči vráskam. Z bozkávania profituje celý náš organizmus a tvár nie je výnimkou.

#5 Prevencia voči zubnému kazu

Photo by Daniel Frank on Unsplash

Už sme vám spomínali, že bozk je vynikajúcim prostriedkom na posilnenie imunity. Okrem toho však môže slúžiť aj ako výborná prevencia voči vzniku zubného kazu. Zvýšená nadprodukcia slín, ktorá je dôsledkom vášnivého bozkávania, má antiseptické a baktericídne účinky. To pomôže ochrániť váš chrup pred vznikom kazu. Na zubné kefky a správnu dentálnu hygienu by ste však nemali zanevrieť.

#6 Bozk vám pomôže identifikovať správneho partnera

Photo by Cristian Newman on Unsplash

Chcete zistiť, či je ten pravý? Skúste ho vášnivo pobozkať. Ak si budete rozumieť pri bozkávaní a prebehne medzi vami chémia, je väčšia pravdepodobnosť, že vám to bude klapať aj v iných oblastiach.

Bozk nepatrí len na prvé rande. V skutočnosti je nevyhnutným korením každého zdravo fungujúceho vzťahu. Práve skrz bozky vyjadrujeme lásku a spojenie.

Ak ste partnera ešte dnes vášnivo nepobozkali, tak sa to pokúste čo najskôr napraviť. Určite budete mať z toho obaja úžitok.

Zdroj: independent.co.uk
Odporúčame