#Hudbu milujú všetci. Ak poznáš pocit, kedy sa ti pri dobrom songu rozbúši srdce a máš potrebu sa hýbať pri dobrom beate, určite vieš, o čom hovoríme. Tvoje telo a hudba sú prepojené viac než si myslíš a potvrdili to aj odborníci. Podľa najnovších vedeckých poznatkov to nie je len reakcia na obyčajný zvuk, ale ide o čosi viac…
Hudba ťa ovplyvňuje
Určite poznáš situácie, kedy je hudba jediným tvojim únikom. Po dobrej pesničke mnohí z nás siahnu vo chvíli, kedy sa cítia smutní a frustrovaní, či naopak príliš šťastní. Hudba nie je len zhluk náhodných tónov, ktoré tvoria akýsi „soundtrack“ tvojho života, ale je to istý faktor, ktorý dokáže ovplyvňovať tvoje fungovanie.
Podľa odborníkov, ktorí sa venovali výskumu, sa hudba stáva akousi prirodzenou symfóniou tvojho mozgu, ktorý sa synchronizuje s rytmom a tvoje neuróny doslova tancujú. Len si spomeň na situáciu, kedy ti začal hrať song s dobrým beatom a ty si automaticky „ožil“. Môžu za to mini vibrácie v mozgu, ktoré boli naštartované tými správnymi rytmami.
Vplyv na tvoj mozog
Podľa portálu Science Alert je hudba niečo ako univerzálny jazyk, ktorý prepája ľudí z rôznych krajín a kultúr, pričom spája rôzne generácie – od malých, až po veľkých. Podľa najnovších poznatkov vedy existuje akási teória, ktorá tento „hudobný jazyk“ vysvetľuje z iného pohľadu než bolo doposiaľ známe.
Ide o takzvanú neurálnu rezonančnú teóriu, ktorá vysvetľuje prepojenie zvukových impulzov s ľudským mozgom. „Táto teória naznačuje, že hudba je silná nielen preto, že ju počujeme, ale aj preto, že sa z nej stávajú impulzy pre naše mozgy a telá. Tento fakt ovplyvňuje použitie hudby v rámci terapie či vzdelávania,“ cituje spomínaný portál slová neurovedkyne Caroline Palmerovej.
Vedci dokonca spomínajú, že rezonancia nie je len v hudbe, ale aj v takzvaných cirkadiánnych rytmoch, teda v tepe srdca či dýchaní. Takže keď sa tvoja nálada zlepší po dobrej skladbe, nie je to len placebo, ale je za tým tak trochu biológia.
Veľký vedecký potenciál
UConn Today uvádza, že potenciál terapeutického účinku hudby by mohol byť kľúčom k liečbe niektorých ochorení. Tím výskumníkov v rámci výskumu testuje hudbu ako nástroj na zlepšenie pamäti u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Pomocou špeciálne nastaveného svetla a hudobného rytmu môžu podľa nich vytvoriť rezonanciu v mozgu, ktorá doslova lieči.
A to je len začiatok. Predstav si možnosti, ktoré môže priniesť budúcnosť. Budú existovať appky, ktoré ťa naučia cítiť rytmus ako profík, či špeciálne systémy, ktoré budú skladať hudbu podľa tvojej nálady? Hoci to znie ako poriadny úlet, spomínaná vedecká teória tejto možnosti otvára dvere…
Využi to aj ty!
Túto novoobjavenú teóriu môžeš použiť v domácich podmienkach vo svoj prospech. Keď si nabudúce pustíš svoju obľúbenú pesničku, uvedom si, že to nie je len dobrý song. To, čo počúvaš, ovplyvňuje tvoj mozog, ktorý sa s tónmi doslova zladí. Ak počúvaš niečo, čo ti je príjemné a máš to rád, je veľká šanca, že ťa daná skladba len tak neomrzí.
Zahoď zábrany, nasaď si slúchadlá, „vypeckuj“ si obľúbené tracky naplno a nechaj sa unášať tým, čo ulahodí nielen tvojim ušiam, ale aj mozgu. Nezáleží na tom, či preferuješ pop, hip-hop, rap či techno – povolené je všetko, čo ti robí radosť…
Zdieľať na
Zdieľaní