Boli sme sa pozrieť v Kyjeve: Meste, v ktorom je všetko inak

pixabay.com

#Sú miesta na Zemi, ktoré si dokážete ihneď zamilovať. Pre mňa je srdcovkou práve Kyjev, i keď dodnes nezabudnem na vystrašené pohľady rodičov, príbuzných, známych a neznámych, ktorí len pri vyslovení názvu metropoly Ukrajiny prichádzali do mdlôb.A to sa nebojíš? Musíš ísť práve tam? Veď tam sa bojuje. Už si dosť stará na to, aby si takto riskovala.“ To je len výber z top otázok, ktorými ma zasypalo okolie. Našťastie sa našlo aj dosť takých, ktorí mi fandili.

Pred niekoľkými dňami som sa vrátila z mesačného pobytu v Kyjeve. Bola som tam už štvrtýkrát a môžem povedať, že toto miesto zakaždým milujem o niečo viac. Dokonca sa mi toto mesto tak dostalo pod kožu, že som už uvažovala o zmene bydliska. Ale nebudem predbiehať.

S angličtinou ďaleko nezájdete

Toto bolo jedno z najväčších prekvapení. S angličtinou sa dorozumiete na letisku, no v drvivej väčšine hotelov či reštaurácii sa pri najlepšom stretnete s lámanou angličtinou na úrovni začiatočníka. Ani štvorhviezdičkový hotel nie je zárukou, že menu dostanete v anglickej mutácii. Ale to nevadí. Miestni vám väčšinu vyjdú v ústrety a gestikuláciou sa vám budú snažiť ukázať, čo ste si to asi objednali.

Po počiatočnom šoku z toho, že angličtinu nevyužijem, som si otvorila aplikáciu, a začala som sa učiť nové slovíčka. S partiou ostatných nás neraz oslovovali cudzí ľudia, ktorí sa snažili identifikovať náš jazyk, pričom si nás najčastejšie mýlili s Čechmi či Poliakmi. Pre mnohých bola novinkou skutočnosť, že sa už zopár rokov nenachádzame s Čechmi v spoločnej republike.

Rozdiel medzi chudobou a okázalým bohatstvom

Photo by John-Mark Smith on Unsplash

Ak vám chýba dravosť, v Kyjeve nesadajte za volant a radšej dajte prednosť metru či maršrutke. Pravidlá tu prakticky neplatia a preto má prednosť väčšinou ten, kto je rýchlejší. Je bežné, že z dvoch pruhov vzniknú zázrakom tri, pričom to očividne netrápi ani šoférov, ani policajtov. Na cestách stretnete tie najluxusnejšie značky áut, ako aj vraky, ktoré fungujú len zázrakom. Lady, moskviče či iné chuťovky, ktoré si možno aj vy pamätáte z detstva.

V Kyjeve je veľmi cítiť rozdiel medzi elitou a ľuďmi, ktorí žijú naozaj skromne. Obrovské vily, ktoré na našinca pôsobia viac než gýčovito, majú presvedčiť o dobrom vkuse majiteľov, čo sa však väčšinu minie účinku. Na druhej strane je najmä komplex Kyjevsko-Pečerskej Lávry plný babičiek oblečených do starých kabátov, avšak s pozitívnym pohľadom na život. Keď som chcela pomôcť jednej z nich s ťažkou taškou, v ktorej mala snáď celý majetok, len sa na mňa usmiala a naznačila, že netreba. Vraj to nie je podstatné. Dôležité je, aby sa ľudia medzi sebou nehádali. Ešte dlho mi jej slová zneli v ušiach.

V Kyjeve sa (ne)bojuje

Mia

Mnohých od historického Kyjeva odradia práve prebiehajúce nepokoje v Ukrajine. Bola som sa pozrieť aj na Majdan, Námestie nezávislosti, na ktorom to všetko začalo. Na prvý pohľad sa ničím nelíši od centier ostatných európskych metropol. Množstvo ľudí, multikultúra, preplnené obchody či pouliční umelci.

Vojakov v meste stretnete len zriedkakedy. To, že v zbytočnej vojne prišlo o život tisíce ľudí vidno však na pamätných tabuliach. Nejeden múr chrámu je posiaty fotografiami padlých obetí. A rozhodne ich nie je málo. Človeku to príde ľúto, avšak má možnosť aspoň na chvíľu sa zastaviť a porozmýšľať, či to naozaj stojí za to.

Ľudia tu nie sú ľahostajní

Mia

Poďme teraz na veselšiu nôtu. Ľudia sa v Kyjeve nezabudli pozerať vôkol seba. To, že uvoľnia miesto v metre starším ľuďom či tehotným ženám je absolútnou samozrejmosťou. Neodmietnu pomôcť, ani keď sa na nich obrátite ľúbozvučnou slovenčinou vyšperkovanou troma ruskými slovíčkami. Keď sme raz nevedeli nájsť adresu, jedna slečna s nami strávila hodinu a pol intenzívnym hľadaním. Odišla až vtedy, keď sme ju presvedčili, že sme v absolútnom poriadku.

Samostatnou kapitolou je jazda maršrutkou, akýmsi miniautobusom, ktorý vás stojí len 8 hrivien (približne 26 centov). Cestovný lístok síce nedostanete, ale za to máte o zábavu postarané. Cestujúci zo zadu posielajú peniaze cez dav ľudí k šoférovi, pričom ten im rovnakým spôsobom pošle výdavok. Vždy sa vráti toľko, koľko má. Čo značí o charaktere miestnych.

Kyiv marshrutka

Ukrajinci cítia nepokoje v krajine najmä v nízkych platoch či dôchodkoch. Nie je raritou, ak tu dôchodca dostane dôchodok menší ako 50 eur. Ľudia však nestrácajú dobrú náladu, sú srdeční a ústretoví. A preto toto mesto tak milujem.

Preto ak chcete vyskúšať niečo mimo zabehnuté štandardy, odporúčam Kyjev. Počítajte však s rizikom, že vám toto mesto môže zájsť pod kožu oveľa viac, než by ste si mysleli.

Odporúčame