Speváčka Björk o svojej smutnej životnej kapitole: Vo svojom novom albume sa vyrovnáva so smrťou matky

Speváčka Björk

Speváčka Björk (Zdroj: Getty Images/Santiago Felipe)

#Je to vskutku zaujímavý zjav už na prvý pohľad. Táto islandská speváčka, textárka a hudobná skladateľka vždy vedela prekvapiť svojou netradičnou muzikou a tajomným hlasom, ktorý znel akoby z inej galaxie. Je bez debaty žijúcou legendou. Každého z nás pri slove Björk napadnú prekrásne umelecké fotky, ktoré na nás sršia už z titulných obalov jej CD.

Sama pre seba

Nie je žiadnym tajomstvom, že speváčka Björk nenahráva svoje piesne pre poslucháčov, ani pre hudobných kritikov, ale predovšetkým sama pre seba. Svedčia o tom aj jej posledné albumy, vrátane toho najnovšieho. Pritom jej ojedinelý talent a nekonečné invencie albumov stále oslovujú širšiu verejnosť a hudobní kritici ostávajú zakaždým v nemom úžase. Nech už by sa rozhodla vydať akoukoľvek hudobnou cestou, fanúšikovia jej budú stále tlieskať! To je čo povedať, keďže zažívame dobu rýchlokvasených hviezd, ktoré sa aj rýchlo stratia. Poslucháč pri pozornom počúvaní jej textov akosi zrazu nadobudne pocit, že Björk pozná.

Vulnicura

Najmä v albume Vulnicura z roku 2015, na ktorom sa s veľkou úprimnosťou vyrovnávala s náročným rozvodom s výtvarníkom Matthewem Barneym. Pre Björk bolo obdobie rozvodu, ako sama popisuje, najbolestivejším obdobím jej života. Môže sa ti teda zdať, že album Vulnicura je teda typické rozchodové album, ale opak je pravdou. Nie je len uzavretá do seba, ale naopak veľkolepá, plná sláčikových zvukov a dynamickej elektroniky zloženej z veľkej časti kultovnou juhoamerickou producentkou Arca. Celé sa to však nesie v hlbokom smútku zo strateného vzťahu a akousi nástojčivou túžbou zmeniť svoje videnie sveta.

Návrat ku koreňom – Fossora

Táto svetobežníčka v 90. rokoch objavovala elektronickú hudobnú scénu v Anglicku a veľkú časť dospelosti prežila v Spojených štátoch. Nový album je akýmsi návratom domov, ktorý však na podiv nie je vôbec sentimentálny. Björk akoby hľadala korene, nielen tie v pôde, ale aj tie rodinné. Hľadá akúsi paralelu medzi divokou prírodou a medziľudskými vzťahmi. Tento proces je o to bolestivejší, pretože na čele tohto všetkého stojí smrť jej milovanej mamy, ktorej stratu pred 4 rokmi oplakala. Všetká táto bolesť je obsiahnutá v albume Fossora, v ktorom spieva aj jej syn a dcéra a z veľkej časti je venovaný práve jej zosnulej matke. Cítiť to najviac pri dvoch krásnych, srdcervúcich skladbách, ktoré nevyžadujú žiadne nástroje k svojej sile, počuť iba Björk a mohutný ženský chorál, ktorý jej slová len zvýrazňuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao vydal nový hit Prší, Prší: Fanúšikovia milujú jeho cit pre realitu

Iba na vzťahoch záleží

Jej hudobné výpovede sú výpoveďami o rodičovstve a o smrti vlastnej matky, ale tiež je to akýsi zdroj nádeje, že iba vzájomné vzťahy sú to jediné, čo na svete máme. „Urobila si najviac, čo si mohla“ opakuje na konci speváčka. Vyjadruje tým zrejme zmierenie so svojou mamou, ale dá sa to vysvetliť aj tak, že Björk ako dvojnásobná matka utešuje svoju dcéru.

Preto určite dlho neotáľaj a vychutnaj si tento jedinečný album!

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.cz
Odporúčame