Kryptomeny klesajú raketovým tempom: Prečo by to pre nás všetkých mala byť dobrá správa?

logo bitcoinu na klávesnici

Kryptomeny stále klesajú na hodnote (Zdroj: Unsplash/Jievani Weerasinghe)

#Kryptomeny ako bitcoin sa mali používať ako digitálna hotovosť. Namiesto toho sa stali populárnymi ako investície a zdroje príjmov. Okrem toho, že kryptomeny sú náročné na zdroje, sú tiež pomerne nestále. Ceny najväčších kryptomien, Bitcoin a Ethereum, klesli za šesť mesiacov o viac ako 55 percent, čo viedlo niektorých k názoru , že na potlačenie otrasov je potrebná regulácia.

Hodnota bitcoinu už niekoľkokrát dočasne klesla pod odhadované výrobné náklady bez výraznejšieho dlhodobého poškodenia trhovej ceny. Ak by však trh dostatočne dlho stagnoval, kryptomeny začnú kapitulovať čoraz väčší počet ťažiarov. Ťažiari s najvyššími nákladmi pravdepodobne predajú svoje bitcoinové držby, keď ziskovosť klesne, čím sa na trhu vytvorí ešte väčší predajný tlak. Krátkodobá kapitulácia medzi menšími ťažobnými jednotkami s vysokými nákladmi (často využívajúcimi prerušovanú obnoviteľnú energiu) je normálna.

Dôvod klesania hodnoty

Domino efekt s zatváraním veľkých ťažobných firiem jeden po druhom by však mohol spôsobiť, že ceny kryptomien a uhlíkové emisie siete rýchlo klesnú k nule. Táto udalosť sa v krypto- hovoroch nazýva bitcoinová špirála smrti. Okrem cenových ťažkostí pri ťažbe bitcoinov je potrebné zvážiť aj ďalšie potenciálne body zlomu. Mnohí veľkí investori, najmä tí, ktorí nakupovali za vyššie ceny, sú v súčasnosti pod vodou – zaťažení veľkými vrecami bitcoinov, ktoré nevedia výhodne predať.


Zisti konečne, čo je NFT: Ide o ďalšiu krypto-revolúciu a mal by si sem investovať svoje peniaze?


Súčasný krach na trhu s kryptomenami je však pravdepodobne kombináciou mnohých faktorov. Úrokové sadzby sa roky blížili k nule, ale Americká centrálna banka a Bank of England však nedávno zvýšili úrokové sadzby o najväčšiu sumu od roku 2000. Pokračujúce kontroly COVID a ruská invázia na Ukrajinu tiež vytriezveli trhy. Bitcoin bol navrhnutý tak, aby bol ľahostajný voči vládam a bankám, ale investori vo všeobecnosti nie sú. Zo svojich portfólií odstraňujú zdroje rizika a zbavujú sa kryptomien.

Prečo je to pozitívne?

Najviac znečisťujúce kryptomeny typu „proof-of-work“ ako bitcoin, ethereum a dogecoin spolu spotrebujú ročne okolo 300 terawatthodín (TW/h) elektriny prevažne z fosílnych palív. Bitcoin má ročnú uhlíkovú stopu okolo 114 miliónov ton. To je zhruba porovnateľné s 380 000 štartmi vesmírnych rakiet alebo ročnou uhlíkovou stopou Českej republiky. Ťažbu kryptomien možno považovať za kontrolovaný spôsob plytvania energiou.

Celý proces ťažby proces zahŕňa špecializované počítače, ktoré opakovane robia náhodné zábery pri hádaní dlhého reťazca číslic. Množstvo výpočtového výkonu venovaného tomuto úsiliu sa označuje ako hash rate siete. Väčšina svetových ťažobných strojov využíva elektrinu vyrobenú v uhoľných elektrárňach . Čím vyššia je cena kryptomeny, tým viac hotovostných ťažobných jednotiek je pripravených plytvať touto elektrinou, kým náklady na výhru neprevážia odmeny. Keďže hodnota kryptomien klesá, v mene našej planéty sa z tohto stavu môžeme tešiť.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame