Celosvetový trend miluje stále viac Slovákov: Pozri si prehľad bezobalových obchodov a zisti, na čo sa pred nákupom pripraviť

bezobalový obchod

V bezobalových obchodoch je radosť nakupovať. Stačí si priniesť tašku či nádobu, s ostatným si poradíš (Zdroj: Instagram/ dvajaphoto)

#Životný štýl zero waste sa u nás na Slovensku teší čoraz väčšej obľube. Za týmto anglickým pojmom a celosvetovým trendom sa ukrýva krásna myšlienka, ktorú preberá množstvo obchodov. Život bez odpadu, ktorý stojí na piatich jednoduchých bodoch: odmietni čo nepotrebuješ, zredukuj, opätovne použi, recykluj, kompostuj. Ak ťa táto filozofia zaujala a rozmýšľaš, ako sa dajú tieto princípy predstaviť v nákupnom procese bežných dní, čítaj ďalej.

Buď pripravený

Podstatou pri nakupovaní v bezobalovom obchode je vytvorenie si presného zoznamu. Čo, aké množstvo a aký počet potrebuješ kúpiť. Prečo? Nie každý z bezobalových obchodov ponúka nádoby alebo vrecúška na odnesie tovaru. Čiže je potrebné si vziať tie, ktoré používaš doma a v obchode ich len doplniť. Ideálne bude, ak budeš mať so sebou niečo aj do zálohy.

Keď sa vyberieš na nákup do zero waste obchodu počítaj s tým, že cena produktov bude o niečo vyššia ako v supermarkete. Avšak cena sa rovná kvalite. Ide hlavne o bio produkty a tovar od malých farmárov. Pri kúpe kozmetiky ide jednoznačne o prírodne produkty, mnohé z nich sú dokonca vegetariánske alebo vegánske. Naviac ťa môže tešiť to, že si podporil lokálnych výrobcov.

Výhody bezobalových obchodov:

  • Bez obalu a bez odpadu: Nákupom, ktorý urobíš neznečistíš planétu zbytočnými obalmi.
  • Ekologicky a udržateľne k našej planéte: Produkty, ktoré v obchodoch nájdeš budú ekologické a nebudú škodiť prírode.
  • Tovar na váhu: Výhodou je aj to, že si odnesieš len množstvo, ktoré skutočne potrebuješ a nebudeš tak napríklad plytvať jedlom.
  • Podpora lokálnych výrobcov: Budeš mať záruku, odkiaľ kúpené produkty pochádzajú a umožníš tak svojim krajanom živiť sa tým, čo ich baví.
  • Bio produkty, na svoje si prídu vegáni i vegetariáni: Kvalita tu prevyšuje kvantitu. Majitelia týchto obchodov si dávajú na výbere záležať a ponúkajú len tie najlepšie veci.

Bezobalové obchody sa tešia stále väčšej pozornosti a obľube, my ti prinášame menší výber z nich. Objav spolu s nami predajňu vo svojom meste.

nádoby v bezobalovom obchode
V bezobalovom obchode si nakúpiš len toľko, koľko potrebuješ (Zdroj: Unsplash)

U Vážky (Bratislava)

“Sme Vážka. Symbol transformácie. Sme ekologický obchod s rešpektom voči všetkému, čo si vážime.”

Len pred rokom sa v Bratislave otvorila nová bezobalová predajňa. Nazýva sa U Vážky a ide o koncept samoobslužnej prevádzky. Ak však budeš mať problém, ochotný personál ti zaručene pomôže. Dokonca tu budeš mať možnosť namlieť si sám múku. Okrem toho si môžeš vyrobiť vlastné arašidové maslo či načapovať drogériu.

Predajňa má svoje cenné miesto v bratislavskom Fresh markete. Nájdeš tam všetko od čerstvých potravín až po veci na upratovanie domácnosti. Rozpis všetkých potravín sa nachádza na ich webovej stránke uvazky.sk. Množstvo produktov je vhodných pre vegánov. No aj ľudia, ktorí majú problém s lepkom alebo laktózou si tu prídu na svoje. Obchodík podporuje vo veľkej miere malých pestovateľov a výrobcov.


Jiří Sedlák otvoril už tri bezobalové obchody: Zero waste je aj o obetovaní vlastného pohodlia, hovorí


Onakô (Piešťany)

Riadia sa heslom – nulový odpad. Poháňa ich zero waste sila a svoje miesto si našli v Piešťanoch na Teplickej ulici 56. Onakô potraviny ponúkajú základné rastlinné potraviny v suchom, ale aj v sypkom stave. Nakupujú od lokálnych pestovateľov a exotické ovocie nemajú spoza oceánu. Uprednostňujú ich dovoz zo severnej pologule.

Ich ponuka je naozaj široká. Rôzne druhy ovocia, orechov, obilnín, cestovín zo Slovenska aj z Talianska no a nájdeš tu taktiež  domáce oleje. Podobne ako U Vážky, aj tu si môžeš pomlieť múku. No namiesto výroby arašidového masla si tu pripravíš čerstvé vločky. Ich plánom do budúcnosti je predaj potravín predovšetkým zo Slovenska a Moravy.

“Obrovská spokojnosť, samé dobré veci a hlavne milý, ľudský prístup,“ hovorí Nikola, ktorá predajňu všetkým odporúča.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Onakô (@onako_potraviny_inak)

Špajza (Nitra)

Na Štefánikovej triede 15 v Nitre sa nachádza bezobalová prevádzka Špajza. Svoj príbeh začala písať v júni 2018 a stále napreduje. Potraviny má pod palcom milý manželský pár so svojimi skvelými zamestnancami.

„Náplňou prevádzky je predávať jednoduché a zdravé potraviny na váhu a bez obalu. Bola to pre mňa zmysluplná myšlienka a v Nitre takýto obchod chýbal. Cítila som, že ma táto práca bude veľmi napĺňať a je tomu tak aj dnes,“ s úsmevom sa vyjadrila majiteľka.

V predajni nájdeš všetko od múky až po cukrovinky. Nechýba ani drogéria, kozmetika a pomôcky do domácnosti. Ak hľadáš niečo špeciálne, v Špajze si na správnej adrese. Oriešky v čokoláde, slovenské raw tyčinky, bio sušené jabĺčka zo sadu neďaleko Nitry či úžasné slivkové lekváre. Produkty z tohoto obchodíku si môžeš zakúpiť aj online v e-shope dospajze.sk.

“Skvelý obchodík s dušou a srdcom, vždy odtiaľto odchádzame s plnými pytlíčkami a dobrou náladou” hovorí spokojná zákazníčka Eva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa špajza (@spajza_bezobalova)

Bezobalis (Trenčín)

Martin a Martina sú vydarená dvojica, ktorá si v Trenčíne otvorila bezobalový obchod. „Do BEZOBALIS vkladáme obe naše srdcia, a to pri všetkom, čo robíme. Nepustí nás pracovať inak ako čestne, úprimne a vyhýbať sa greenwashingu,“ vyjadrili sa majitelia na svojej webovej stránke bezobalis.sk.

V predajni si môžeš zakúpiť potravinový i nepotravinový tovar. Čerstvé by ste tam však hľadali márne, zamerali sa hlavne na trvanlivé produkty. Čiže vytvorili typickú slovenskú komôrku so všetkým, čo do nej patrí – múka, strukoviny, vločky, orieškové nátierky, džemy, ryža, sušené ovocie a mnoho ďalšieho.

Ich ponuka obsahuje tiež oleje a sirupy, ktoré si ty sám načapuješ. Nechýbajú ani bambusové slamky, poháre či kefky na zuby. Je to jednoducho miesto, kde sa na svet pozerajú cez „zelené okuliare“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BEZOBALiS (@bezobalis)


ROZHOVOR Lukáš a Šimon si na odpade si založili úspešný biznis: Zo starého plastu pečú dizajnové kúsky


NEBALené (Banská Bystrica)

Zero Waste predajňu máme aj na strednom Slovenskom. Konkrétne v Banskej Bystrici. Ide o rodinný podnik, keďže majiteľkami sú mama a dcéra. Nesie názov NEBALené a je prvou bezobalovou predajňou v meste.

Obchod kedysi sídlil na Dolnej 15, no prednedávnom sa presťahoval na Námestie SNP 16. Výber potravín je tam naozaj rôznorodý. Klasiky ako múka, strukoviny, cestoviny a oleje nesmú chýbať. Potešia však aj nadšencov prírodnej kozmetiky, ktorá je vyrobená priamo v našej krajine.

“Super obchodík so skvelou ponukou, milou pani predavačkou, ktorá nám ochotne poradila a obslúžila nás,” zákazníčka Lucia si prevádzku veľmi pochvaľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NEBALené (@nebalene)

Na kôpke (Košice)

Na kôpke vznikol pred viac ako troma rokmi, ako prvý bezobalový obchod na východe Slovenska. Ak si z Košíc, adresu Park Angelinum 13 si dobre zapamätaj. Majiteľka Alexandra bola k ekologickému životnému štýlu vedená od útleho detstva.

„V obchodíku chcem vytvoriť priestor pre zodpovedný nákup, udržateľnú spotrebu a zníženie odpadu. Cieľ je jednoduchý – predaj lokálnych potravín, pri ktorých je to možné, predaj na váhu, aby sa nakúpilo len toľko, koľko sa spotrebuje a zároveň podpora nákupu do vlastných obalov.“

V ponuke produktov sa nachádza všetko od soli, cukru, korenín až po slnečnicový olej v bio kvalite. Nechýbajú ani pomôcky na upratovacie či bambusové kefky. Celý zoznam potravín, ktoré obchodík ponúka, nájdeš na nakopke.sk.

“Krásna myšlienka, výborné lokálne potraviny a hlavne eko friendly, bez sáčkov, plastov. Veľmi milá obsluha,” pochválila Nataly, ktorá prevádzku navštívila.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Na kôpke | Obchod Bez Obalu (@nakopke)

Odvážené (Prešov)

Rok 2018 otvoril brány prevádzky Odvážené v Prešove. K jej otvoreniu predchádzalo 9 mesiacov intenzívnej práce. Vytvorenie bezobalového obchodu majiteľky vnímali ako vlastnú potrebu. „V našich domácnostiach sa nám podarilo zredukovať odpady na minimum, no nakúpiť potraviny bez obalu v tej dobe v Prešove nebolo možné. A práve z potravín a drogérie sme odpady zredukovať nevedeli.“

Pred otvorením si dievčatá vytvorili prieskum na trhu a zisťovali, či sú ľudia v meste na východe pripravení nakupovať a správať sa tak, ako si vyžaduje bezoobalový obchod. Crowdfundingová kampaň im priniesla jasný výsledok, čo ich motivovalo pustiť sa do podnikania.

Aktuálne u nich nájdeš vyše 400 produktov. V ponuke je hádam všetko od korenín, až po kávu. Drogéria a kozmetika sú prírodné. Najnovším produktom, ktorý predávajú na váhu je sladká dobrota – bio nugát. K veľmi obľúbeným produktom vraj patrí mak z Malého Šariša. Ak máš záujem o ich produkty, celý výber nájdeš na e-shope odvazenepresov.sk.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Odvaž(e)ne (@odvazene)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame