Čo znamená geometria kolies a prečo by si jej mal venovať pozornosť? Urob si prehľad v auto-moto slovníku

Kolesá športového auta.

Prečo je geometria kolies tak dôležitým faktorom a ako ju nastaviť? (Zdroj: Unsplash.com/Velito)

#Geometria kolies je pojem, o ktorom sa veľmi často nehovorí. Napriek tomu ide o veľmi dôležitú vec a mal by jej venovať pozornosť každý majiteľ auta.

Čo to vlastne tá geometria je? V jednoduchosti ide o to, ako sú kolesá vychýlené vzhľadom k náprave. To ovplyvňuje stabilitu auta, ale aj rýchlosť opotrebúvania pneumatík, spotrebu, hluk na palube a mnohé ďalšie veci. Ak je geometria zanedbaná, môže ti spôsobiť zbytočné výdavky. A to až vo výške stoviek eur ročne! Toto by si o nej mal vedieť…


Chystáš sa kupovať jazdené auto? Pozor, tieto detaily ti prezradia, či je všetko v poriadku!


3 základné nastavenia geometrie

Pri nastavovaní geometrie sa ladia 3 veci – odklon kolesa, zbiehavosť a uhol závleku. Všetky sa nastavujú na nápravách počas toho, ako sa vyrába nové auto.

Odklon kolies

Odklon hovorí o tom, ako naklonené je koleso, keď sa na auto pozeráš spredu alebo zozadu. Na väčšine áut je nastavený mierny odklon, teda kolesá sú trochu vychýlené do tvaru písmena A. Na niektorých vozidlách je v nezaťaženom stave nastavený príklon. Teda tvar písmena V. Takéto nastavenie majú napríklad staré Tatrovky.

Geometria kolies.
Nákres geometrie kolies (Zdroj: commons.wikimedia.org)

Zbiehavosť

Zbiehavosť kolies zas vyjadruje, ako sú kolesá nápravy natočené, keď sa na nich pozeráš zvrchu. Väčšina áut má nastavenú miernu zbiehavosť. Keď sa zhora pozrieš na prednú nápravu, predné časti kolies budú bližšie pri sebe ako zadné. Ak by sme to prehnali, pripomínajú akúsi striešku. Avšak, voľným okom zbiehavosť obvykle ani nie je viditeľná, vychýlenie je len na úrovni niekoľkých stupňov.

Uhol závleku

Aj ten je podstatnou súčasťou geometrie, keďže ovplyvňuje, aby auto išlo pri vycentrovanom volante rovno a neťahalo do strany.

Prečo je nastavenie geometrie tak dôležité?

Pri používaní auta sa geometria prirodzene rozlaďuje. V nápravách vznikajú vôle, ktoré narúšajú ideálny odklon, uhol závleku či zbiehavosť.

Rozladená geometria sa obvykle prejaví na správaní auta. Pri vyššej rýchlosti si môžeš všimnúť, že ak pustíš volant, auto ťahá do strany. Objaviť sa však môžu aj mnohé ďalšie prejavy – volant nakrivo, vibrovanie, nerovnomerné opotrebenie pneumatík či vyššia spotreba.

Čo je však horšie, kvôli rozladenej geometrii môže byť auto náchylnejšie na šmyk a v krízových situáciách sa správa nepredvídateľne. Zanedbaná geometria tak môže zvýšiť tvoje náklady na prevádzku auta a ohroziť bezpečnosť jazdy. Rozhodne by si jej mal venovať pozornosť.

Ako nastaviť geometriu kolies?

Nastavenie geometrie vykonávajú špecializované servisy. Najprv sa pomocou presných senzorov zmerajú jednotlivé odchýlky a následne ich mechanik vyladí tak, aby zodpovedali hodnotám, ktoré odporúča výrobca.

Nastavovanie geometrie kolies na automobile.
Takto vyzerá proces nastavovania geometrie vychýlených kolies (Zdroj: commons.wikimedia.org)

Pozor! Geometriu kolies nemá zmysel nastavovať na starom aute, ktoré vyžaduje výmenu komponentov nápravy. Pokiaľ sú vôle v nápravách príliš veľké, geometria sa síce dá nastaviť, no po pár metroch jazdy sa opäť rozladí. Ak máš staršie vozidlo, najprv si v servise nechaj skontrolovať stav náprav a vymeniť opotrebované súčiastky. Až potom venuj pozornosť geometrii.

Kedy si nechať skontrolovať geometriu?

Geometriu kolies si nechaj skontrolovať v prípade, že pociťuješ známky jej rozladenia. Ako sme spomínali, auto ti pri vyšších rýchlostiach ťahá mierne do strany, volant sa pomalšie vracia do stredovej polohy alebo pri jazde na diaľnici akosi viac počuješ hluk pneumatík. Ak je geometria už veľmi rozladená, môžeš si všimnúť, že vonkajšia alebo vnútorná časť pneumatiky je viac opotrebovaná.

Kontrola geometrie je dôležitá vždy po väčšom servise náprav – keď sa menia rôzne ramená, stabilizátory či tlmiče. Vtedy častokrát dôjde k jej rozladeniu. Rozhodne však neurobíš chybu, ak si ju necháš zmerať aj preventívne, v rámci pravidelnej prehliadky auta.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: Hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame