6 najväčších nástrah šoférovania v lete: Posledná je najzradnejšia!

šoférovanie v lete

Aj v lete na teba čaká pri šoférovaní mnoho nástrah (Zdroj: GettyImages)

#Ktoré ročné obdobie je podľa teba na cestách najrizikovejšie? Pravdepodobne by si tipoval zimu, keďže vozovky sú pokryté ľadom či snehom a šmýka sa na nich. Avšak, podceňovať by si rozhodne nemal ani leto.

Aj vtedy na teba číha viacero nástrah, ktoré môžu zapríčiniť nehodu alebo zbytočné komplikácie. My ti poradíme, na čo nezabúdať a čomu venovať zvýšenú pozornosť.

Skontroluj tlak v pneumatikách

Z jednoduchých fyzikálnych zákonov vyplýva, že keď narastá teplota, prirodzene sa mierne zvyšuje aj tlak v pneumatikách. Počas horúcich letných dní sa teplota cesty dokáže vyšplhať aj na viac ako 50 °C, v dôsledku čoho sa zvýši tlak v gumách. A to môže byť problém. Pokiaľ je príliš vysoký, pneumatika môže ľahšie prasknúť a nemusí ideálne držať na ceste.

Pneumatiky auta
Tlak v gumách môže byť v lete veľmi vysoký (Zdroj: Pixabay/Andreas Lischka)

Obzvlášť pred dlhšou cestou si preto vždy skontroluj, či máš pneumatiky nafúkané na tlak, ktorý odporúča výrobca. V prípade potreby ich mierne dofúkaj alebo sfúkni. Odporúčané tlaky nájdeš na štítku na viečku palivovej nádrže, prípadne na stĺpiku za dverami.

Neprehliadni motocyklistov

Počas pekných teplých dní sú cesty plné motorkárov, ktorí kľučkujú pomedzi autá a snažia sa predrať dopredu v zápchach. Vzniká tak veľa zbytočných kolízií, kedy si šofér auta nevšimne motorkára, vojde mu do cesty a dôjde k zrážke. Práve preto maj počas leta vždy oči na stopkách a cez spätné zrkadlá priebežne sleduj priestor za autom.

Nezabúdaj: Dávaj si veľký pozor aj pri odbočovaní doprava. Vždy sa pozri do spätného zrkadla, či náhodou práve popri aute neprechádza cyklista.

Mysli na aquaplaning

Horúce letné dni sú neraz spojené aj s krátkymi, no veľmi intenzívnymi búrkami. A práve pri nich je vysoké riziko aquaplaningu. Na cestu padne za krátky čas veľké množstvo vody, tá nestihne odtiecť a vznikajú mláky. Ak cez tieto mláky prejdeš nadmerne vysokou rýchlosťou, kolesá môžu stratiť kontakt s cestou, dôjde k aquaplaningu a tvoje auto sa stane neovládateľným.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strašidelná predpoveď: Podľa umelej inteligencie budú ľudia vyzerať o tisíc rokov naozaj desivo!

Ak teda vonku leje a ty ideš po diaľnici či okresnej ceste, radšej spomaľ, aby si mal istotu, že sa tvoje auto nedostane do kritickej situácie.

Horúci asfalt sa môže šmýkať

Určite si aj ty už niekedy zažil deň, keď bolo tak horúco, že na niektorých miestach sa tavil asfalt na ceste. Možno si povieš, že roztopený asfalt je lepkavý, takže na ňom pneumatika auta lepšie drží. No opak je pravdou. Na rozhorúčenom asfalte môže vznikať klzká vrstva, ktorá predlžuje brzdnú dráhu a kvôli ktorej sa pneumatika dostane skôr do šmyku.

Nehovoriac o tom, že ak je asfalt roztavený, jeho kúsky sa môžu nalepiť na pneumatiku a tiež zhoršia jej vlastnosti. Preto to na rozhorúčených cestách radšej nepreháňaj s rýchlosťou.

Neriskuj prehriatie bŕzd

Brzdy bežných osobných áut nie sú navrhnuté tak, aby dlhodobo podávali plný výkon pri extrémnych teplotách. Preto sa ti môže stať, že počas horúceho dňa cestou dolu nejakým horským priechodom budeš postupne cítiť, že brzdia akosi slabšie.

Diaľnica cesta
Na vozovke dodržiavaj bezpečnú vzdialenosť (Zdroj: GettyImages)

Čo s tým môžeš spraviť? Udržuj si radšej väčšiu vzdialenosť od auta pred tebou a ak je to možné, brzdi prerušovane. Nedrž stlačenú brzdu niekoľko desiatok sekúnd vkuse, ale priebežne ju na chvíľku púšťaj, aby sa kotúč mierne vychladil.

Pravidelne dopĺňaj tekutiny

Tento tip je zo všetkých najdôležitejší. Počas teplých dní zohrávajú podstatnú úlohu nielen prevádzkové kvapaliny v aute, ale aj tekutiny v tvojom tele. Organizmus kvôli poteniu rýchlo stráca vodu a môže dôjsť k dehydratácii.

Budeš sa tak menej sústrediť na cestu a predĺži sa tvoja reakčná doba. Do auta si so sebou preto vždy brávaj fľašku s nápojom a pravidelne pi.  

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kúpiť či nekúpiť búrané auto? V týchto prípadoch to nie je riziko

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame