Parádna štvorkolka do 5-tisíc eur? Tieto modely áut stoja za zváženie!

Automobil 4x4

S autom 4x4 môžeš bez obáv cestovať do hôr (Zdroj: GettyImages)

#Hodilo by sa ti na zimu auto s pohonom všetkých kolies, aby si sa už nebál, či sa dostaneš do hôr na chatu alebo lyžovačku? Aby si aj v najväčšej snehovej kalamite mohol ísť sebavedomo kamkoľvek? Na účte nemusíš mať desiatky tisíc eur. Spoľahlivé 4×4 modely sa dajú kúpiť aj za menej ako 5000 eur. Síce nebudú najnovšie, ale poslúžia ti perfektne.

Ktoré konkrétne autá sa oplatí zvážiť? Prinášame ti prehľad tých najzaujímavejších.

Suzuki SX4

Toto jednoduché japonské auto bolo dostupné buď s pohonom iba predných kolies alebo 4×4.  V cenovej hladine do 5000 eur zoženieš na bazárových portáloch aj veľa kúskov s pohonom všetkých kolies. Suzuki SX4 má spoľahlivú techniku a jeho opravy ťa finančne nezruinujú. K dispozícii je benzínový motor 1.6 alebo naftový 1.9 DDIS. Ak ti ide o čo najmenšiu servisnú náročnosť, uprednostni práve benzín.

Suzuki Sx4
Suzuki SX4 (Zdroj: Wikimedia Commons/order_242)

Naša rada: Zaujímavou voľbou je tiež Suzuki Swift 4×4. V cene do 5000 eur nájdeš aj kúsky, ktoré majú najazdených menej ako 100 000 km.

Volkswagen Passat 4×4

Volkswagen Passat generácie B6 bol dostupný aj s pohonom všetkých kolies a označovaný bol ako 4Motion. Ide o spoľahlivý pohon 4×4, ktorý si veľmi dobre poradí so snehom, blatom a inými nepriaznivými podmienkami. Samotný Passat ťa poteší svojím obrovským vnútorným priestorom a vynikajúcim komfortom. A keď sa rozhodneš pre motor 2.0 TDI, jazdiť budeš s minimálnymi spotrebami paliva.

VW Passat
Volkswagen Passat (Zdroj: Wikimedia Commons/order_242)

Praktický tip: Ak hľadáš kombi s pohonom všetkých štyroch kolies, určite si pozri aj Škodu Octaviu 4×4 prvej alebo druhej generácie. V cenovej hladine do 5000 eur ich na bazárových portáloch nájdeš desiatky.

Mitsubishi Pajero

Potrebuješ auto s pohonom 4×4, ale nestačí ti nejaký kombík alebo malý crossover? Chceš poriadny offroad, ktorý sa nezľakne ani väčšieho terénu? Potom určite zváž staršiu generáciu Mitsubishi Pajero. V cenách do 5000 eur síce zoženieš len kúsky vyrobené okolo roku 2000, ale to vôbec nevadí. Tieto autá sú veľmi robustné a spoľahlivé. Pri kúpe si však dávaj pozor na hrdzu, Pajero je na ňu dosť citlivé.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST ovocných čajov: Len jeden stojí za nákup, poteší aj tvoju peňaženku!
Mitsubishi Pajero
Mitsubishi Pajero (Zdroj: Wikimedia Commons/Joraking 9824)

Audi A4 Quattro

Pohon všetkých kolies Quattro odborníci dlhodobo označujú za jeden z najlepších pohonov 4×4, aký existuje. A ty ho môžeš mať dokonca aj za menej ako 4000 eur! Stačí sa popozerať po staršej generácii Audi A4. Skvelou voľbou sú kúsky s legendárnym motorom 1.9 TDI, ktoré potešia nízkou spotrebou, príjemným výkonom a zároveň nízkymi servisnými nákladmi.

Audi A4 Quattro
Audi A4 Quattro (Zdroj: Wikimedia Commons/Thomas Doerfer)

Honda CR-V

Ak máš rozpočet do 5000 eur, bez problémov kúpiš nielen prvú, ale aj druhú generáciu tohto obľúbeného SUV. Honda CR-V je známa svojou dobrou spoľahlivosťou, priestranným interiérom a celkovo robustnou konštrukciou. Môže tak byť aj skvelým rodinným SUV, ktoré ťa pohodlne odvezie na lyžovačky alebo na chatu. K dispozícii je s benzínovými, ale aj naftovými motormi. Je len na tebe, čo uprednostníš.

Honda CR-V
Honda CR-V (Zdroj: Wikimedia Commons/Two hundred percent)

Kia Sportage

Ďalšie populárne SUV, ktoré je známe svojou spoľahlivou technikou, dlhou životnosťou a nízkymi servisnými nákladmi. Pri kúpe si však dávaj pozor na to, či má daný kúsok naozaj pohon 4×4 – Sportage bol totiž dostupný aj s pohonom iba prednej nápravy. Skvelou voľbou je naftový motor 2.0 CRDi, ale rozhodnúť sa môžeš aj pre benzínový dvojliter. Mnohé kúsky sú navyše prerobené aj na pohon LPG.

Kia Sportage
Kia Sportage (Zdroj: Wikimedia Commons/Rudolf Stricker)

Jeep Grand Cherokee

Je to skutočne tak, za menej ako 5000 eur môžeš mať aj legendárny Jeep. Staršie modely Grand Cherokee si ťa získajú luxusným interiérom, vysokým komfortom a bohatou výbavou. A čo je podstatné, majú perfektne vyladený pohon 4×4 a spoľahlivo ťa prevezú aj tými najnáročnejšími terénmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ o najvyšších budovách sveta: Známe pozná každý, čo tieto?

Áno, servis ťa bude stáť viac ako pri niektorých iných autách z tohto zoznamu. Staršie Jeepy sú ale vo všeobecnosti veľmi odolné, takže aj vo vyššom veku toho ešte veľa zvládnu.

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee (Zdroj: Wikimedia Commons/Matthias)

Veríme, že sme ti poradili pri rozhodovaní.

Ktorý z modelov ťa najviac oslovil?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame