Auto kúpiš už v cene jednej výplaty: Predstavíme ti jazdenky do 500 eur, ktoré ťa nesklamú

autá do 500 eur

Nájdeš v našom výbere svojho favorita? (Zdroj: Unsplash/matheus-ferrero)

#Hoci kúpiť plne pojazdné jazdené auto do 500 € sa môže javiť ako nereálne, v skutočnosti si máš z čoho vyberať. Za jednu výplatu si vieš zaobstarať auto, ktoré bude schopné jazdiť, trúbiť, nezruinuje ťa veľkými prevádzkovými nákladmi a poslúži ti minimálne na chvíľu.

Pri kúpe takto lacného auta nemôžeš čakať žiaden luxus. Zabudni na klimatizáciu, veľký výkon, či pohodlie na palube. Auto do 500 € ti v zásade poslúži len ja jedno – prepravu z bodu A do bodu B. V tejto cene nenájdeš žiaden cukrík, pripraviť by si sa mal na poškodený lak, či dokonca hrdzu. Tiež mysli na to, že auto možno nebude veľmi bezpečné. Používať ho pri vyšších rýchlostiach môže byť celkom hazard, avšak na bežné presúvanie sa po meste a okolí bude postačovať.

Pozor pri kúpe

Jazdené auto do 500 € už bude mať čo-to za sebou. Pri pohľade zvonku dbaj na to, aby hrdza nezasahovala do nosných a dôležitých častí auta. Menšia povrchová hrdza na lemoch blatníkov, prahoch, prípadne iných častiach karosérie je v poriadku. Avšak, ak už v karosérii vytvorila veľké diery, auto sa stáva nebezpečným. Kúpa takéhoto kúsku tak nemusí byť najlepším nápadom.

Všímaj si platnosť technickej a emisnej kontroly. Ak končí o niekoľko týždňov, takémuto autu sa radšej vyhni. Kvôli horšiemu technickému stavu je totižto veľká pravdepodobnosť, že auto kontrolou neprejde, a ty budeš musieť investovať do jeho servisu. Pri jazde si prever najmä technický stav. Nečakaj žiadne zázraky, no auto by malo štartovať, zatáčať, pridávať a brzdiť bez citeľných problémov.

Jednoduchosť nad luxusom

Pri kúpe auta v danej cenovke sa zameraj najmä na staršie a lacnejšie autá s jednoduchou konštrukciou. Hoci kúpa modernejšie pôsobiaceho vozidla sa môže javiť lukratívne, priprav na drahší a náročnejší servis. Jednoduché autá staršej konštrukcie opraví každý garážový majster a náhradné diely zoženieš za pár eur. Aj keď takéto autá nevyzerajú práve najreprezentatívnejšie, splnia to, čo splniť majú – odvezú ťa do cieľa cesty.

3 najlepšie autá do 500 €

Škoda Felicia

Stará známa Felda je nepochybne najobľúbenejším autom do 500 €. Za pár stoviek eur už vieš nájsť pomerne dobrý kúsok. Vďaka jednoduchej konštrukcii a mimoriadne lacným dielom si môžeš byť istý, že keď vznikne nejaká porucha, rýchlo ju budeš vedieť odstrániť aj sám.

Felicie sú známe nielen svojou spoľahlivosťou, ale aj praktickosťou a slušným priestorom v interiéri a kufri. Najistejšou možnosťou je benzínový motor s objemom 1.3 litra, ktorý má dostatočný výkon a poteší aj dobrou spotrebou. Felicie sú typické svojou náchylnosťou na koróziu, pri kúpe si preto dávaj pozor, aby karoséria nebola nadmerne hrdzavá.

Felicia je nestarnúcou klasikou (Zdroj: Wikimedia Commons/Martin Happy Zub)

Daewoo Tico

Táto malá pojazdná škatuľka na kolesách je v skutočnosti dobre fungujúcim lacným malým autom. V porovnaní s Feliciou je Daewoo Tico menšie a kvôli malým deformačným zónam o niečo menej bezpečnejšie. Na druhej strane má však hravejšie jazdné vlastnosti. Najčastejšie ho zoženieš s benzínovým 0.8-litrovým motorom, ktorý je pomerne spoľahlivý a jednoduchý na údržbu. Poteší aj nízkou spotrebou. Ak ťa zaujíma, ako reálne funguje, môžeš si pozrieť jeho video-porovnanie s Feliciou.

Daewoo Tico
Bude Daewoo Tico tvojou voľbou? (Zdroj: Wikimedia Commons/ order_242)

Fiat Punto

Punto je skvelým kompromisom medzi Ticom a Feliciou. Je pomerne praktické, v porovnaní s Ticom o niečo bezpečnejšie a modernejšie. Na koróziu je menej citlivé ako Felicia a dostupné je so spoľahlivými a úspornými benzínovými motormi. Najčastejšie sa stretneš s 1.1 a 1.2-litrovými agregátmi, ktoré sú dobrou voľbou.

Bonus: Fiat Punto dokážeš za pár stoviek eur zohnať aj vo verzii kabriolet. Tá môže byť zaujímavou zábavkou na leto. Dávaj si ale pozor na tesnosť plátenej strechy.

fiat punto
Ak hľadáš kompromis, poslúži ti Punto (Wikimedia Commons/Lukáš Malý)

Aké auto do 500 € by si do nášho zoznamu pridal ty? Daj vedieť v komentároch!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame