#Ak si už niekedy bol v Barcelone, určite si si všimol impozantnú architektúru tohto mesta. Medzi pamiatkami sa skvie majstrovské veľdielo, chrám Sagrada Família, ktorý ani po viac ako 140 rokoch od položenia základného kameňa nie je dostavaný. Svojho dokončenia sa má dočkať v roku 2026. Bude tak najvyšším chrámom na svete.
Autor tejto sakrálnej stavby Antoni Gaudí sa v nej nechal pochovať, konkrétne v kaplnke La Verge del Carme, teda Panny Márie Karmelskej. Čo však vieme o tomto geniálnom architektovi?
VIZITKA
Celé meno: Antón, Placido y Guillermo Gaudí (i Cornet)
Dátum a miesto narodenia: 25. jún 1852, Reus, Španielsko
Dátum úmrtia: 10. jún 1926, Barcelona, Španielsko
Charakteristika: jeden z najslávnejších španielskych architektov
Čas zrodil génia
Narodil sa do rodiny kováča, ktorá žila v skromnom príbytku. Ako dieťa prekonal pľúcnu infekciu a jeho kĺby postihla reuma. Niekedy nemohol ani chodiť a pre zdravotný stav bol striktným vegetariánom. Dokonca podstúpil prísny pôst, čím sa takmer ohrozil na živote, pretože ťažko ochorel. Mal vtedy 38 rokov.
Vždy sa zaujímal o architektúru, ktorú aj študoval v Barcelone. V škole vynikal najmä v geometrii, jeho štúdium však prerušila vojenská služba. V roku 1869 odišiel aj s bratom do Barcelony, kde o päť rokov neskôr úspešne ukončil štúdium na prírodovedeckej univerzite a prihlásil sa na Escola Provincial d’Arquitektura.
Štúdium si financoval z peňazí, ktoré si zarábal kreslením výkresov pre iných architektov. Keď školu končil, jej riaditeľ Elies Rogent poznamenal: „Páni, dnes sme tu v prítomnosti génia alebo šialenca. Čas ukáže.“
Gaudího prvý dom
Jednou z jeho prvých pracovných úloh po ukončení štúdia, bol návrh „làmpades“, kandelábrov umiestnených na uliciach a námestiach. Nájdeš ich na Plaça Reial, jedno z najmalebnejších námestí v Barcelone.
Gaudího štýl prešiel viacerými fázami. Na škole ho zaujal pestrý viktoriánsky štýl, neskôr si obľúbil geometrické vzory, nakoniec sa stal priekopníkom katalánskeho modernizmu. Ešte v tom istom roku, keď ukončil štúdium, navrhol aj svoj prvý dom – Casa Vicens. Už ten mal nejaké znaky maurskej architektúry v kombinácii s ornamentami a prvkami. Na jeho stavbu využil najmä surový kameň, tehly, keramické obkladačky či mozaiky z ich úlomkov.

Najohavnejšia či najkrajšia?
Prelomovým bodom v jeho živote bolo stretnutie s priemyselníkom Eusebi Güellom, ktorý sa stal jeho mecenášom a aj vďaka nemu vznikla väčšina jeho známych diel, ako napríklad Palác Güell alebo Park Güell. Stali sa z nich nielen priatelia, ale aj spolupracovníci. Güell mu nielenže finančne pomáhal, ale mu aj dohadzoval rôzne zákazky.
Známe sú jeho makety otočené dolu hlavou, kde na vytvorenie tvarov, kriviek a línií využíval gravitáciu. Podobný spôsob využíval aj pri stavbe svojej najznámejšej katedrály, ktorou je Sagrada Família. S jej výstavbou začal už v roku 1884. Mnohí architekti ju považujú za najväčšiu stavbu architektúry modernej doby. Názory na toto dielo sa však líšia. Spisovateľ George Orwell trebárs o chráme vyhlásil, že ide o „jednu z najohavnejších budov na svete“.

Za všetko môže električka
Gaudí sa zaujímal o všetko, čo súvisí s ezoterickou symbolikou a posvätnou geometriou, čo rafinovane zakomponoval do všetkých svojich najznámejších diel. Tak napríklad, do fasády chrámu Sagrada Família vpečatil čísla 1, 14, 14, 4 alebo 11, 7, 6, 9. Nezáleží na tom, ktorým smerom ich spočítaš, výsledok je vždy 33. Toto číslo symbolizuje vek, ktorého sa dožil Kristus.
Sagrada Família bola Antoniho najväčším dielom. Chcel postaviť katedrálu 20. storočia, mala tu byť fasádna časť reprezentujúca zrodenie, smrť a zmŕtvychvstanie Krista s osemnástimi vežami symbolizujúcimi dvanásť apoštolov, štyroch evanjelistov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Najvyššia meria 170 metrov. Ide o gotickú baziliku s piatimi loďami.
Zo štyroch hlavných veží videl Gaudí hotovú iba vežu sv. Barnabáša. Sagrade Famílii venoval zvyšok svojho života. Bohužiaľ, zomrel skôr, ako ju stihol dokončiť. Zabila ho 7. júna 1926 električka, ktorá ho zrazila, keď prechádzal v meste Gerona z jednej strany ulice Gran Via na druhú. Tri dni po zrážke zomrel vo veku 74 rokov. Kvôli pomerne obnosenému oblečeniu ho ľudia považovali za bezdomovca, preto nehode nevenovali pozornosť.

Tŕňom v oku slávneho umelca
Ako sme už spomenuli, celý život ho sužovalo zlé zdravie, preto sa stal vegetariánom. Do rúk sa zveril doktorovi Kneippovi, nemeckému kňazovi, ktorý veril v prírodnú medicínu a vodoliečbu. Odmietal akúkoľvek lekársku pomoc, živil sa listami šalátu pokvapkanými olivovým olejom a trochou orieškov. Samozrejme, nešlo o najvýživnejší spôsob stravovania a občas viedol k ešte vážnejším ochoreniam.
Gaudího obdivoval aj majster surrealistického umenia ohýbania mysle, Salvador Dalí. Nemal ho však v láske ďalší umelec Pablo Picasso. Údajne ho doslova nenávidel.
Slávnu stavbu Sagradu Famíliu majú v pláne dostavať v roku 2026, no ani po tomto dátume si dielo nevydýchne. Očakáva sa, že rôzne dekorácie, sochárske prvky a schodisko budú dokončovať aj po roku 2030. Ak sa však jedného dňa vyberieš do Barcelony, rozhodne túto impozantnú stavbu nemôžeš vynechať. Aj napriek tomu, že ešte nie je dostavaná, patrí medzi tie najkrajšie chrámy v Španielsku.

Zdieľať na