Analyzujeme texty (1.): O čom je skladba Kontrafaktu Ideme dnu?

Zdroj: Rytmus IG

Dnes prezentujeme novú rubriku, ktorú chceme medzi našimi čitateľmi odskúšať. Jedná sa o analýzu textov populárnych skladieb slovenského rapu či hip-hopu. Častokrát si totiž z riadkov našich obľúbených raperov môžeme zobrať viac ako iba povrchný zážitok. Niekedy v textoch nenájdeme hneď to, čo nám chcú umelci povedať.

Istotne si pamätáte, keď ste museli na strednej škole bádať, čo chceli starodávni básnici či skladatelia povedať vo svojich textov a nikdy ste presne nevedeli, či to správne chápete. Toto bude podobné, akurát nebudeme hovoriť o Hamletovi či Rimbaudovi, ale dnes konkrétne bude reč o Rytmusovi, Egovi a Anysovi. Áno, odhalili ste to správne.

Prvá analýza textu bude venovaná skladbe Ideme dnu, ktorá je na YouTube takmer týždeň. Atakuje milión a počul ju už takmer každý. Okrem toho, nie u každého sa stretla práve s pochopením. Tak sa poďme pozrieť na to, či ju všetci pochopili. Nepochopenie vyvoláva nevôľu. Poďme sa na to teda pozrieť.

REFRÉN

Zapálim puf puf,
za nami húf,
vyfúknem kruh,
ideme dnu.

Tu prakticky nie je čo hodnotiť. Ego rapuje o tom, ako si zapáli, vyfúkne kruh a ide späť dnu. Okrem toho hovorí o húfe ľudí. Pravdepodobne sa bude jednať o situáciu z jednej z množstva akcií za posledné roky.

EGO
Ideme dnu,
horúci vzduch uff,
40 plus,
dáme si džús,
pome na luf,
vonku je kľud,
len basy že tuc tuc tuc,

Keď je v klube koncert, vonku je prakticky vzduchoprázdno. Ako by sa mesto vyľudnilo a neozýva sa nič iné len zvuk bas, ktoré silne udierajú do ticha. Vo vnútri, kde sa často nedá ani hýbať je pocitovo 40 stupňov, i keď môže byť práve január a poriadna zima. Telo na telo, spotení ľudia. A smäd, preto ten džús.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď Separ a Rytmus spoločne dokázali, že sú GOATS

znovu mám chuť,
kvalitný klub,
poriadny zvuk,
za nami hood,
dali sme sľub,
že budeme tu,

Konrafakt sľúbil, že tu bude. Ego hovorí o tom, ako má chuť rapovať. Keď je kvalitný klub, kde sa koná koncert, je aj poriadny zvuk. A hood? To sú všetky tie stovky ľudí, čo na koncertoch podporujú legendárny KF.

snedý muž,
biely chrup,
štíhly trup,
ready to fuck,
ready to fuck you,

K tomuto zrejme nie je potreba nič písať. Každý z nás bol na party a vie ako to tam zrejme chodí. Ego opisuje jednu z tisícov situácií, ktoré sa dejú, keď je plný klub.

žena jak lusk,
dajme si pusu,
hovorí „ľúb, nie len sľubuj“,
milujú luxus,
preto tu sú,
chcú v posteli bum bum bum,
robíme hudbu.

A doplnenie toho, čo spomíname vyššie. Ego sa dostáva k fanynkám, ktoré by najradšej umelcov videli vedľa seba ráno vstávať. Chcú lásku či pozornosť? Niekedy prvé, niekedy druhé, niekedy oboje. Základom raperov na koncertoch je ale robiť hudbu.

robili hluk,
na autách vrum vrum vrum,
jazdím na prúd,
na Tesle bzum bzum bzum,

Na to, že Ego hovorí o tom, kde a s kým jazdí sme si zvykli, je to aj v tejto skladbe. Spomína Teslu, ktorá sa stáva stále populárnejším konceptom.

RYTMUS

Meníme kurz more,
idem cez Ducové,
AMG+ človek,
kolesá cukrové,
5 liter, zvuk, choré,
cítim ten puch, olej,
na pedál dup pome,
silu jak bull, olé.

Ego spomína Teslu, Rytmus spomína AMG+. Rýchla jazda, tisíce kilometrov v kolesách a zastávky na miestach, ktoré väčšina slovenskej populácie ani nepozná. Napríklad Ducové. Pri všetkej úcte k tejto dedinke.

pusti ma dnu, čoro…
aj keď je utorok,
neni som raklo,
no nechcem nič učoro…
nechcem ich čúčo,
čistý jak Bengoro,
istý aj tento rok,
budoval ten pokrok za krokom,
rok čo rok som bol sám, neporo…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto jeden z najlepších storytellingov od Gleba? (VIDEO)

Rytmus nechce, aby sa s ním porovnávali a pripomína, že to, čo má budoval postupne. Neprišlo to ihneď. A pripomína taktiež, že dnu chce ísť, či je piatok, sobota alebo pokojne utorok. Je mu prakticky jedno, aký je deň.

Kurapťa múja,
Tekashi fúha,
vlasy jak dúha,
hlasy jak trúba,
snitchuje úha,
jak ten mlok hrúza,
na svojho jeblého uja,
na toho chúja.

Shout out pre rapera Tekashiho, ktorý je stále v americkom väzení, ale s Kontrafaktom má priateľské vzťahy. Rytmus vysvetľuje, prečo je 69 za mrežami, donášal a donášal aj na svojho strýka, ktorý je kriminálnikom.

Patino kiss pre moju bitch,
s Jasmínou stojím pred Yasminom peace,
máme chuť na život, stále kam ísť,
raz je to kasíno, nechávam tips.

Samozrejme nesmie chýbať ani pozastavenie sa pri Rytmusovej manželke a matke jeho dieťata Jasmíne. Rytmus má chuť na život. Nuž, a my sa mu nečudujeme.

Hladný jak rys,
vyprážaný syr,
tlstý a hlavatý daj double-cheese,
aspoň raz do roka musí dať klis,
vyprázdnim črevo a dotknem sa hvízd.

V závere je to o tom, že keď niekde kapela koncertuje a do noci podáva výkon, nedá sa držať tak úplne zdravá životospráva. Každému vyhladne a najesť sa treba. Inak sa noc na party môže vyvinúť veľmi zle.

Odporúčame