Amazon čelí vážnemu problému: Miesto znižovania svojich emisií ich zvyšuje – a to drasticky!

Spoločnosť Amazon

Spoločnosť Amazon (Zdroj: Unsplash.com/Bryan Angelo)

#Spoločnosť Amazon je jednou z najväčších na svete. Ich web je jedným z najnavštevovanejších v Amerike, jej zakladateľom je miliardár Jeff Bezos. Amazon sa ešte v minulosti zaviazal, že bude každým rokom znižovať svoju uhlíkovú stopu. Napriek tomu štatistiky hovoria, že miesto znižovania ich drasticky zvyšujú.


Klíme môžu pomôcť aj (ne)obyčajné stromy: Vieš, ktoré dokážu filtrovať toxíny v pôde?


Zvyšovanie emisií

Pandémia mnohé oblasti podnikania výrazne zdecimovala, no internetový obchod nie je jedným z nich. Obchody boli počas obdobia karantény zatvorené a ľuďom neostala iná možnosť ako siahnuť po produktoch z internetu. No a keďže Amazon je bezkonkurenčne v Amerike najväčším predajcom, tržby išli rapídne nahor.

Prečo je to problém? No pretože ruka v ruke s tým idú aj emisie, ktoré na výrobe aj doprave spoločnosť vyprodukuje. Napríklad za rok 2021 aktivity spoločnosti dosiahli viac ako 71 miliónov ton oxidu uhličitého. Toto číslo sa však mnohým zdá byť podhodnotené. Magazín Reveal hovorí, že Amazon do týchto údajov zarátava len svoje vlastné produkty, nie produkty tretej strany, ktoré tvoria väčšinu predaja firmy.

Nové plány

Amazon v prvom štvrťroku 2022 vykazuje stratu 3,8 miliardy dolárov aj napriek stúpajúcim tržbám. Firma totiž pomerne dosť investovala. Amazon neustále stavia nové sklady, avšak výstavbu začína limitovať. Nateraz odložili alebo pozastavili stavbu až 18 nových skladov v Spojených Štátoch.

Kroky firmy by pri tom mali byť ukážkové. Ak veľké spoločnosti nedržia svoje sľuby, nemôže sa nič iné čakať od menších podnikateľov. Bezos navyše financuje aj vlastné lety do vesmíru, čo na jednu stranu otvára nové možnosti pre ľudstvo, no na druhú vytvára emisie ako nikdy predtým. Cieľ Amazonu bol dosahovať nulové emisie do roku 2040. Minulý rok pri tom pokorili rekordný rok 2019.

Čo si o tom myslíš?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame