Vonku hic a tebe sa nedá spať? S našimi overenými tipmi budeš snívať celú noc, a to aj bez klimatizácie!

Spať sa dá pokojne aj v lete (Zdroj: Unsplash/Bruce Mars)

#Odborníci sa zhodujú na tom, že ideálna teplota pre spiace telo je niekde medzi 18 – 20 °C. Byty bez klimatizácie však majú v lete pokojne o desať stupňov viac. Otvoriť okno nemusí byť dobrý nápad. Čo však robiť v lete, ak chceš zaspávať v chladnej miestnosti, no nemáš doma klímu?


Nedarí sa ti večer zaspať? Možno ťa trápi úzkosť – 5 tipov, ako nad ňou vyhráš a užiješ si pokojný spánok


1. Zamraz oblečenie

Jednu až dve hodiny pred spánkom hoď pyžamo do mrazničky. Neboj sa, nebude tuhé, zostane však dostatočne chladné na to, aby si zaspal bez pocitu prehriatia. Toto platí aj pre ponožky – teda v prípade, že nevieš zaspať bez nich.

2. Mokrý uterák

V lete pomôže aj vlhký uterák, ktorým si obtoč krk. Odporúčame ešte pred tým na paplón položiť jeden suchý uterák, aby si sa ráno neprebudil v modrej posteli. Uterák však zostane zaručene vlhký aspoň do momentu, kým zaspíš.

3. Ventilátor a provizórna klíma

Na schladenie miestnosti pred teplou nocou pomôže aj provizórna klíma. Stačí do dverí izby položiť ventilátor, pred neho misku s ľadom a zapnúť ho. Ventilátor je oveľa menej nákladný ako klimatizácia, aj keď, na druhú stranu, nie až taký účinný.

4. Chladiaci matrac

Existuje veľa typov matracov. Pred kúpou zváž, či majú teplo držať alebo odpudzovať. Najmä matrace z pamäťovej peny sú známe svojou funkciou udržovania tepla, preto ak sa chceš v letných mesiacoch dobre vyspať, ich kúpu vopred premysli.

5. Zatemňovacie závesy

Ešte počas dňa zastri okno zatemňovacími závesmi. Jednak udržia tvoju izbu v tme, ale, čo je pre teba určite dôležitejšie, neprenikne do nej teplo z vonku. Večer sa tam nemusíš starať o chlad v izbe, pretože ho tam už máš.

6. Spi na prízemí

Ak máte dvojposchodový dom, rozhodne bude príjemnejšia teplota v izbách na prízemí. Podkrovia sa veľmi rýchlo rozpália a vydržia teplé po celú noc. V extrémnych horúčavách je preto lepšie vyspať sa pokojne aj na gauči na prízemí ako na posteli v podkroví.

7. Ľadová voda pred spaním

Pred tým, ako sa uložíš do postele, vypi aspoň 3 deci vody – čistej, neochutenej a nesladenej. Čím chladnejšia bude, tým viac by mala zabrániť poteniu. Vyhni sa rozhodne alkoholu, ktorý na rozdiel od čistej vody spôsobuje dehydratáciu.

8. Obleč sa (naozaj)

Ak sa potíš, vyzliecť sa donaha v noci skutočne nepomôže – maximálne počas prvých sekúnd. Vhodnejšie je preto zvoliť ľahké bavlnené pyžamo, ktoré odvádza vlhkosť a navyše je priedušné. Nahý sa budeš len potiť na plachte.

Akú vychytávku používaš ty?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com
Odporúčame