Najhlbšia diera v Zemi aká bola kedy vykopaná: Slúžiť by mala ako nekonečný zdroj energie

Brána do pekla

Ľudstvo sa chystá vytvoriť najväčšiu dieru v Zemi (Zdroj: Wikipedia/Tormod Sandtorv)

#Získavanie čistej energie, ktorá by nezanechávala uhlíkovú stopu je medzi prioritami väčšiny veľkých spoločností. Priekopnícka energetická spoločnosť s názvom Quaise  si dala odvážny cieľ – ponoriť sa do zemskej kôry hlbšie ako kedykoľvek predtým.

Víziou spoločnosti ako sa dostať bližšie k stredu Zeme, je skombinovať konvenčné metódy vŕtania s megawattovou baterkou inšpirovanou druhom technológie, ktorá by jedného dňa mohla umožniť využitie jadrovej fúznej energie.

Kľúčom je geotermálna energia

Geotermálna energia sa stala zabudnutou obnoviteľnou energiou.  Vzhľadom na to, že na trhu so zelenou energiou čoraz viac dominuje slnečná a veterná energia, snahy o využitie obrovského rezervoáru tepla hlboko pod našimi nohami zostávajú stále pozadu. Napriek tomu, že ide o perfektne dobrý zdroj čistej, neprerušovanej, neobmedzenej energie, existuje len veľmi málo miest, kde sú horúce kamene vhodné na extrakciu geotermálnej energie nachádzajú blízko povrchu.

Quaise to chce zmeniť vývojom technológie, ktorá nám umožní „vypiecť“ diery v kôre do hĺbky. Využijú na to zariadenia nazývané gyrotróny, ktoré dokážu efektívne chrliť súvislé lúče elektromagnetického žiarenia trepaním elektrónov vysokou rýchlosťou vo vnútri silných magnetických polí.

Večný zdroj energie

Spoločnosť očakáva, že pripojením megawattového gyrotrónu k najnovším rezným nástrojom bude schopný preraziť si cestu cez najtvrdšiu a najhorúcejšiu skalu až do hĺbky približne 20 kilometrov v priebehu niekoľkých mesiacov. Išlo by tak o revolučný posun v získavaní čistej energie.

V týchto hĺbkach je totiž vysoko pravdepodobné, že teplo okolitej horniny môže dosiahnuť teploty okolo 500 stupňov Celzia – dosť na to, aby premenila akúkoľvek tekutú vodu čerpanú v podzemí do nadkritického stavu podobného pare, ktorý je ideálny na výrobu elektriny.

S využitím počiatočného a investičného financovania bude mať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov Quaise zariadenia, ktoré je možné nasadiť do terénu. Ak všetko pôjde dobre, do roku 2026 by mohol mať funkčný systém na výrobu energie. Spoločnosť dúfa, že do roku 2028 bude schopná prevziať staré uhoľné elektrárne a premeniť ich na zariadenia poháňané parou.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame