Ako vyzerá bežný pracovný deň v supermarkete? Otvorených pokladní nie je nikdy dosť, priprav sa aj na podivné otázky zákazníkov

Pracovný deň v supermarkete

Ako vyzerá bežný pracovný deň v supermarkete (Zdroj: GettyImages)

#Na úvod prezradím, že ešte pred svojou prácou redaktora som počas štúdia na strednej a vysokej škole pracoval pár rokov ako brigádnik neveľkého supermarketu v jednej obci. Vyskúšal som si takmer všetky práce. Ak aj ty uvažuješ, že cez leto stráviš pár smien v obchode, dovoľ mi priblížiť ti, ako taká celodenná smena vyzerá, čo sa od teba očakáva a na čo všetko máš nárok.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Prihlasujem sa pred šiestou

Ranný budík mám nastavený niečo pred pol šiestou. Smena nám začína krátko pred šiestou hodinou. Obed (ak si nebudeš kupovať alebo objednávať do práce) preto odporúčam mať nachystaný v chladničke. Po prihlásení sa zvyčajne delia povinnosti – niektorí zamestnanci sa starajú o pečivo, iní kontrolujú záruky (najmä na mäse a mliečnych výrobkoch), ďalší pripravujú pokladne, niekto zasa vybaľuje dennú tlač.

Predajňa sa otvárala o pol siedmej, preto musí byť všetko do pol hodiny hotové. Nikdy s tým nebol väčší problém. Ranná špička v obchode je ihneď počas otvorenia, potom až okolo pol ôsmej pred začiatkom vyučovania. Žiaci však zvyčajne chcú len niečo na jedenie a vodu. Tento čas tráviš dokladaním prázdnych regálov alebo v pokladni. Preberie ťa jedno aj druhé.

Pečivo prichádza trikrát za deň

Samostatnou kapitolou v supermarkete je pečivo. Kupuje ho takmer každý, kto tam ráno vojde. Neustále sa musí dokladať (alebo piecť, čo však nebol prípad nášho supermarketu) a do obeda je s ním najviac starostí. Do našej predajne prichádzala prvá várka ešte pred otvorením, krátko okolo ôsmej a potom ešte o jedenástej. V predajniach, ktoré pečú alebo dopekajú pečivo, zarezávajú pracovníci až do poobedných hodín.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Croissanty sú veda, ale najťažšie sa vyrába poctivý chlebík: Kvások si musí na pekára zvyknúť, vraví majiteľ pekárne Kromka

Prestávka na raňajky je niekedy podľa dohody, niekedy podľa náročnosti daného dňa. My sme presné rozpisy nemali a brigádnici raňajkovali vždy ako poslední, čiže okolo deviatej hodiny. Na raňajky sme mali okolo 15 – 20 minút, čo bol dostatočný čas. Na toaletu sme mohli ísť kedykoľvek počas dňa (samozrejme, v rozumnej frekvencii).

Doobedie tráviš trojako. Buď dokladáš regály, ktoré sa nestihli vyložiť včera, alebo sa dokladajú nonstop (teda chladnička, pečivo, nápoje a niekedy aj mäso), si v pokladni alebo preberáš tovar od dodávateľa. Okolo obeda je v kase pomerne rušno, preto budeš mať šťastie, ak dostaneš preberanie.

Práce v potraviných sa nemusíš obávať
Práce v potravinách sa nemusíš obávať (Zdroj: GettyImages)

Za deň viac ako desať dodávateľov

U nás v predajni vozili veľké značky tovar priamo. Zvyčajne išlo o pár paliet, buď piva, mliečnych výrobkov, zákuskov, zeleniny, nápojov a tak ďalej. Pointou je, že tovar na faktúre sa musí zhodovať s reálnym stavom, preto musíš skontrolovať, či sa na paletách nachádza všetko, čo je objednané.

Často sa stávalo, že dodávatelia s kamiónmi stáli v rade, no to nie je tvoj problém. Ide o súhru rýchlosti, šikovnosti a dôkladnosti. Ty musíš čakať na rampe, kým sa zloží tovar, a začať ho kontrolovať.

Obedňajšia prestávka je medzi dvanástou a druhou. U nás bolo znova na dohode, kto ide jesť prvý (všetci ísť naraz nemôžu), v iných supermarketoch to však môžu mať aj presne rozpísané. Obed trvá pol hodinu a znova sme mohli jesť v menšej skupine. Dám ruku do ohňa, že presne ako u nás, tak aj všade inde majú v kuchynke mikrovlnku na zohrievanie jedla.

Poobedie plné dokladania a blokovania

Čas od obeda do tretej je pomerne pokojný, ľudia aj dodávatelia prichádzajú pomenej. U nás sme sa striedali v pokladni a na predajni. Blokovanie je jednoduchá vec a akonáhle sa to naučíš, pôjde ti automaticky ako bicyklovanie. Ovládanie kasy je navyše len plusom do tvojho životopisu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slovák Martin je vicemajstrom ČR amatérov v šachu: Bol som celý červený, mokrý a srdce mi šlo vyskočiť z tela

Dokladanie je síce psychicky menej náročná, ale fyzicky náročnejšia činnosť. Dokladá sa to, čo chýba v regáloch. Zvyčajne ide o vyššie spomínané najpredávanejšie veci, všetko, čo prišlo dopoludnia alebo sezónny tovar. Ťažké nápoje alebo pivo sme vždy vykladali aspoň vo dvojici. Kolegovia ťa v tom samého nenechajú.

Návaly zákazníkov začínajú znova okolo tretej, keď chodia ľudia z práce. Dopredáva sa pečivo a kasy idú naplno. V špičke ich nikdy nie je otvorených dosť.

Dokonca som raz dostal aj otázku, kde nájdem „normálne mlieko“? Staršiemu zákazníkovi bolo náročné vysvetliť, že sa delí na nízkotučné, polotučné, plnotučné, delaktózové a to všetko v čerstvej a trvanlivej podobe. Aj na takéto psychologické cvičenia sa vopred priprav. Večera prebieha rovnako ako raňajky.

Na záver sa počíta tržba a zvyšné noviny

V našom obchode sa zatváralo o siedmej. Hodinu predtým sa začalo zametať a krátko pred zatvorením aj umývať. Nie ručne, samozrejme, predajne na to majú stroje. Po zatvorení sme sa znova delili na skupiny, pričom jedna kontrolovala zatvorené chladničky, druhá zvyšné pečivo, tretia remitendu (teda zvyšné noviny), štvrtá rátala tržbu v kasách a podobne.

Odhlásiť sa a odísť domov môžeš až v určitý čas, nie keď spravíš svoju robotu. U nás bola aj možnosť dohody, ak ideš napríklad na autobus. Avšak, prichádzaš tým o nejaké drobné.

Z práce som síce chodil unavený, no s pocitom, že si môžem kúpiť niečo, čo som potreboval alebo jednoducho chcel. Práca v supermarkete nie je jednoduchá, no s dobrým kolektívom a správnym nastavením hlavy vie baviť. Možno si počas brigády nájdeš aj stálych priateľov ako ja.

Tak smelo do toho, nemáš sa čoho báť.

Pracoval/a si niekedy v supermarkete?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame