Bezdrôtové slúchadlá potešia pod vianočným stromčekom každého: Poradíme ti pri výbere

Predstavujeme ti bezdrôtové slúchadlá

Predstavujeme ti bezdrôtové slúchadlá (Zdroj: Pexels.com/Eren Li)

#Ak sa pozrieš do kalendára, zistíš, že Vianoce sa blížia raketovým tempom. Nájsť znova ďalší pekný darček, ktorý poteší naozaj každého, nemusí byť jednoduché. Hudbu ale milujeme všetci, bez rozdielu na vek či naše preferencie. Preto sme sa dnes rozhodli bližšie pozrieť na bezdrôtové slúchadlá – trend, ktorý ocení skutočne každý. Poradíme, čomu sa vyvarovať a pozrieme sa aj na najobľúbenejšie modely na trhu.


Apple tvrdí, že nové AirPods Pro za 270 eur sú prevratné: Sú naozaj tieto slúchádlá výnimočné?


Pre koho slúchadlá kupuješ?

Ešte pred samotným výberom si povedz, pre koho ideš bezdrôtové slúchadlá kúpiť. Nemyslíme tým či kupuješ pre mamu, brata alebo seba. Dôležité je zistiť, či obdarovaný rád počúva klasickú hudbu, rock, či bude so slúchadlami sledovať filmy alebo dokonca hrať hry. Od toho sa odvíja ich typ. Je lepšie kúpiť pecky, respektíve kôstky (plastové spracovanie), štuple alebo slúchadlá cez hlavu? Nedá sa kategoricky povedať, ktorú z nich sú najlepšie, pretože každému môže vyhovovať niečo iné.

Pecky sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú radi zatlačené štuple v ušiach. Využijú ich najmä vodiči ako hands-free pomôcku. Ich nevýhodou je slabé, prípadne žiadne tlmenie okolitého hluku. Štupľové sú aktuálne najpopulárnejšie, pretože výborne sedia v uchu a tlmia hluk. V balení sú vždy aspoň tri veľkosti štupľov, no nie každý ich ocení. Odporúčame ich k hlasnejšiemu počúvaniu hudby alebo sledovaniu filmov.

Slúchadlá cez hlavu sa začínajú tešiť čoraz väčšej popularite. Nejde len o technologickú hračku, ale už aj o módny trend. Ocenia ich aj hráči videohier, nakoľko už spravidla ponúkajú simuláciu priestorového zvuku a kvalitný mikrofón. Všetky nájdeš aj v bezdrôtovej verzii, ktoré sa k zariadeniam (mobilu, tabletu, notebooku, ale aj telke či vybraným herným konzolám) pripoja pomocou bluetooth. Dôležité je všímať si aj výdrž, ktorá sa delí na samotné slúchadlá (zvyčajne 4-5 hodín) a krabičku na nabíjanie (cca. 20 hodín).

Najpopulárnejšie sú dnes slúchadlá so štupľami
Najpopulárnejšie sú dnes slúchadlá so štupľami (Zdroj: Unsplash.com/Daniel Romero)

Dôležité informácie

Ak už si zvolil typ, ktorý obdarovanému kúpiš, vyberať model začni filtrovaním týchto dôležitých informácii. Zameraj sa na citlivosť, ktorú nájdeš po skratkou dB – decibel. Keď kupuješ bezdrôtové slúchadlá pre dieťa, daj si pozor, aby nepresiahli 90 dB, teda podľa odborníkov hornú hranicu. S decibelmi sa spája aj frekvenčný rozsah, teda parameter udávajúci frekvenciu, ktoré sú slúchadlá schopné reprodukovať. Kvalitný model by nemal prekročil ±3 dB.

Dôležitou je určite aj vodeodolnosť. Nájdeš ju pod označení IP, pričom si všímaj najmä čísla za týmto označením. Prvé z nich určuje prachuvzdornosť alebo ochranu pred pevnými telesami a druhé stupeň ochrany pred vodou.

Prachuvzdornosť (ochrana pred pevnými telesami):

IP0x – IP3x – takmer bez ochrany, IP3x ochráni pred telesami do priemeru 2,5mm

IP4x – ochrana pred telesami do priemeru 1mm

IP5x – preniknúť môžu len čiastočky prachu

IP6x – kompletná ochrana

Vodeodolnosť:

IPx0 – IPx2 – žiadna ochrana

IPx3 – ochrana pred dažďom

IPx4, IPx5 – ochrana pred striekajúcou vodou

IPx6 – ochrana pred vlnobitím

IPx7 – slúchadlá môžeš ponoriť na 30 minút do hĺbky 1 meter

IPx8 – slúchadlá môžeš ponoriť do hĺbky 1 meter bez ohľadu na čas

IPx9 – slúchadlá vydržia aj vyšší tlak a teplú vodu

Z Apple rodiny si vyberie každý, priprav si však stovky eur
Z Apple rodiny si vyberie každý, priprav si však stovky eur (Zdroj: Unsplash.com/Akhil Yerabati)

Naše odporúčania

Pecky: Pecky kúpiš doslova už za pár eur. Ak sa rozhodneš pre tento typ slúchadiel, obzri sa po Niceboy HIVE Beans, prípadne Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2, ktoré však neponúkajú takmer žiadne krytie proti prachu ani vode. Pre fanúšika Apple kúp radšej pôvodné Apple AirPods. Ich cena stále nepodliezla 100 eur, pričom ich novšia verzia je ešte drahšia.

Štuple: Zo sveta štupľov určite vypichneme modely Xiaomi Haylou GT1 s nízkou cenou a Niceboy Hive Podsie 2021 (za 40 eur). Obe ponúknu dobrú batériu aj kvalitné tlmenie hluku. Ak chceš staviť na istotu, dávame do pozornosti Galaxy Buds+ od Samsungu (od 80 eur), prípadne ich novšiu verziu Pro. Podobne ako Apple, aj pri Samsungu si treba uvedomiť, že s novším model ide ruka v ruke aj vyššia cena.

Slúchadlá cez hlavu: Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu stoja o niečo viac ako štuple. Z lacnejších alternatív sa obzri po modeli JBL Tune 500BT. Kvôli nízkej cene (40 eur) nečakaj žiadnu ochranu ani možnosť zloženia. Ak môžeš vyhodiť viac peňazí, potom skús Sony WH-1000XM3 (200 eur). Ponúkajú možnosť zloženia, ale aj pripojenia kábla pri vybitej batérii. Tá však na jedno nabitie vydrží aj 30 hodín. Ešte poznamenáme, že Apple svoje AirPods Max predáva za 600 eur.

Zdroj: hashtag.sk, goled.sk
Odporúčame