Rozhodovanie sa ako náš večný nepriateľ: Ponúkame ti tri tipy od psychológa, pomocou ktorých prekonáš každú dilemu

Rozhodovanie je niekedy ťažký proces

#Mnohí z nás neberú neschopnosť rozhodovať sa ako niečo mimo normálu. Problém nastáva vtedy, ak tvoja nerozhodnosť ovplyvňuje aj každodenné rutinné rozhodnutia. Moje okolie nechápe moju nerozhodnosť… Kedysi som sa rozhodol rýchlo, no poslednou dobou ma to desí, prečo sa to deje? Často mi uniknú veci, pretože sa nedokážem rozhodnúť pre to, čo skutočne chcem… Spoznal si sa v niektorom z výrokov?

Ak áno, možno aj teba ovláda stav rozhodovacej paralýzy, ktorá ťa zneistí a brzdí tvoje rozhodovacie schopnosti. Chronická forma tejto paralýzy ťa môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť aj pri rutine bežného dňa.

Pre vykonanie vážnych rozhodnutí je dobré, ak si sústredený a duševne obratný. Prinášame ti tri základné psychologické tipy, vďaka ktorým v sebe dokážeš prebudiť svoju rozhodnosť.

1. Nenalož si na plecia príliš veľa

Každé tvoje rozhodnutie ťa ovplyvňuje. Tvoja myseľ nie je prispôsobená pre nespočetné množstvo rozhodnutí, a preto každé ďalšie, ktoré musíš urobiť, predstavuje záťaž mozgu. Ak svoj mozog preťažíš, príde k takzvanej rozhodovacej únave.

V časopise Proceedings od the Narional Academy od Sciences bola publikovaná štúdia, ktorá ozrejmuje túto problematiku na jednoduchom príklade. Vedci skúmali schopnosť sudcov rozhodovať o prepustení obžalovaných väzňov. Logicky by mali rozhodovať na základe faktov z dôkazových materiálov, no často zohrali úlohu aj vonkajšie faktory. Výskum ukázal, že sudcovia boli prívetivejší počas dňa, najmä v čase po obedňajšej pauze.

Ako sa paralýze z únavy vyhnúť?

  • Automatizuj si úlohy, ktoré sú jednoduché/každodenné
  • Pred rozhodovaním sa skús porozprávať s niekým blízkym, spýtať sa ho na názor
  • Urob dočasné rozhodnutie, prehodnoť ho vtedy, ak budeš cítiť jasnejšiu myse

2. „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra!“

Staré známe príslovie, ktoré nikdy nevyjde z módy. Pri rozhodovaní sa často cítiš málo sebavedomý, a preto ho odkladáš tak dlho, ako sa len dá? Výskumnou štúdiou, ktorá vyšla v Nicotine and Tobacco Research prišli vedci na to, že čím dlhšie rozhodnutie odďaľuješ, tým menšia šanca je, že ho niekedy vykonáš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Modrý pondelok ako najdepresívnejší deň v roku: Môže dnes tvoju náladu ovplyvniť výpočet podľa vzorca?

V spomínanej štúdií robili výskum na vzorke fajčiarov, ktorí odkladali dátum kedy mali skoncovať so svojím zlozvykom. Nemali dostatočne silnú vôľu na takéto závažné rozhodnutie, čím aj znižovali šancu toho, že sa im to niekedy vôbec podarí.

James Clear, ktorý sa venuje rozboru vytvárania návykov a procesu rozhodovania radí, že ak máš urobiť dôležité rozhodnutie, musíš začať skôr, než sa cítiš pripravený. Zabezpečí ti to istotu, že sa na tú cestu aj vydáš.

3. Ciele vs. ego

Ak ti budúci výsledok tvojho rozhodovacieho procesu prináša negatívne myšlienky, rozhodovanie bude ťažšie. V tejto situácií by si sa mal ale snažiť zosúladiť dané rozhodnutie so svojím egom. Toto rozhodovanie má dva jednoduché body – rozhodneš sa pre situáciu/vec, ktorá je z krátkodobého hľadiska nepríjemná, ale má dlhodobé výhody; zameriaš sa na svoje problémy, a urobíš zložité rozhodnutie jednoduchým.

Ak teda chceš konať správne, musíš vedieť, čo sa od teba očakáva aj v naliehavých situáciách. Psychológ Michael Robinson zo Štátnej univerzity v Severnej Dakote vysvetľuje tento aspekt takto: „Jedinci, ktorí majú vysokú úroveň egoizmu, budú pravdepodobne žiť lepšie a menej konfliktné životy. Na druhej strane jednotlivci s nezosúladeným egom konajú spôsobmi, o ktorých sami vedia, že sú problematické“.

Rozhodnúť sa nie je veda. Ide o to, aby človek cibril svoju odolnosť, sebapoznanie a aby sa stal lepším v rozhodovaní.

Si nerozhodný?

Zdroj: Forbes
Odporúčame