Aneta prekonala strach a odišla študovať do zahraničia: Mal by tak urobiť každý, bola to najlepšia voľba v mojom živote

Foto: archív Aneta

#Rozhodnúť sa pre vysokú školu je namáhavé a veľmi závažné rozhodnutie. Výber tej správnej, ba aj nesprávnej, určí to, kam povedú naše kroky ďalej. Po štúdiu na bilingválnom gymnáziu sa Aneta rozhodla odísť. Túžila po veľkom svete a možnostiach, ktoré by u nás nemala.

Holandsko ako poistka

Aneta je študentkou druhého ročníka vysokej školy v Holandsku. Pri názve tejto krajiny si väčšina z nás predstaví Amsterdam – mesto plné krásnych ulíc, jemný nádych histórie a zakázané vône, ktoré sa tu stávajú legálnymi. Mladá vysokoškoláčka sa však rozhodla pre tretie najväčšie mesto – Haag. Je známy najmä tým, že tu sídli parlament, vláda aj samotná kráľovská rodina.

„Mojím prvým cieľom bolo Dánsko, je tam super systém a dokonca dostávaš aj vysoké štipendium. No, mnoho ľudí mi vravelo nech sa poistím, keďže tam berú malý počet študentov. Ako poistku som si zvolila Holandsko. Poslala som tam vysvedčenie a do dvoch týždňov ma čakalo prekvapenie. Vzali ma! Táto škola dáva príležitosť obrovskému počtu študentov. Je už len na tebe, či budeš makať alebo to vzdáš,“ opisuje Aneta svoje rozhodnutie. Univerzita sa nazýva The Hague University of Applied Sciences, čo v preklade znamená Haagska univerzita aplikovaných vied.

Obľúbená je najmä preto, že ponúka vysokú kvalitu výučby a skvelú starostlivosť o viac než 21-tisíc študentov zo 135 krajín sveta. Odborov je na výber mnoho. Odhodlaná vysokoškoláčka si však vybrala taký, ktorý je na univerzite nový. „Nazýva sa User Experience Design. Preklad je dosť zvláštny, voľne by sa dalo povedať že ide o zákaznícku skúsenosť. No, zaoberáme sa dizajnom, či už webových stránok alebo tvorbou technólógii.“

Foto: archív Aneta

S agentúrou to ide ľahšie

Odísť z domu, nájsť ubytovanie a vybaviť všetky potrebné papiere, to vyžaduje kopec času. Aneta chcela mať o trošku menej starostí, a tak si vyhľadala agentúru. Pomohli jej, pretože sa o množstvo vecí týkajúcich školy a prijatia postarali. „Vďaka agentúre mi stačilo odoslať len vysvedčenia. Dôvodom bola ich partnerská spolupráca, ktorá prináša výhody a urýchlené vybavenie. Určite je výhodnejší tento spôsob, než všetko riešiť sám.“

Aneta však pozná aj takých, ktorý sa rozhodli ísť sami za seba. A veru, vraj to pre nich nebola žiadna zábava. „Zdĺhavé vybavovanie, od podania prihlášky, cez odosielanie vysvedčení, až po presný výpis predmetov, ktoré ste sa učili a aká bola skúška. Na záver nechýbali ani najťažšie anglické testy a nielen písomné, ale aj ústne a tvorba eseje,“ opisuje skúsenosti iných.

Foto: archív Aneta

Prax, prax a ešte raz prax

Viacero zahraničných škôl je v porovnaní s niektorými našimi po vzdelávacej stránke kvalitnejších. Samozrejme, existujú aj výnimky. Aj u nás nájdeme veľmi dobré a uznávané vysoké školy. Anet v tom však mala jasno. „Rozhodnúť sa odísť z domu nie je určite jednoduché. Na druhú stranu ti to prinesie skúsenosti, aké u nás nezískaš. Začiatky boli ťažké, rozprávať pred celou triedou, a to ešte v anglickom jazyku, ale už si to neviem ani inak predstaviť.“

Keď príde skúškové, mnoho študentov u nás na Slovensku prepadne zúfalstvo. Všade možne zháňame poznámky alebo knihy a začína drina, učenie a hromada teórie. Aneta to má úplne inak. Skúšky má len 7 dní, a to vždy po ôsmich týždňov výučby. Za prvý rok mala len dve písomné, zvyšok si všetko overujú v praxi. „Musím povedať, že som získala mnohé poznatky aj bez toho, aby som sedela za knihou. Učitelia sú nesmierne priateľskí a nápomocní, neustále komunikujú a vyžadujú od teba spätnú väzbu. Po praktickej stránke ťa v škole pripravujú dennodenne a z každej hodiny odchádzaš o niečo múdrejší.“

Foto: archív Aneta

Priatelia z rôznych kútov sveta

V cudzine je zaujímavé to, že spolužiaci sú z rozmanitých kútov sveta. Každý jeden má v sebe odlišnú kultúru, spôsob života, náboženstvo či iné myslenie. „Ak si myslíš, že s angličtinou ešte nie ste veľký kamoši, tak najlepšou príležitosťou je práve škola v zahraničí. Na školách v cudzine sa bez angličtiny nepohneš. To ťa prinúti sa jej nebáť a pracovať na sebe,“ dodáva Aneta, ktorá vidí štúdium v zahraničí ako skvelý spôsob zdokonaľovania sa v jazyku.

Na plakanie nie je čas

Osamostatnenie a prijatie zodpovednosti je neoddeliteľnou súčasťou odchodu od rodičov. Musíš si zvyknúť, že mamina tu už nie je pre teba, aby navarila, oprala a požehlila. Je to len na tebe. „Sú momenty, keď mi je smutno a najradšej by som sa zobudila vo svojej detskej izbe. Objala mamu, ktorá by mi poradila, pomohla alebo len tak pri mne sedela. Týchto temných chvíľ, ti dá tvoj nový život veľa. Na druhú stranu ma naučil obrovskej zodpovednosti a konečne som pochopila aj sama seba, zmenila pohľad na svet.“ V konečnom dôsledku to pomaličky dobehne každého z nás.

„Štúdium v zahraničí odporúčam každému jednému z vás. Ak máš tú možnosť, tak určite choď do toho. Možno sa ti podarí dostať skvelé štipendium a za školu nebudeš musieť platiť nakoniec nič. Získaš skúsenosti, o akých môžeš u nás iba snívať a okúsiš život v cudzine. Samotné rozhodovanie sa a aj začiatky bývajú ťažké, no po čase si jednoznačne povieš, že to bola tvoja najlepšia voľba,“ dodáva Anet na záver.





Odporúčame