Modrý pondelok ako najdepresívnejší deň v roku: Môže dnes tvoju náladu ovplyvniť výpočet podľa vzorca?

smutná mladá žena sedí na pohovke

Tretí pondelok v januári je považovaný za najsmutnejší deň v roku (Zdroj: Unsplash/Randy Jacob)

#V úvode každého nového roka je tretí januárový pondelok známy ako Blue Monday – teda Modrý pondelok. Toto, zdanlivo nevinné, pomenovanie jedného konkrétneho pondelka, predurčuje dnešnému dňu kokteil všetkého nepriaznivého a už niekoľko rokov nesie nelichotivú nálepku údajne najdepresívnejšieho dňa v roku. Je to ale skutočne najsmutnejší deň v roku? Krátka a jednoznačná odpoveď podľa LiveScience znie: „Nie.“

Jasne definovaná požiadavka a šikovná marketingová stratégia

Termín „Modrý pondelok“ prvýkrát použil v roku 2004 Cliff Arnall – anglický psychológ a motivátor, potom, čo ho o to požiadala, dnes už neexistujúca, britská cestovná kancelária Sky Travel, aby vytvoril vzorec pre určenie najdepresívnejšieho dňa roka. Modrý pondelok sa následne stal ústredným motívom ich reklamnej stratégie, cielenej na podporu rezervovania si dovolenky, ktorá by mala pomôcť zmierniť utrpenie, ktoré tento „smutný“ deň prináša.

Arnall, zohľadnil niekoľko faktorov, keď sa celkovo cítime najhoršie, a ktoré pravdepodobne prispievajú k zlej nálade. Vzorec, ktorý podľa Independent pre tento účel vytvoril znel takto:
[W + (D-d)] x TQ / M x Na.

Význam parametrov v čitateli popisuje ako W = počasie, D-d = rozdiel medzi dlhmi, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami a reálnou schopnosťou splatiť ich ešte do budúcej výplaty, T = čas, ktorý prešiel od Vianoc a Q = čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí. V menovateli vstupujú medzi parametre M = ako nízka úroveň motivácie a Na = pocit potreby konať.

Jeho výpočet však vedecká a akademická obec ostro odmietla. Aj Arnall odvtedy priznal, že vzorec je v podstate pseudoveda a vyzval Britov, aby „vyvrátili celú predstavu“ o Modrom pondelku.

Modrý pondelok je prirodzenou reakciou na realitu všedných dní

„Zimné blues je prirodzenou reakciou na vianočné prázdniny a končiace sviatky, ale patologizovať takéto normálne pocity do nejakej akútnej depresie, ako Modrý pondelok, je nesprávne,“ povedal Craig Jackson – profesor psychológie zdravia pri práci z anglickej Birmingham City University.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chyby robíme všetci, a stále dookola: Prečo je pre nás tak ťažké poučiť sa zo svojich omylov a nerobiť ich opakovane?

Podľa neho je táto teória prinajlepšom sporná a „neexistujú žiadne vierohodné výskumné dôkazy, ktoré by preukázali, že Modrý pondelok je depresívnejší, ako ktorýkoľvek iný deň, alebo že je, dokonca najdepresívnejším dňom v roku,“ povedal pre Live Science a dodal, že „jediný spôsob, ako môže byť tento deň vnímaný depresívnejšie, ako ostatné dni je vďaka tomu, že mainstreamové média ľuďom hovoria, že je Modrý pondelok, a tak sa môže objaviť efekt seba naplňujúceho proroctva. Modrý pondelok by sa teda nemal považovať za nič iné, ako len za závadzajúce PR jedného konkrétneho dňa.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame