Fádny a nudný priestor? 5 spôsobov, ako vyšperkovať svoj dom či byt pomocou rastlín

Rastliny zútulnia každý priestor (Zdroj: Pexels.com/Alina Vilchenko)

#Snívaš o tom, že si zo svojho bytu či domu vyčaruješ džungľu plnú izbových paliem a sukulentov, no zároveň sa chceš riadiť zásadami interiérového dizajnu? Istotne si potom už zistil/a, že si nestačí rastliny len kúpiť (prípadne rozmnožiť) a umiestniť ich kdekoľvek, kde máš práve voľnú policu.

Pre pocit harmonického domova je potrebné vedieť, na aké miesta sa konkrétne druhy rastlín skutočne hodia. Ak chceš zistiť, ako pomocou zelene premeníš svoje bývanie na dizajnérsky skvost, tak čítaj ďalej.

1. Rastlina s výraznou textúrou a tmavé pozadie

Rastliny umiestni tak, aby za nimi bolo tmavé, matné pozadie. Najlepšie sú tmavé odtiene modrej (polnočná modrá) alebo zelenej (lesný odtieň), ktoré dávajú vyniknúť rastlinám s výraznými textúrami a nápaditými tvarmi.

Takým prípadom je napríklad Monstera esqueleto, ktorá je známa extrémne veľkými dierami v listoch, či druhy s panašovanými (bielo-celenými) listami.

Tmavé farby nechajú vyniknúť textúru rastlín (Zdroj: Pexels.com/Karolina Grabowska)

2. Nezabúdaj ani na kúty

Tieto miesta sa v dome či byte zariaďujú asi najťažšie. Tvoju bezradnosť ale vyriešia práve tie rastliny, ktoré si nevyžadujú množstvo svetla. Ak máš v rohu izby voľné len nejaké poličky, umiestni sem napríklad svokrin jazyk, zamiokulkas či ťahavý filodendrón. V prípade, že nemáš v kúte umiestnené vôbec nič, tak tam rozhodne daj fikus. Celý priestor krásne vyplní a nedostatok slnečného žiarenia ho vôbec nebude trápiť.

3. Vrstvenie, vrstvenie, vrstvenie

Napriek tomu, že už máš v obývačke nespočetné množstvo druhov zelene, tak to stále pôsobí jednotvárne. Možno ich len nedostatočne vrstvíš. Rastliny umiestňuj do rôznych výšok, tak, aby sa navzájom opticky prekrývali. Využívaj stojany, závesné držiaky na kvetináče či mriežky. Skús si zaobstarať druhy, ktoré dorastajú do vyšších aj nižších rozmerov, aby si nemal problémy s ich vrstvením.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bývanie budúcnosti: Slováci predstavili Ecocapsule ďalšej generácie – minidom, ktorý ti vyrazí dych
Rastliny umiestňuj do rôznych výškových úrovní (Zdroj: Freepok.com/freepik)

4. Zaobstaraj si plantárium alebo mosárium

Ide o sklenené nádoby, v ktorých majú rastliny alebo rôzne machy vytvorené vlastné ekosystémy. Nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu (vydržia aj celé mesiace bez akýchkoľvek zásahov), darí sa im v  presvetlených priestoroch (no nie na priamom slnečnom svetle) a zároveň sú skvelým estetickým doplnkom každej miestnosti.

5. Trendy machové obrazy či steny

Ak máš stiesnené priestory, kam sa ti rozhodne nezmestia žiadne interiérové palmy či iné rozmerné rastliny, tak siahni po zelených obrazoch. Nielenže sa v posledných mesiacoch stali mimoriadne obľúbenými, ale sú aj skvelým riešením pre tých, ktorým vyschne aj kaktus. Sú nenáročné na údržbu a človek si ich vie zhotoviť dokonca aj svojpomocne.

Máš v dome či byte nejaké rastliny?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame