Zdá sa ti, že tvoje doplnky stravy nerobia svoju službu? Toto sú tipy, ako zvýšiť ich funkčnosť

Zmena chuti, farby či vône rôznych doplnkov výživy môže byť zapríčinená nesprávnym skladovaním (Zdroj: Freepik.com/freepik)

#Dodržuješ zdravý životný štýl, ktorý si vyžaduje, aby si užíval doplnky stravy alebo pil proteínové nápoje? Stalo sa ti, že tvoje balenie už otvoreného proteínového prášku nechutilo príliš dobre? Alebo máš pocit, že suplementy, ktoré užívaš nefungujú? Možno nie je produkt v produktoch, ale práve v ich skladovaní.

Je za tým nesprávne skladovanie

Ak necítiš žiadnu zmenu i napriek tomu, že svoje návyky meníš, nemusí byť problém v tebe. Zmena chuti, farby či vône rôznych doplnkov výživy môže byť zapríčinená nesprávnym skladovaním. Tiež sa to môže preukázať aj na tom, že ti po týchto doplnkoch býva ťažko od žalúdka.

Pozor na trvanlivosť!

Všetko zo spomínaného (ako väčšina potravinových ale aj nepotravinových produktov) má svoj dátum spotreby. Aj tomuto je potrebné venovať nejakú pozornosť! Aby doplnky, ktoré užívaš mali nejaký účinok, a urobili v tvojom tele svoju robotu, potrebujú tiež trochu pozornosti.

Prinášame ti zopár tipov na to ako uskladniť tvoje výživové doplnky tak, aby ti vydržali čo najdlhšie čerstvé a použiteľné:

Kde ich neskladovať?

Skladuj ich (ideálne) na tmavom, suchom a chladnom mieste. Určite svoje vitamíny alebo probiotiká neskladuj v kúpeľni a iných miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou. Vhodnou alternatívou je teda kuchyňa. Pozor ale na poličky nad sporákom alebo rúrou – aj keď sa ti to na prvý pohľad nezdá, aj tu je vyššia koncentrácia vlhkosti!

Pozor na probiotiká!

Probiotiká sú skupina sama o sebe. Ide totiž o produkty s obsahom živých organizmov, ktoré si vyžadujú obzvlášť tvoju pozornosť! Pre baktérie je teplo smrteľným prostredím, preto je ideálnou voľbou napríklad priehradka v chladničke.

Chladnička to zachráni

Ak máš v svojom príbytku celodenný prísun priameho slnečného žiarenia, pouvažuj aj nad skladovaním proteínových práškov a hotových sypkých zmesí, napríklad na palacinky alebo mugcake. Ak nemáš možnosť ich uskladniť v uzavretých skrinkách, zvoľ chladničku – produkty ti vydržia dlhšie čerstvé a s nezmenenou chuťou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trend anatomických a animálnych šperkov: Ak obľubuješ jedinečnosť a inakosť, tieto šperky budú to pravé pre teba

Znovu uzatvárateľné balenia

Čoraz viac výrobcov siaha po tejto alternatíve. Je za tým prostý dôvod – do produktu sa zamedzí (aspoň čiastočne) prísunu kyslíka, a minimalizuje sa riziko napadnutia potravinovými moľami. Nech sa ráno akokoľvek ponáhľaš, dbaj na to, aby si jednotlivé balenia starostlivo uzatvoril.

Ak balenia nemajú uzatvárateľný patent, môžeš investovať pár drobných do svoriek na vrecká – urobia tú istú službu, a môžeš ich používať opakovane.

Nezabúdaj na pravidelné triedenie!

Nič nie je večné – ani pri správnom skladovaní! Naša posledná rada znie: Pravidelne svoje potraviny a doplnky (tak ako aj kozmetiku) pretrieď, a čo je staré alebo sa ti nezdá, nekompromisne vyhoď do koša!

Pri mnohých potravinách a doplnkoch začnú prebiehať kvasné procesy, ktoré produkt kazia. Ak takúto vec prijmeš do tela, môžeš si v mnohých prípadoch spôsobiť zdravotné problémy.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame