5 tipov, ako schladiť seba aj auto počas horúcich letných dní: Koniec vriacej páky a teplu ako zo Sahary!

5 tipov, ako schladiť seba aj auto počas horúcich letných dní

5 tipov, ako schladiť seba aj auto počas horúcich letných dní (Zdroj: GettyImages)

#Poznáš to určite aj ty. V lete nastúpiš do auta a ako prvé ťa ovalí horúci vzduch, ktorý akoby prišiel priamo zo Sahary. Chrbát si popáliš o sedadlo a aby toho nebolo málo, zanadávaš si aj po tom, ako sa dotkneš vriaceho volantu či radiacej páky. Cestovanie v takýchto podmienkach rozhodne nie je príjemným zážitkom. Avšak, na každý problém existuje riešenie. My sme pre teba pripravili funkčné tipy, ktoré ti letné jazdenie výrazne spríjemnia!

1. Zakrývaj interiér

Jednoduché, no veľmi funkčné. Ak sa chceš vyhnúť rozpálenej prístrojovej doske, vždy po zaparkovaní auta ju prikry plachtou. Ideálne bielou, ktorá odráža slnečné žiarenie. Vďaka tomu budeš môcť volant chytiť bez toho, aby ti spôsobil pľuzgier. Plus, je tu ešte jedna zásadná výhoda. Totiž aj samotné plasty prístrojovej dosky trpia, pokiaľ sú dlhodobo vystavené vysokým teplotám a priamemu slnečnému žiareniu. Prikrytím dokážeš predĺžiť ich životnosť a zabrániť tomu, aby strácali svoju farbu či začali predčasne vŕzgať.

2. Nechaj si aplikovať fólie na okná

Hoci na Slovensku sú povolené len fólie na zadných sklách auta, aj tie dokážu výrazne spríjemniť cestovanie. Zadná časť interiéru sa vďaka nim nebude prehrievať, a tým sa zlepší tepelný komfort v aute. Naviac, na zadných pasažierov nebude priamo svietiť slnko, teda nehrozí ani spálenie pokožky. Fólie veľmi oceníš v prípade, že na zadných sedadlách vozíš deti alebo psa.

Inštaláciu fólií na okná zver do rúk profesionálom, ktorí ti k nim poskytnú aj certifikát. Tí ti aj najlepšie poradia, ktoré budú najvhodnejšie pre tvoje konkrétne auto a účel používania.

Praktický tip – ak nechceš na sklá nechávať aplikovať fólie, je tu aj alternatívne riešenie – tienidlá, ktoré sa jednoducho pomocou prísaviek uchytia na vnútornú stranu skla. Tie dokážu efektívne zabrániť prechodu horúcich slnečných lúčov do interiéru, no zároveň je cez ne vidieť von z auta.

3. Prever funkčnosť klimatizácie

Veľa vodičov až počas leta príde na to, že klimatizácia v ich aute akosi nefunguje. No nie je nič horšie, ako prísť o komfort klimatizácie uprostred cesty na dovolenku. Nechaj si ju preto vždy poriadne skontrolovať a doplniť ešte pred letom. Budeš tak mať istotu, že ťa nesklame v tej najnevhodnejšie chvíli.

Praktický tip – Nezabúdaj ani na kabínový vzduchový filter – cez neho prechádza všetok vzduch, ktorý vstupuje do interiéru auta. Ak je upchatý, nedokáže cez neho prúdiť dostatočný objem vzduchu, a teda aj ochladzovanie potrvá oveľa dlhšie. Pred letom skontroluj jeho stav a v prípade potreby ho vymeň za nový.

klimatizácia
Daj si skontrolovať klimatizáciu (zdroj: Pixabay/ Karolina Grabowska)

4. Používaj prenosnú chladničku

Ani v lete sa nevyhneš situácii, keď budeš potrebovať v aute prepraviť jedlo, pitie, alebo nejaký tovar citlivý na teplo. Preto je vždy dobré voziť v kufri malú prenosnú chladničku, respektíve, izolovaný box. Ten zabezpečí, že veci uložené v ňom nebudú vystavené veľkej horúčave z interiéru auta. Dokážeš tak v ňom prenášať aj čokoládu, alebo dokonca elektroniku, ktorá by sa mohla vplyvom tepla poškodiť.

5. Využi tieň vo svoj prospech

Auto sa snaž vždy zaparkovať do tieňa. Mysli ale na to, že slnko sa v priebehu dňa hýbe po oblohe. Povedzme, že sa chystáš niekam na túru a ráno potrebuješ na záchytnom parkovisku odstaviť auto. Síce o 7:00 bude v tieni, ale počas dňa sa pozícia slnka zmení, v dôsledku čoho sa ti môže ľahko stať, že akurát po príchode z túry nastúpiš do rozhorúčeného interiéru. Rozmýšľaj preto dopredu a skús vydedukovať, kde bude naviac tieňu v čase, keď sa budeš vracať k autu. Vďaka tomu ho budeš mať pri príchode pekne vychladené.

Máš aj ty nejaké tipy, ako si spríjemniť cestovanie v aute počas letných horúčav? Daj nám ich vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame