Dokonale čisté auto, úplne ako nové? Takto sa zbavíš fľakov aj zápachu bez návštevy servisu

Ako profesionálne vyčistiť interiér auta?

Povieme ti, ako profesionálne vyčistiť interiér auta (Zdroj: GettyImages)

#Pri čistení auta by si mal dbať nielen na zovňajšok, ale aj interiér. Tráviť čas v množstve omrviniek, psích chlpov, kúskov papiera a plastových obalov rozhodne nie je príjemne, ani zdravé. Ak pravidelnú údržbu interiéru zanedbáš, nielenže začne nepríjemne zapáchať, naviac sa v ňom môže začať tvoriť pleseň. To určite nechceš. Avšak, vďaka niekoľkým jednoduchým tipom dokážeš vnútro tvojho štvorkolesového miláčika zmeniť na nepoznanie. My ti povieme, ako na to!

Venuj čas koberčekom

Pri čistení interiéru ako prvé vyber koberčeky. Poriadne ich vypráš a skontroluj, či už nie sú nadmerne opotrebované. Mysli na to, že potrhané alebo inak poškodené koberčeky nielenže nepekne vyzerajú, naviac dokážu byť nebezpečné. Môže sa stať napríklad to, že sa zapletú pod pedále, a ty nebudeš vedieť pridať alebo zabrzdiť. Ak sú v poriadku, po vyprášení ich ešte prejdi vysávačom, aby si ich zbavil aj zažratej špiny a prachu.

Pokiaľ máš v aute gumené rohože, situácia je o niečo jednoduchšia. Stačí, keď ich v umyvárke poriadne vystriekaš wapkou. Pred opätovným vložením do auta ich však nechaj vyschnúť. Vlhkosť totižto môže spôsobiť vznik plesní na koberci pod rohožou.

Ako vyčistiť sedadlá?

Či už máš v aute kožené alebo látkové sedadlá, v prvom rade ich poriadne povysávaj. Aby sa ti podarilo dostať ku všetkým nečistotám, operadlo sklop do ležatej polohy. Budeš tak mať perfektný prístup do záhybu medzi operadlom a sedákom, kde sa obvykle usádza najviac omrviniek. Ak sú na sedadle aj fľaky, použiť budeš musieť kvalitnú autokozmetiku. Tá sa dá dnes zohnať aj online. Obvykle je v podobe spreja určeného buď na kožené, alebo látkové sedadlá. Prostriedok nastriekaš na fľak a miesto poriadne vyčistíš.

Autokozmetika ti nielenže pomôže odstrániť fľaky, naviac koženým sedadlám dodá lesk, vôňu a oživí pôvodnú farbu. Ak sa ti na sedadlách rozlialo niečo ťažko odstrániteľné, najlepším riešením bude tepovanie. To môžeš zveriť do rúk profesionálom, alebo si vieš stroj na tepovanie aj požičať a interiér vyčistiť svojpomocne.

Kvalitné produkty navrátia lesk aj farby (Zdroj: Pixabay/ lqiuz)

Detailné vysávanie

Aby si dokázal povysávať všetky nečistoty z koberčekov, budeš potrebovať silný priemyselný vysávač. Ten nájdeš napríklad na pumpe alebo pri väčšine autoumyvární. Klasické domáce vysávače obvykle nemajú dostatočný výkon a kruhová koncovka ich hadice obmedzuje vysávanie úzkych priestorov. Pri vysávaní nevynechaj priestory pod sedadlami a kufor.

Palubná doska

Na čistenie palubnej dosky použi špeciálne čistiace spreje určené na plast. Tie ti nielenže uľahčia umývanie zažratej špiny, naviac oživia pôvodnú farbu plastov a vytvoria na nich ochrannú vrstvu, ktorá dokáže predĺžiť ich životnosť. Pri umývaní použi kvalitnú handričku, ktorá nezanecháva nitky alebo žmolky. Na vyčistenie rôznych malých záhybov dobre poslúži štetec.

Nezabúdaj na okná

Okná sa špinia nielen zvonku, ale aj zvnútra. Na ich vyčistenie použi prípravok určený špeciálne na sklo a kvalitnú handričku. Možno budeš sám prekvapený, ako dobre zrazu uvidíš!

Praktický tip: Na vonkajšiu stranu okien aplikuj takzvané tekuté stierače. Tie sú v podobe spreju, ktorý jednoducho nastriekaš na sklá. Vytvorí sa tak na nich neviditeľná vrstva odpudzujúca vodné kvapky. Výhodou je, že voda bude sama rýchlo stekať preč z okien, ty tak budeš mať aj za dažďa perfektný výhľad.

Venuj pozornosť klimatizácii

Vedel si, že najčastejším zdrojom zápachu v interiéri auta je klimatizácia? Pri jej používaní dochádza k vzniku vlhkosti na výparníku, v dôsledku čoho na ňom vznikajú plesne. Tie sa následne prejavujú typickým zápachom. Aby si sa ho zbavil, klimatizáciu je potrebné vydezinfikovať. Najjednoduchším riešením je odborná dezinfekcia ozónom, ale využiť môžeš aj rôzne spreje na čistenie klimatizácie, ktoré bežne kúpiš na internete.

Vymeň peľový filter. Ako už napovedá jeho názov, ten slúži na filtrovanie peľu. Ak je starý a zanesený, do interiéru sa dostáva peľ spolu s ďalšími čiastočkami. Jeho výmena je pritom lacná a jednoduchá.

čistenie auta
Nevyčistená klimatizácia je často zdrojom zápachu (Zdroj: Pixabay/peeonelove)

Máš aj ty nejaké tipy, ako čo najefektívnejšie vyčistiť interiér auta? Daj nám ich vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame