Aj tebou už niekto manipuloval, len si to nevedel: Ako odhaliť manipulátora a ako prijíma slovo nie?

Signálom je, keď sa cítiš nekomfortne (Zdroj: Pexels.com/Matheus Ferrero)

#Večer si si chcel po dlhom týždni konečne oddýchnuť, no nakoniec si skončil ako šofér svojej partie kamarátov a ešte si im aj zaplatil účet na bare. Ako sa to stalo? Niekto ťa líškaním sa či sľubmi zmanipuloval, aby dosiahol čo chcel a ty na svoju dobrotu opäť doplácaš. Ak sa ti podobné scenáre dejú pričasto, odhaľ, kedy je to už cez čiaru a či si sa nestal obeťou manipulovania.

Čo je vlastne manipulatívne správanie?

Ľahšou formou manipulatívneho správania je, ak ak ťa niekto chce ovplyvniť vo svoj prospech, no môže nad tebou aj získať moc či kontrolu, čo ale ide ruka v ruke. Preto je potrebné poznať všetky red flags, aby si to zastavil včas a ochránil sa.

Tento typ správania sa zväčša vyskytuje v profesionálnych vzťahoch, no môže byť prítomný aj v partnerskom či priateľskom vzťahu. Hoci ide o zdanlivo neškodné a ľahko zastaviteľné správanie, nie je to tak. Je to forma emocionálneho zneužívania tak, aby sa jeho obeť cítila zmätene, rezignovane a ľahko ovplyvniteľne. 

Ako ho spoznáš?

Manipulátor si svoje konanie môže, no aj nemusí uvedomovať, pretože ide o ľudskú vlastnosť a každý už niekým raz manipuloval. Príznakom môže byť, keď niekto pozná tvoje slabosti a zámerne ich využíva vo svoj prospech.  Presviedča ťa, aby si sa vzdal vecí, na ktorých ti záleží a robil to, čo je dôležité pre neho. Takto sa na ňom staneš pomaly závislým, pretože ti jednoducho nič iné neostane.

Manipulátor zvykne zo svojich chýb obviňovať vždy práve teba a vytvoreným pocitom viny si ťa tak ešte viac pripúta. Rozpoznáš ho tak, že v jeho prítomnosti začneš cítiť nesvoj, pretože si ťa doberá, vysmieva sa ti, zneisťuje ťa a keď sa voči tomu ohradíš, obviní ťa, že nepoznáš srandu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sugestívne emotikony a dvojzmyselné správy: Ako zistíš, či sa vo vzťahu nedopúšťaš mikropodvádzania?

Nie je to tvoja chyba!

Mysli na to, že manipulovať sa rozhodol on, nie ty! Byť obeťou tohto správanie nie je voľba, no dá sa s tým bojovať. Najúčinnejší spôsob je začať hovoriť svoje názory a pocity jasne, rázne a konkrétne bez miesta na pochybnosti.

Akékoľvek odmietnutie či ohradenie sa slovom „nie“ je pre manipulátora vzburou, ktorú bude chcieť potlačiť, no v takom prípade musíš ostať asertívny, bez agresivity, ktorú by potom mohol použiť proti tebe. Ale najúčinnejším spôsobom je držanie si odstupu, ktorý síce nie je vždy možný (ak ide napríklad o partnera), no v takom prípade sa odporúča dokonca terapia, ktorá manipulátorovi pomôže uvedomiť si, že jeho správanie nie je prijateľné.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame