Objavil si na aute známky hrdze? Nedovoľ jej poškodiť tvoje auto, povieme ti, ako s ňou účinne bojovať

muž vedľa auta

Hrdza môže na aute urobiť poriadnu škodu (Zdroj: GettyImages)

#Hrdza je jedným z najväčších nepriateľov áut. A to nielen starých, ale aj nových. Napriek tomu, že úroveň ochrany proti korózii je v prípade moderných áut lepšia ako v minulosti, stále nie je stopercentná. Teda, aj novučičké auto ti môže po pár rokoch používania začať hrdzavieť. Našťastie, existujú spôsoby, ako tento nemilý prírodný proces zvrátiť. V nasledujúcich riadkoch ti poradíme, na čo všetko si dávať pozor.

Faktory, ktoré urýchľujú hrdzavenie

K procesu hrdzavenia dochádza v prípade, že je kov vystavený pôsobeniu kyslíka a vodíka. Keďže tieto chemické prvky sa prirodzene nachádzajú vo vzduchu a vode, ideálne podmienky na koróziu sú dostupné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Bežne však proces premeny kovu na hrdzu trvá veľmi dlho. Urýchlený však môže byť ďalšími chemickými prvkami, napríklad, soľou. Taktiež mu pomáha aj teplé prostredie.

Povedané ľudskou rečou, ak v zime jazdíš po posolených cestách a následne auto zaparkuješ do teplej garáže, vytvoríš dokonalé podmienky pre rýchle hrdzavenie kovových komponentov.

Ktoré časti auta hrdzavejú najčastejšie?

Drvivá väčšina komponentov áut je vyrobená z kovu s obsahom železa. Či už sú to časti podvozku (nápravy, výfukové potrubie, pružiny), alebo karosérie (prahy, lemy blatníkov, veko batožinového priestoru…), hrdzi sa jednoducho nevyhneš. Niektoré diely sú však na koróziu citlivejšie ako iné.

Na hrdzavenie sú obvykle najnáchylnejšie lemy blatníkov a prahy. Tieto časti sú totiž najviac vystavené odlietavajúcim kamienkom a iným predmetom z cesty. V laku tak vznikajú malé odreniny, ktoré porušia aj ochrannú protikoróznu vrstvu. Tieto miesta začínajú pomaly hrdzavieť, pričom keď už raz korózia vznikne, rýchlo sa šíri ďalej. Citlivá je aj predná kapota a oblasť strechy nad čelným sklom. Tieto miesta sú tiež často vystavené odlietavajúcim kamienkom.

hrdza
Hrdza sa môže objaviť hocikde (Zdroj: Pixabay/Emkanicepic)

Samostatnou kapitolou je podvozok, ktorý je neustále vystavovaný vlhkosti, nečistotám z cesty a nárazom rôznych čiastočiek. Ako prvé tak na aute väčšinou začínajú hrdzavieť komponenty náprav a výfukového potrubia.

Ako vozidlo ochrániť

Ak svoje auto neparkuješ celý život doma v obývačke, pred koróziou ho stopercentne nikdy neochrániš. Predsa len však vieš vykonať opatrenia, vďaka ktorým bude korózia prebiehať oveľa pomalšie.

Základom je pravidelné umývanie auta. A to nielen karosérie, ale aj podvozka. Zameraj sa hlavne na najcitlivejšie miesta a plochy, kde je kovový diel karosérie prekrytý plastom. Totižto, práve za krycími plastami nárazníkov či lemov blatníkov sa udržuje najviac soli a nečistôt z cesty. Pri umývaní použi vhodný šampón alebo čistiacu penu, ktorá na seba naviaže aj malé nečistoty a prúdom vody ich následne ľahko spláchneš. Snaž sa čo najlepšie prúdom vody vystriekať podvozok – predovšetkým nápravy.

umývanie auta
určite pomôže, ak budeš auto pravidelne umývať (Zdroj: Pixabay/Sasint)

Poriadne kontroluj stav karosérie. Keď vidíš odreniny od kamienkov či škrabance, čo najrýchlejšie si ich nechaj opraviť. S drobnými odretými bodkami si často dokážeš poradiť aj sám, pomocou rôznych opravných sád. Miesto s odhaleným kovom tak izoluješ od vonkajších vplyvov a nebudeš riskovať, že začne rýchlo hrdzavieť. V prípade, že korózia je už rozsiahlejšia, zver jej odstránenie do rúk odborníkom. Neprofesionálna oprava hrdzavých dielov môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Pozor na podvozok

Pri výmene letných/zimných pneumatík si vždy všímaj, v akom stave je podvozok. Kvôli korózii môže byť obmedzená funkčnosť niektorých komponentov náprav, čo sa obvykle prejaví aj na jazdných vlastnostiach auta. Príliš skorodované súčiastky je dôležité včas vymeniť, inak riskuješ poruchu.

Chrániť podvozok pred hrdzou je často náročné. Ak ho chceš čo najlepšie izolovať od korozívnych vplyvov, môžeš si ho nechať nastriekať špeciálnym povlakom. Ten je aplikovaný na jednotlivé komponenty, ktoré sú najcitlivejšie na hrdzavenie. Môžeš tak mať istotu, že vydrží v čo najlepšom stave dlhšie, ako keby si mu dodatočný ochranný nástrek nedoprial.

Ako chrániš svoje auto pred koróziou ty? Napíš nám svoje tipy do komentára!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *