Zabudol si ako sa socializovať a komunikovať so svetom? Psychológ radí, ako najlepšie nadviazať nové priateľstvá

dve kamarátky sa rozprávajú a hojdajú na hojdačkách v parku

Psychológovia radia, ako nadviazať nové priateľstvá (Zdroj: Unsplash/Bewakoof.com Official)

#Približne dva roky pobytu doma, sociálny odstup a dodržiavanie našich „sociálnych bublín“ mohli spomaliť šírenie vírusu, no pre mnohých ľudí to tiež zastavilo vytváranie nových priateľstiev. Socializácia je napokon zručnosť, ktorú treba praktizovať povedal pre portál JR Ilagan, klinický psychológ pôsobiaci na Filipínach.

„Dôvodom, prečo sme sa ako druh dokázali dostať tam, kde sme práve teraz, boli najmä sociálne väzby,“ povedal Ilagan. Podľa neho môžu sociálne väzby zvýšiť pocit spolupatričnosti a cieľavedomosti, zvýšiť šťastie, znížiť stres, zlepšiť sebavedomie a sebahodnotu. Tiež nám pomáha vyrovnať sa s traumou a učí nás spolupracovať.

Začni známymi

Ak je predstava stretávania sa s úplne novými ľuďmi príliš zastrašujúca, Ilagan povedal, že má hodnotu aj opätovné spojenie s ľuďmi, s ktorými si už nejaký čas nehovoril. Opätovný kontakt s ľuďmi, s ktorými už máš vzťah, môže byť začiatkom obnoveného vzťahu. Môže to byť tiež dobrý spôsob, ako si ľahšie nájsť nových priateľov.


Život nám prináša rôzne priateľstvá: Prečítaj si príbeh dvoch spolužiakov, ktorí sa stretli na nečakanom mieste


Daj šancu novým veciam

Jedným zo spôsobov, ako si nájsť nových priateľov, je ponoriť sa do nových miest a situácií. To znamená robiť veci, ktoré zvyčajne nerobíš. Neznamená to však len bezohľadné robenie vecí, ktoré ti skutočne nie sú príjemné. Ak si napríklad ešte nikdy necestoval sám, môžeš začať s návštevou domácej destinácie a postupne sa pozrieť aj do zahraničia.

Začať s novým koníčkom môže byť tiež dobrý spôsob, ako nájsť nových priateľov. „Niekedy je ťažké nájsť spoločné znaky s inými dospelými,“ povedal Ilagan. Môžeme napríklad zistiť, že jediné, čo máme s našimi spolupracovníkmi spoločné, je to, že pracujeme na rovnakom mieste. Prístup „založený na záujmoch“ pri vytváraní nových priateľstiev ti zaručí, že s ľuďmi, ktorých stretneš, máš aspoň jednu spoločnú vec.


Chystáš sa na prvý letný festival po dlhom čase? Na tieto veci by si počas prípravy rozhodne nemal zabudnúť!


Aký druh vzťahu chceš nadviazať?

Ďalšia vec, ktorú treba zvážiť, je vaša chémia s potenciálne novými kamarátmi. Cítiš sa pri nich bezpečne? Budú tam, keď sú veci zlé, alebo len keď sú dobré? Môžeš byť voči tejto osobe zraniteľný a dôverovať jej? Niektoré veci, ktoré treba zvážiť pri stanovovaní hraníc s priateľmi, zahŕňajú, koľko času s nimi tráviš, koľko zo svojho života s nimi zdieľaš a koľko úsilia vynakladáš na váš vzťah.

Čo komu dáš, to aj dostaneš

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je pre dospelých ťažké nadväzovať nové priateľstvá, je nedostatok času. Takže ak to s nadväzovaním nových spojení myslíš vážne, niektorí odporúčajú venovať aspoň 10 minút každý deň budovaniu priateľstiev. Stretni sa so starým priateľom a opýtaj sa ho, ako sa má, pošli mu vtipný mém alebo reaguj na jeho príbeh na Instagrame. Pre dospelých môže byť ťažké nájsť si čas, ale vynaložené úsilie môže stáť za to.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame