Konflikty nemá rád asi nikto: Čo povedať druhej strane pri každej (aj ťažkej) hádke?

Ak už k stretu názorov príde, často ti to skomplikuje situáciu (Zdroj: Freepik/freepik)

#Konflikty sú určite súčasťou životov každého z nás, a patria k nim. Určite nie sú nikomu príjemné. Konfrontácie problémov si užíva asi málokto. I keď sa konfliktom snažíš vyhýbať, vždy si ťa nájdu. Skús sa im postaviť čelom, pretože utekať pred problémom môže mať horšie následky ako to, keď ho budeš riešiť. Na nesúlad najlepšie funguje technika vyjasnenia problému, preto by si sa mal so svojim „súperom“ pozhovárať, a nie z konfliktu zutekať!

Konflikt je prirodzený

Poznáš to? Ak už k stretu názorov príde, často ti to skomplikuje situáciu. Opačná strana ťa nepochopí tak, ako si to ty myslel alebo sa urazí, a emócie sa vyostria ešte viac. To riešeniu konfliktov určite nepomáha.

Hoci nezhody patria k životom a sú prirodzené, skutočnosť či ich môžeš  ovplyvniť, tvoj postoj k problémom, a spôsob akým sa ich rozhodneš riešiť, je len na tebe.

Ako to teda riešiť?

Na začiatok ti budú stačiť tieto obyčajné kroky, ktoré zaručene fungujú. Nevyhýbaj sa rozhovoru, nech ti je akokoľvek nepríjemný. Je ti snáď jasné, že sa s druhou stranou budeš musieť porozprávať počas konfrontácie. Skús techniku, ktorú odporúča spisovateľ Simon Sinek, ktorá pozostáva z jednoduchých krokov:

Popíš si svoje pocity

Ako sa cítiš v spoločnosti protivníka? Čo v tebe vyvoláva jeho správanie? Buď k sebe veľmi konkrétny a úprimný. Ak svoju odpoveď odbiješ len slovami ako „som naštvaný“ alebo „rozhovor s ním mi je nepríjemný“, nedospeješ k ničomu.

Konkretizuj

V konflikte buď vždy konkrétny. Protivník často nevie, o čo ide. Skús mu daný problém objasniť hneď v úvode konfrontácie – zjednoduší sa komunikácia medzi vami, ale aj prípadné vyriešenie situácie.

Vysvetľuj

Pokús sa vysvetliť protivníkovi, aký vplyv má jeho správanie do budúcna. Či už škodí sebe, tebe, vášmu priateľstvu alebo celému kolektívu. Mnohokrát si tieto „drobné“ chyby ani človek neuvedomí. Je teda dobré, ak mu (nie výčitkou) vysvetlíš, čo by mohol nabudúce urobiť inak.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ťažké témy nemá rád nikto: Ako riešiť zložité témy jednoducho a ustáť to vo veľkom štýle?

Konfrontácia v reálnom svete

Určite nerieš spory cez sociálne siete alebo smsky. Vždy sa snaž dodržať zásadu konfrontácie vo fyzickom svete. Do správ zvyčajne napíšeš viac ako by si chcel (a mal), videohovor či klasický call sú zasa príliš neosobné.

Ak už zvolíš akýkoľvek spôsob komunikácie, je hlavné, aby si dýchal zhlboka a hovoril pomaly. Zachováš tak potrebnú mieru pokoja a chladnú hlavu, čo sa pri konfliktoch vždy hodí.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame