Ako vyjsť strmší zasnežený či zľadovatený kopec? S týmito praktickými trikmi sa ti to podarí

ako vyjsť zasnežený kopec

Ako vyjsť zasnežený kopec? (Zdroj: GettyImages)

#Zima je pre mnohých motoristov najstresujúcejším obdobím roka. Cesty sú šmykľavé, nehody vznikajú na každom rohu a pokiaľ sa chceš dostať na vyššie položené miesta, kvôli zľadovateným kopcom sa ti to často nepodarí. Nehovoriac o zapadnutí v záveji a iných nepríjemnostiach. Aby sme ti toto neľahké obdobie trochu uľahčili, prinášame ti niekoľko praktických tipov, ako si poradiť so zradnými úsekmi a vyviaznuť z nich bez akýchkoľvek problémov.

Aký pohon má tvoje auto?

Samozrejme, v najväčšej výhode sú počas zimy autá s pohonom všetkých štyroch kolies. Za nimi nasledujú vozidlá, ktoré majú pohon predných kolies a motor uložený vpredu. A naopak, najhorším „povozom“ na zimu sú autá s motorom vpredu a pohonom zadných kolies. Ich najväčším problémom je, že poháňaná zadná náprava nie je zaťažená dostatočnou hmotnosťou, keďže motor je vpredu. Kolesá tak nemajú dobrú trakciu a zasnežené kopce môžu byť prekážkou.

Pokiaľ bývaš v kopcovitom prostredí, respektíve, často chodíš na zimné výlety do hôr, mysli na to pri kúpe nového auta. Uprednostni vozidlo s pohonom všetkých štyroch kolies, ktoré ťa dokáže vytiahnuť z väčšiny malérov.

Pri kúpe auta mysli na všetky ročné obdobia (Zdroj: Pixabay.com/Pexels)

Hra s fyzikálnymi zákonmi

Pokiaľ máš auto s predným náhonom a nedokážeš vyjsť zľadovatený kopec, vyskúšaj ho vycúvať. Tento trik obvykle funguje lepšie, ako by si možno čakal. Pri cúvaní do kopca je predok auta ešte viac zaťažený ako keď ideš klasicky dopredu. Kolesá tak majú lepšiu trakciu a menej prešmykujú.

Ak vlastníš vozidlo s pohonom zadných kolies a motorom vpredu, porozmýšľaj nad tým, ako zadok čo najviac zaťažiť. Keď budeš viezť v aute iných ľudí, povedz im, aby si sadli na zadné sedadlá. Mnohí majitelia áut s pohonom zadných kolies vozia počas zimy v kufri niekoľko balení piesku, prípadne iný náklad.

Niekedy pomôže auto poriadne zaťažiť (Zdroj: Pixabay.com/declanhobley)

Objavil si na aute známky hrdze? Nedovoľ jej poškodiť tvoje auto, povieme ti, ako s ňou účinne bojovať


Využi schopnosti elektroniky

Väčšina novších vozidiel je vybavená systémom kontroly trakcie. Tento elektronický asistent robí to, že pokiaľ sa kolesá začnú prešmykovať, obmedzuje výkon motora. Namiesto divokého pretáčania tak dokážu ľahšie získať trakciu a pohnúť vozidlom vpred. Ak máš auto vybavené týmto systémom, pri rozjazdoch do zasnežených kopcov sa neboj pridať plný plyn. Elektronika sa už o všetko ostatné postará.

Keď tento systém v aute nemáš, všetko je len na tebe. Snaž sa rozbiehať čo najplynulejšie, aby sa kolesá nepretáčali. Pokiaľ však cítiš, že takýto prístup nefunguje, niekedy pomôže opačný extrém – držanie plynu na podlahe a dúfanie, že rýchle pretáčanie kolies pohne vozidlom vpred.

Reťaze a papuče na kolesá

Keď ani jeden z vyššie spomínaných tipov nefunguje, neostáva ti nič iné, ako nasadiť na kolesá snehové reťaze. Tie je počas zimy vždy dobré nosiť v kufri. Modernou alternatívou reťazí sú takzvané papuče na kolesá, vyrobené zo špeciálnej látky. Ich výhodou je jednoduchšie nasadenie na pneumatiku.

Reťaze a papuče nasaď len na kolesá hnacej nápravy. Teda tie, ktoré sú poháňané motorom.

Reťaze sa oplatí nosiť vždy so sebou (Zdroj: Pixabay.com/Pixel2013)

Tip na záver – ak sa ti podarí zapadnúť v záveji, prípadne vyhrabať si kolesami pod autom žliabok, z ktorého nedokážeš vyjsť, niekedy pomôžu gumové rohože z interiéru. Rohož daj pod prešmykujúce kolesá a skús sa pomaly rozbehnúť. Tento jednoduchý trik obvykle skvele funguje a dokáže ťa dostať z problémov.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame