Ako bezpečne zvládnuť šmyk? Vyhni sa najčastejším chybám a získaj kontrolu nad svojím tátošom

auto

Ako zvládnuť šmyk? (Zdroj: GettyImages)

#Sychravé jesenné dni sú pomaly tu a cesty sa stávajú čoraz šmykľavejšími. Mokro, ranná námraza a popadané listy. Táto kombinácia je ako stvorená na to, aby zapríčinila šmyk. Ten ťa môže prekvapiť v tej najnevhodnejšej chvíli a pokiaľ chceš svoje auto zachrániť pred nehodou, mal by si vedieť, ako postupovať. My ťa naučíme základy, čo robiť a na ktoré veci si dávať pozor.

2 najčastejšie druhy šmykov

Šmyk auta je vyvolaný tým, že buď kolesá prednej, alebo zadnej nápravy stratia kontakt s vozovkou. Na základe toho rozlišujeme dva druhy šmykov – nedotáčavý (šmyk kolies prednej nápravy) a pretáčavý (šmyk kolies zadnej nápravy).

Nedotáčavý šmyk je najčastejší. Nastáva napríklad vtedy, keď do zákruty vojdeš príliš rýchlo. Dezén pneumatík už nedokáže prenášať sily na vozovku a kolesá sa dostávajú do šmyku. Takáto situácia je nebezpečná – ty máš síce vytočené kolesá, avšak tie sa šmýkajú a auto ide priamočiaro. Hrozí teda, že zídeš z cesty, nabúraš do zvodidiel alebo do iného auta.

Pretáčavý šmyk sa objavuje menej často. Pri autách s pohonom zadných kolies môže byť vyvolaný tak, že v zákrute prudko pridáš plyn. Avšak, objaviť sa môže aj v prípade áut s pohonom prednej nápravy. Napríklad vtedy, keď v šmykľavej zákrute prudšie pribrzdíš. Auto sa naváži na predok, zadok sa odľahčí a kolesá ľahko stratia pevný kontakt s vozovkou.

Auto
(Zdroj: Pixabay.com/Jakub Zaňczak)

Podľa čoho vyberať nové kolesá na auto? Pozor na niekoľko vecí, má to svoje nástrahy


Ako zvládnuť nedotáčavý šmyk

Nedotáčavý šmyk ťa môže vyľakať. Predstav si, že ideš rýchlejšie v zákrute, auto zrazu prestane zatáčať a ide nekontrolovateľne smerom k zvodidlám alebo do druhého pruhu. Väčšina vodičov v takej situácii inštinktívne ešte viac zatočí volantom. Avšak, to je obrovská chyba.

Tým, že ešte viac vytočíš kolesá, dostaneš ich do väčšieho šmyku. Úplne tak stratíš kontrolu nad autom. Aký je teda správny postup?

  • V prvom rade ihneď pusti plyn. Auto sa tak naváži trochu viac dopredu, takže na prednú nápravu bude pôsobiť väčšia hmotnosť. Kolesá rýchlejšie opäť získajú trakciu a auto sa bude dať ovládať.
  • Volantom nikdy nezatáčaj viac, drž ho v rovnakej polohe, ako keď šmyk začal. Prípadne, snaž sa ho jemne vyrovnať. Čím budú kolesá rovnejšie, tým ľahšie opätovne získajú trakciu.
  • Nedup prudko na brzdu. Hoci takýmto spôsobom by si mohol preniesť viac váhy na predok a rýchlejšie tak ukončil šmyk, zároveň by si prudko odľahčil zadok auta. V dôsledku toho môžeš vyvolať pretáčavý šmyk, ktorý je považovaný za nebezpečnejší.

Ako zvládnuť pretáčavý šmyk

Nedotáčavý šmyk je nebezpečný v tom, že pokiaľ dostatočne rýchlo nezareaguješ, auto sa môže pretočiť o 180 stupňov. Pri vyšších rýchlostiach sa neraz stáva, že sa začne nekontrolovateľne otáčať okolo vlastnej osi a v takom prípade už veľmi nemáš šancu šmyk zastaviť. Základom pre zvládnutie pretáčavého šmyku je okamžitá reakcia.

Postupovať by si mal nasledovne:

  • Keď cítiš, že zadok auta sa dostal do šmyku, pusti plynový pedál. Avšak, nepúšťaj ho nárazovo. Prudké uvoľnenie plynu má za následok odľahčenie zadku auta, čím šmyk ešte viac podporíš.
  • Ihneď sa priprav na kontru volantom. Pokiaľ sa zadok začal šmýkať do pravej strany, volant vytoč taktiež doprava. A naopak, pri šmyku zadku do ľavej strany musí kontra volantom smerovať doľava. Kontra zabráni tomu, aby sa auto začalo otáčať okolo vlastnej osi. Keď budeš cítiť, že zadok opäť získava trakciu, volant postupne otáčaj naspäť do stredovej polohy.

    (Zdroj: Pixabay.com/Kidsnewshu)

Tréning robí majstra

Pri šmyku sa všetko deje veľmi rýchlo, hore uvedené postupy je tak potrebné vykonať okamžite a bez rozmýšľania. Pokiaľ si však šmyk ešte nikdy predtým nezažil, nemusí to byť také jednoduché. Naša rada preto znie – keď budeš mať možnosť, natrénuj si zvládanie šmyku nanečisto.

Ideálnym miestom na tréning je škola šmyku. S inštruktormi si v priebehu niekoľkých hodín prejdeš celú teóriu, pričom si ju následne overíš na bezpečných umelo vytvorených polygónoch. Naučíš sa správne zvládať jednotlivé druhy šmykov a lepšie sa „zžiješ“ s vlastným autom. Takže, keď sa ti raz náhodou takáto situácia prihodí v reálnej premávke, budeš presne vedieť, ako reagovať.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame