Ako funguje moderný e-šport tím? Zisti viac o gaming housoch aj priebehu tréningov

E-športový tím G2

E-športový tím G2 (Zdroj: steamuserimages-a.akamaihd.net)

#Mnoho ľudí si stále pod pojmom e-športový tím predstavuje partičku obéznych, upotených, mladých chlapcov, ktorí presedia celé dni pri počítači a dostávajú za to zaplatené. Vidí to ako niečo nezdravé, neatraktívne a všeobecne neprijateľné. A aj keď určite existujú prípady, ktoré potvrdia tieto domnienky, väčšina poloprofesionálnych a plne profesionálnych e-športových organizácií funguje úplne inak, než si väčšina ľudí myslí.

Je to vlastne taká firma, mnoho organizácií má rôzne sekcie na rôzne hry. Môžu tiež podpisovať streamerov a influencerov, to všetko dvíha povedomie verejnosti o danej organizácii. Samotní hráči majú okolo seba často obrovský tím ľudí. Od strategických trénerov, ktorí sa zameriavajú čisto na herné výkony, po kuchárov, športových psychológov alebo fitness špecialistov. E-športové tímy spájajú mnoho odvetví a raketovým tempom sa posúvajú na úroveň tradičných športov, ako je napríklad futbal.


Ako si hráči a organizácie zarábajú v rôznych e-športoch?


Gaming house

Asi najviac zvláštnou súčasťou života profesionálneho hráča v očiach verejnosti je gaming house. Jedná sa o komplex, väčšinou nejakú väčšiu vilu, kde hráči trávia spoločne čas. Keďže je e-šport väčšinou mužskou záležitosťou, mnoho žien (hráčok) v týchto gaming houseoch nenájdeme, to sa však pomaly mení. Tu hráči utužujú tímovú morálku, scrimujú (vysvetlené ďalej) a udržujú sa v kondícii. V gaming house môžu hráči stráviť pokojne aj niekoľko mesiacov v kuse.

Nový multifunkčný
Nový multifunkčný „gaming house“ tímu TSM za 50 miliónov dolárov (Zdroj: dexerto.com)

Gaming house nemusí byť vyložene jedno miesto, hráči môžu bývať a trénovať v úplne iných priestoroch. Napríklad organizácia Mad Lions, kde ešte do minulého roku hrali dvaja českí zástupcovia, mala ubytovacie a tréningové priestory oddelené a nútila hráčov každé dopoludnie prísť do tréningového centra na bicykli zhruba 20-minútovou jazdou ako formou rozcvičky. No a taká ranná prechádzka na bicykli vám môže nakoniec pomôcť k dvojnásobnému titulu šampióna európskeho League of Legends.

Tréning

Pokiaľ budeme brať do úvahy tri najväčšie e-športové tituly (LoL, CS:GO, DOTA 2), môžeme rozdeliť tréning na tri základné časti: tímový, individuálny a kondičný. Mnoho organizácií prešlo na striktnejšie rutiny, ich hráči musia vykázať okrem hrania aj fyzickú aktivitu, povinné posilňovanie, joga, kardio alebo klasický strečing sa stávajú bežnou súčasťou každodenného tréningu e-športových profíkov po celom svete. Zabraňuje sa tým rôznym zraneniam, hráči sa cítia lepšie, hrajú lepšie a sú všeobecne v lepšej psychickej i fyzickej kondícii.

Čo sa týka tímového tréningu, jedná sa väčšinou o takzvané scrimy, čo sú „bloky“ vopred dohodnutých zápasov s ostatnými profesionálnymi tímami, kde si obe strany skúšajú rôzne stratégie, ktoré by potom radi zahrali na „oficiálnych“ zápasoch a turnajoch. Dá sa povedať, že je to niečo ako priateľský zápas vo futbale. Tímy si po jednom bloku scrimov väčšinou preberú spoločne, čo sa im darilo, na čom chcú zapracovať atď. Jedná sa o najdôležitejšiu časť každého dňa v e-športovom tíme.

Bývalé tréningové centrum tímu G2
Bývalé tréningové centrum tímu G2 (Zdroj: pbs.twimg.com)

No a individuálny tréning väčšinou tímy vyložene nevynucujú, ale je od hráčov očakávané, že do neho investujú každý deň aspoň časť svojho voľného času. V FPS tituloch (strieľačkách) sa väčšinou jedná o AIM mapy a rôzne „trenažéry“. V moba hrách, ako sú League of Legends a DOTA 2, hráči väčšinou hrajú takzvané SoloQ, kde trénujú svoje individuálne schopnosti na rôznych šampiónoch proti tým najlepším amatérskym hráčom v ich regióne.

Častou praktikou sú takzvané bootcampy, čo by sme mohli označiť za druh e-športového sústredenia. League of Legends tímy jazdia najčastejšie do Kórei, kde môžu scrimovať s tými najlepšími tímami sveta a hrať SoloQ medzi tou najväčšou špičkou.

Priekopníci moderného e-športu

Prvým tímom, ktorý vzal veci ako fyzické a psychické zdravie skutočne vážne, boli Astralis. Tento tím bol notoricky známy tým, že jeho hráči pri tých najdôležitejších zápasoch vždy pohoreli. Celý turnaj odohrali absolútne perfektne a okolo semifinále alebo finále ich nervy už nezvládli tlak.

Nabrali teda do tímu športovú psychologičku Miu Stellberg, ktorá s tímom začala postupne pracovať a na výsledky nemuseli dlho čakať. Onedlho po jej príchode vyhrali Astralis svoj prvý Major (najväčší turnaj v CS:GO). Mia ďalej pokračovala do tímu OG, kde dokázala pomôcť tímu k víťazstvu na TI 9, čo bol do tej doby finančne najlepšie ohodnotený turnaj v histórii e-športu. Vďaka týmto úspechom začala byť veľmi rešpektovaná a ostatné tímy sa začali obzerať po ľuďoch, ako bola ona.

Mia Stellberg (vľavo) po víťazstve na TI 9
Mia Stellberg (vľavo) po víťazstve na TI 9 (Zdroj: s.yimg.com)

Čo sa týka fyzického zdravia, nemusíme chodiť nikam ďaleko. Nicolai „dev1ce“ Reedtz, niekedy tiež prezývaný Brad Pitt of e-sport, je jednou z najväčších ikon CS:GO. Jeho neuveriteľné výkony v hre nie sú však to jediné, čo svojmu tímu po dlhé roky prinášal, bola to aj jeho motivácia sa zlepšovať mimo hry. Keďže hral ako mladý bedminton a bol jedným z najlepších v Dánsku, mal k fitness a športom veľmi blízko. Motivoval svojich spoluhráčov, aby robili rôzne fyzické aktivity s ním, a hlavne sa stal niekým, kto mohol ísť príkladom a ukázať celému svetu, že e-šport sa dá robiť aj inak ako len sedením pri počítači. S Astralis vyhral celkovo 4 Majory a stali sa tým najúspešnejším tímom v histórii CS:GO.

Dev1ce na London Majore
Dev1ce na London Majore (Zdroj: static.wixstatic.com)

Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Vojtěch Lukeš, hltv.org, liquipedia.net, lol.fandom.com, Hashtag.sk
Odporúčame