Ako funguje najvyššia európska League of Legends liga?

4 najväčšie svetové ligy League of Legends

Štyri najväčšie svetové ligy (Zdroj: top10esports.com)

#Čo je LEC? LEC, predtým známa ako EU LCS, je najprestížnejšia európska liga v hre League of Legends. Momentálne sa v nej nachádza desať tímov. Liga je rozdelená na takzvané splity a to konkrétne jarné a letné. Tento formát kopírujú aj ďalšie 3 hlavné svetové ligy, americká LCS, čínska LPL a kórejská LCK.

Medzi jarným a letným splitom je medzinárodný turnaj MSI, kam sú pozvaní víťazi štyroch spomínaných líg a k nim sa pridajú tímy z rôznych menších regionálnych líg po celom svete. A čo sa týka konca celého roka, tak tam sa môžeme každý rok tešiť na svetový šampionát Worlds. Keďže fanúšikovia LoL e-športu dostanú iba 2 medzinárodné turnaje ročne, na rozdiel napríklad od CS:GO, tak ide o naozaj obrovské eventy, ktoré majú aj svoje vlastné hymny a priťahujú veľkú pozornosť e-športovej komunity. Napríklad v roku 2017 sa finále Worlds konalo na Olympijskom štadióne v Pekingu a priamy prenos sledovalo takmer 60 miliónov ľudí.

Svetový šampionát League of Legends holografický drak
Holografický drak na svetovom šampionáte (Zdroj: i.ytimg.com)

Na tieto turnaje sa však musia tímy najskôr kvalifikovať a to je často veľmi strastiplná cesta. Poďme sa teda pozrieť na to, ako funguje LEC a ako sa európski hráči môžu dostať k vysnívanej trofeji.

Formát LEC, najvyššia európska liga, si prešla za 9 rokov svojej existencie mnohými zmenami a momentálny formát vyzerá nasledovne. Každý split sa začne a skončí takzvaným superweekom, čo znamená, že každý tím odohrá 3 zápasy v danom týždni. Hracie dni sú piatok, sobota a nedeľa. Pokiaľ ide o normálny hrací týždeň, tak je to iba piatok a sobota. Hrá sa takzvaná BO1 séria, čo znamená iba jeden zápas. Tímy hrajú systémom „každý s každým“ a to konkrétne dvakrát za celý split. Čo vo výsledku znamená, že každý tím má na konci splitu odohraných 18 zápasov. Koncom splitu myslím tzv. Regural season, nepočítajú sa do toho playoffs.

Koniec Regular Season League of Legends
Koniec Regural season (Zdroj: pbs.twimg.com)

Playoffs

Tu sa už hrajú BO5 série (na 3 víťazné zápasy). Keď sa pozrieme na obrázok s tabuľkou vyššie, môžeme si na ňom dobre ukázať, ako fungujú playoffs v LEC. Postupuje do nich šesť zeleno označených tímov na najvyšších priečkach. Pokiaľ majú dva tímy rovnaké skóre, pristupuje sa na tiebreaker pravidlá. Tie sa často menia. Momentálne pravidlá hovoria, že má prioritu tím, ktorý má lepšie vzájomné výsledky duelov, prípadne rýchlosti víťazstva. Keď ani jedno nedokáže rozhodnúť, hrá sa jedna hra navyše. V letnom splite je malá výnimka vo forme Championship points. Poďme si o nich niečo povedať.

Championship points

Tento systém je mnohým fanúšikom neznámy a tí, ktorí ho poznajú, často nechápu, ako funguje. Takže v krátkosti. Championship points získavajú tímy za svoje výkony v jarnom aj letnom splite. Tieto body sa sčítajú a v letnom splite dokážu rozhodnúť o tom, kto postúpi do playoffs. Championship points sú totiž poslednou metódou, ako rozdeliť tímy s rovnakým počtom víťazstiev. Hlavným účelom Championship points je však rozhodenie tímov v playoffs do upper a lower bracketu, resp. winners a losers bracketu.

Upper a lower bracket

Už od prvých e-športových turnajov existoval tzv. upper bracket, ktorý mal odmeniť tých hráčov alebo tímy, ktorým sa práve darilo najviac. Pokiaľ totiž tím v upper brackete prehrá svoju sériu, nekončí pre neho jeho cesta za pohárom. Padá iba do lower bracketu, kde má druhú šancu. Do upper bracketu sa však dostanú len 4 tímy zo 6 postupujúcich. A presne o tomto rozhodujú už spomínané Championship points. Navyše ten najlepší tím si môže vybrať svojho prvého súpera v upper bracket. Tento systém spôsobil, že jarná časť sezóny má na tú letnú veľký vplyv.

Playoffs League of Legends
Playoffs v LEC (Zdroj: cdn1.dotesports.com)

Grandfinále a koniec sezóny

Na úplnom konci sezóny sa stretne víťaz upper bracket s víťazom lower bracket o trofej LEC. Na rozdiel od niektorých e-športov sa v League of Legends nehrá na upper a lower bracket (double elimination) v grandfinále. Bolo by to extrémne zdĺhavé a čiastočne nefér. Hrá sa teda iba 1 BO5 séria, ktorá rozhodne o tom, kto si v danom splite odnesie LEC trofej. V jarnom splite víťazstvo znamená vstupenku na MSI, naopak v lete vstupenku na Worlds. Rozdielom Worlds a MSI je počet zúčastnených tímov. Na Worlds sa totiž dostanú 3 až 4 európske tímy podľa predošlých výkonov na šampionáte.

Carzzy a jeho víťazný tím LEC trofej League of Legends
Český hráč Carzzy a jeho LEC trofej 2021 (Zdroj: https://images.contentstack.io)

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk, Vojtěch Lukeš, lol.fandom.com
Odporúčame