Vieme, ako si predĺžiš život: Tomuto športu prepadli celebrity, TOP zaujímavostí o ňom

Foto: unsplash.com

#Zdravý životný štýl sa stal neodmysliteľnou súčasťou mnohých ľudí. Ak nešportuješ, akoby si ani neexistoval a o tom, že si úplne out v zmysle trendov nehovoriac. Práve beh sa stáva viac a viac populárnym športom a spôsobom, ako tráviť voľný čas a schudnúť kilogramy zároveň. Prepadli mu dokonca aj svetové celebrity a tak nečudo, že sa tento trend masívne šíri.

Či už si v behu pokročilý, alebo naopak, s ním iba začínaš, mal by si vedieť nasledujúce zaujímavosti o tomto druhu športu. Niektoré z nich ťa rozhodne prekvapia.

Najlepší čas na behanie

Aj keď si mnohí myslia, že najlepší čas na behanie je práve vtedy, keď majú voľno a chuť, nie je to úplná pravda. Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že najhorší čas na behanie je ráno. Telo ešte nie je zohriate a pripravené na takú záťaž. Dôsledkom môžu byť nielen poranenia, ale dokonca i infarkt.

Foto: unsplash.com

Okamžitý a najvýraznejší účinok ihneď po behaní

Asi ťa sklameme, ale úbytok kilogramov to nie je. Beh priaznivo pôsobí na celé naše telo. Avšak takmer okamžitým účinkom, ktorý môžeš po behu na sebe badať, je pocit šťastia. Pri tomto pohybe sa totiž uvoľňujú hormóny ako serotonín, adrenalín,  či dopamín a v neposlednom rade endorfíny.

Dlhovekosť

Ak túžiš po dlhom živote, zbystri pozornosť. Vedci z univerzity Iowa State preukázali, že beh predlžuje bytie na tejto planéte. Podľa nich každá hodina, ktorú si venoval/a aktívnemu behu, predĺži život až sedemnásobne, čiže o 7 hodín.

Foto: unsplash.com

Podpora výkonnosti pri behu

Beh je ideálnym spôsobom, ako si prečistiť hlavu. Nemyslíme tým, že máš popri ňom o niečom uvažovať. Práve naopak. Pri vykonávaní tejto činnosti sa skús čo najviac sústrediť na…nič. Pôjde to možno ťažšie, ale dá sa to. Ak k tomu pridáš hudbu, budeš prekvapený/á, aké výsledky začneš časom podávať.

Foto: unsplash.com

Ovocie ako SOS pri zmiernení bolestí pri behaní

Ak nie je telo zvyknuté na záťaž, je normálne, že sa tomu bráni a reaguje. Jedným zo spôsobov sú aj kŕče, ktoré môžeš dostať pri alebo aj po behaní. Tomu sa môžeš ľahko vyhnúť s domácou lekárničkou. Siahni po banáne, pretože obsahuje veľa magnézia.

Foto: pixabay.com

Aj vietor ti dokáže pomôcť

Najpríjemnejšie sa behá určite vtedy, keď máme vietor za chrbtom. Ten nás poháňa vpred. Na druhej strane, práve pri chudnutí je nápomocný beh proti vetru a to preto, že musíš vynaložiť viac energie, čím rýchlejšie páliš kalórie.

Foto: unsplash.com

Keď zistíš, koľko dokážeš spáliť, sladkosti dáš bokom

Pamätáš si na svoju prvú výplatu z brigády? Zarobené peniaze sa ťažko míňajú a stavíme sa, že aj ty si pri ich míňaní prepočítaval, koľko si potreboval na danú vec zarobiť. Podobne to funguje aj pri behu. Podľa najčastejších prepočtov fitness trénerov, dokáže žena pri polhodinovom behu spáliť približne 300 kalórií. Skús si pred zjedením sladkej tyčinky pozrieť, koľko obsahuje kalórií a potom rýchlo zvážiš, či má význam zjesť ju.

Odporúčame