Tentokrát to AI pokašľala: Nevinný muž skončil vo väzení, žaluje spoločnosť za spôsobené nepríjemnosti

Systémy sú schopné vyhodnotiť črty tváre na základe databázy známych zločincov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Aj umelá inteligencia je omylná. Hovorí o tom prípad muža, ktorého odsúdili na základe nesprávneho identifikovania páchateľa prostredníctvom AI. Nič netušiaci pán sa nachádzal tisícky kilometrov od miesta činu, no aj napriek tomu sa väzeniu nevyhol. S okradnutou spoločnosťou sa rozhodol viesť súdny spor. Ako to dopadlo?

Kuriózne obvinenie

Ešte v roku 2022 bol 61-ročný muž obvinený z lúpeže, ktorá sa stala v predajni Sunglass Hut v americkom Texase. Človek, ktorý bol označený ako zločinec má byť Harvey Murphy. Teda, aspoň podľa umelej inteligencie. Tú využil pracovník ochranky z predajne na to, aby rozpoznal tvár páchateľa. Softvér sa však mýlil, keďže Murphy sa v skutočnosti nachádzal vo vzdialenosti  viac ako 3-tisíc kilometrov od miesta činu.

Pracovník oslovil príslušníkov s tým, že vďaka umelej inteligencii vypátral vinníka. „Pracovník ochranky polícii povedal, že môžu zastaviť vyšetrovanie, pretože zlodeja už vypátral. Uviedol, že v spolupráci s počítačovým systémom zistil, že osoba, ktorá násilne vnikla do Sunglass Hutu a následne ho vykradla, bol Harvey Eugene Murphy Jr.,“ uviedla polícia.

Nespoľahlivá technológia

Kamerové systémy, ktoré sledujú nakupujúcich, sú často nekvalitné. Kvôli tomu je mnohokrát ťažké identifikovať vinníka. Posledné roky sa ale technika posúva napred, čo v praxi znamená, že mnohé objekty kameru spárujú so softvérom na identifikáciu tvárí.

Samozrejme, technológia je ale nespoľahlivá. Systémy sú schopné vyhodnotiť črty tváre na základe databázy známych zločincov. No často sa môžu aj mýliť…

Dozvedel sa to náhodou

O „svojej vine“ sa Murphy dozvedel úplnou náhodou. Šiel si na stanicu obnoviť doklady, kde ho polícia okamžite zatkla a umiestnila do väzby. Aj napriek dôkazom o jeho nevine ho držali vo väzení aj naďalej.

Ako uvádza The Vice, muž sa rozhodol pred žalobou brániť. Vo svojej žalobe tvrdí, že „bol zatknutý a umiestnený do preplneného prísne stráženého väzenia s násilnými zločincami“.

Nepríjemný incident vo väzení

Počas pobytu vo výkone trestu sa pokúšal dokázať spravodlivú pravdu, no namiesto toho sa mu ušlo hromadné znásilnenie od spoluväzňov, čo mu spôsobilo fyzickú a psychickú ujmu. O pár hodín neskôr po incidente bol od obvinenia oslobodený a prepustený na slobodu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spisovateľkou pomocou umelej inteligencie: Kniha získala literárnu cenu, jej autorka využila pri písaní AI

  „Niekoľko hodín predtým, ako mal byť Murphy prepustený z väzenia, ho do kúpeľne nasledovali traja zločinci. Bol zbitý, a brutálne znásilnený. Po tomto násilnom útoku mu jeden zo zločincov šliapol na krk a povedal mu, že ak to nahlási zomrie,“ stojí v žalobe.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame