Oklamali celý svet: Poznáš 5 najväčších podvodníkov? Neuhádneš, pre koho jeden z nich pracuje

podvodník

Niektorí podvodníci sa zapísali do histórie (Zdroj: GettyImages)

#Príbehy o podvodníkoch nás fascinujú a šokujú zároveň. Ich činy, ktoré sú rozhodne odsúdeniahodné, sú však v kontraste s ich zručnosťou, odvahou a niekedy aj drzosťou. Ich príbehy sú naozaj rôznorodé, či už ide od falošných aristokratov alebo finančných mágov. Nasledujúce príbehy zarezonovali po celom svete.

Otec pyramídovej hry

Bernie Madoff sa narodil 29. apríla 1938 v New Yorku. Na prvý pohľad nevýrazný muž začal pracovať ako americký investičný bankár. Vypracoval sa však na naozajstnú špičku. Stal sa uznávaným a mimoriadne dobre zarábal. Zdá sa však, že to mu nestačilo, pretože Bernie vymyslel priam diabolský plán.

O Bernie Madoffovi sa dnes hovorí ako o architektovi najväčšej pyramídovej hry v dejinách ľudstva. Všetko začalo v 90. rokoch minulého storočia. A ktovie, ako by to pokračovalo, keby v roku 2008 nezasiahla FBI.

Fondy, ktoré Madoff riadil, boli založené na tzv. Ponziho schéme. Klientov lákal na vysoké výnosy, ktoré im čiastočne aj vyplácal – vždy však z vkladu nových členov. Madoff tak rozpútal špirálu klamstiev a podvodov, výsledkom čoho bola sprenevera viac ako 65 miliárd amerických dolárov. Za túto frašku vyfasoval 150 rokov väzenia. Za mrežami zomrel v roku 2021.

Bernie Madoff (Zdroj: wikipedia.org/U.S. Department of Justice)

Pán falšovateľ

Poznáš film Chyť ma, ak to dokážeš? Vo filme z roku 2001 sa predstavili esá Hollywoodu, ako Leonardo DiCaprio aj Tom Hanks. Film, ktorý bol mimoriadne dobre hodnotený divákmi aj kritikmi, však vychádzal zo skutočných udalostí, kde sa do centra pozornosti dostal podnikavec menom Frank Abagnale. 

Narodil sa 27. apríla 1948 v New Yorku. Abagnale sa najviac preslávil v roku 1980, keď vyšla jeho biografia. V nej opisuje najväčšie podvody, ktorých sa dopustil. Nechýbajú sfalšované šeky, vydávanie sa za pilota lietadla, lekára či advokáta s diplomom z Harvardu. Priam absurdne vyznieva, že ako lekár pracoval viac ako jeden rok!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Strčíš do vrecka doktora Housa? Skús uhádnuť všetky názvy ochorení

Paradoxne, za jeho obludné podvody bol síce odsúdený, ale aj obdivovaný, pričom tajné uznanie dostal aj od polície. Tá ho neskôr začala využívať pri chytaní ostatných podvodníkov. Dokonca začal prednášať pre banky a pomohol vyvinúť niekoľko ochranných prvkov na bankovky.

Frank Abagnale stále žije, podniká a napriek kriminálnej minulosti je dnes považovaný za odborníka v oblasti falšovania dokumentov.

Ambiciózna influencerka

Sociálne siete dokážu napáchať neuveriteľné škody, extrémne známym prípadom je rozhodne Anna Sorokinová, známa aj ako Anna Delvey. Narodila sa23. januára 1991 v Rusku, jej rodina sa však presťahovala do Spojených štátov. Otec pracoval ako vodič kamiónu a mama bola majiteľkou malého obchodu. To však rozhodne nebol život, po akom Anna túžila.

Keďže chcela okúsiť život elity, ktorá sa pýši svojím bohatstvom aj na sociálnych sieťach, rozhodla sa postaviť svoj život na spleti klamstiev. V New Yorku sa začala vydávať za bohatú nemeckú dedičku, ktorá pochádza z nóbl rodiny. Prispôsobila tomu svoj šatník aj vizáž. Neodmysliteľným a poznávacím znakom sa stali veľké dioptrické okuliare v čiernom plastovom ráme. Pri jej vizáži rozhodne platí staré známe, že šaty robia človeka.

Anna všetkým nahovorila, že z peňazí chce otvoriť luxusný elitársky klub v štýle Soho House. Všetko to však bola iba bublina, ktorá praskla po tom, čo ju v roku 2019 odsúdili na štyri roky väzenia za všetky nezaplatené účty v luxusných hoteloch či súkromných leteckých spoločnostiach. Dnes je na slobode s monitorovacím náramkom a užíva si pozornosť, po akej vždy túžila.

Jej príbeh najlepšie pochopíš po tom, čo si pozrieš film na Netflixe. Mimochodom, za predaj práv získala nakoniec Sorokinová viac ako 300-tisíc dolárov.

Futbalista bez štipky talentu

Z iného súdka je príbeh Brazílčana Carlosa Henriqueho Kaisera. Ten sa viac ako 20 rokov živil ako profesionálny futbalista, no nemal v sebe ani štipku športového talentu. Ako je to možné?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cestovanie bez oblečenia: Na tejto výletnej lodi je to realitou, skúsil by si takú šialenosť?

Carlos, ktorý sa narodil v roku 1963 a do vienka mu sudičky nevložili futbalové majstrovstvo, ale geniálny talent na klamanie. Ako mnoho malých chlapcov, aj Carlos túžil po tom, že sa raz stane známym futbalistom. Sám si zvolil prezývku Kaiser, čo znamená v preklade cisár. Rovnakú prezývku mal v tom čase aj známy Franz Beckenbauer.

Carlos začal navštevovať známe podniky, ktoré navštevovali úspešní futbalisti. Premyslenou taktikou sa s nimi skamarátil natoľko, až mu jeden z nich vybavil prácu v klube v Botafogu. Po príchode do klubu však presvedčil trénera, že potrebuje nejaký čas na to, aby sa oboznámil s ich prostredím.

Po tom, čo trénerovi začala dochádzať trpezlivosť a Carlos musel nastúpiť, takmer okamžite predstieral zranenie. Vďaka kamarátstvam s elitnými hráčmi sa vždy dostal do nových a nových tímov. A vždy tá istá pesnička – prišlo zranenie alebo si vynútil červenú kartu od rozhodcov.

Dbal aj na to, aký imidž si vytvára. Napríklad o sebe rozširoval, že ovláda niekoľko cudzích jazykov, čo bolo v tom čase absolútne vzácne. Raz dokonca predstieral, že telefonuje s agentom z iného futbalového tímu v angličtine. Využil na to obyčajný hračkársky mobil. Tento nezmyselný krok ho však stál kariéru.

Miestny klubový lekár, ktorý jeho bľabotanie počul a ktorý angličtinu ovládal, hneď spozoroval, že Carlos rozpráva nejakým zvláštnym jazykom. Prehľadal mu veci, kde našiel falošný mobil. Konečne zistili, že majú v tíme podvodníka.

Chcela byť ako Steve Jobs

Pochybujeme, že existuje vôbec niekto, kto nepočul o škandále Elizabeth Holmes. Američanka sa narodila 3. februára 1984 vo Washingtone. Podnikať začala už ako 19-ročná, keď si nechala patentovať náplasti  s postupným uvoľňovaním lieku. Iba rok na to založila spoločnosť Real-Time Cures, ktorú potom premenovala na Theranos.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Bude ti stačiť jediný pohľad? Uhádni, aký hrad či zámok je na obrázku

Neskôr prišiel od nej aj vynález Edison, ktorý mal z pár kvapiek krvi určiť až 240 parametrov. Cieľom mala byť možnosť získať komplexné krvné vyšetrenie, a to aj z pohodlia domova. Jej myšlienka a presvedčenie nadchlo aj mnohých investorov, a to napriek tomu, že sa o firme veľa nevedelo. Mnohí známi investori sa dostali aj do predstavenstva spoločnosti.

Dôležité je však povedať, že títo ľudia o medicíne veľa nevedeli. Napriek tomu pomohli Elizabeth vytvoriť veľmi mylný obraz, že ide o projekt hodný veľkej investície.

Písal sa rok 2013, keď sa to zmenilo a o Theranos a Elizabeth Holmes sa začali zaujímať aj médiá. Paradoxne, aby pôsobila vážnejšie a skúsenejšie, nosila čierny rolák. Takto chcela vzbudiť dojem ženskej verzie Steva Jobsa. Zámerne tiež hovorila hlbším hlasom.

Avšak, všetko, čo hlásala a o čom presviedčala spoločnosť, bola čistá hlúposť. Prístroj Edison dokázal určiť iba 12 parametrov namiesto 240. Zistilo sa, že zamestnanci museli používať bežné prístroje, aby sa dostali k nejakým výsledkom. Zarážajúce však je, že krv dokonca museli riediť, keďže pár kvapiek im na analýzu nestačilo.

V roku 2016 jej úrady zakázali pokračovať v práci. Prišlo obvinenie, ktoré hovorilo o tom, že Holmesová vedome klamala ľudí a sľubovala im testy s inou funkčnosťou. Obvinenia sa následne začali kopiť, lebo úrady zistili, že firma pod vedením Holmesovej a jej manžela tvrdila, že jej tržby sú 100 miliónov dolárov.  V skutočnosti to bol „iba“ milión. Cieľom bolo vzbudiť falošný dojem úspešnej firmy a podviesť tak investorov.

Čo dodať? Vo všetkom platí staré známe porekadlo, že lož má krátke nohy a ďaleko neujde. Všetky príbehy sú tiež ponaučením, že šikovní klamári dokážu dobehnúť celý svet.

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame