Sologamia nemusí byť len výstrelok doby: 5 dôvodov, prečo si vziať samého seba

Sologamia môže byť cesttou, ako začať milovať samú/samého seba (Zdroj: Pexels.com/Andre Furtado)

#Niekedy je človek najšťastnejší práve vtedy, keď svoj čas investuje do seba. Vzťah či samotné manželstvo nemusia nevyhnutne znamenať, že nám to prinesie šťastie. Manželstvo mnohokrát uzatvárame len kvôli nátlaku rodiny, rovesníkov, no i preto, „že je na to už ten najvyšší čas“. Predstavíme ti 5 dôvodov, ktoré ťa možno presvedčia, že sologamia nemusí byť úplný nezmysel.

Čo je to sologamia?

Pri sologamii si človek berie samého seba a teda sľubuje, že sa bude mať v úcte v zdraví aj v chorobe až kým nezomrie. Prvá žena, ktorá začala s týmto trendom je Linda Bakerová, dentálna hygienička, ktorá si v roku 1993 vzala v Los Angeles samú seba. Na jej obrade sa zúčastnilo dokonca 75 hostí. Na Slovensku síce nie je tento typ zväzku zatiaľ možný, no doba sa rýchlo posúva.

1. Naučíš sa sebaláske

Zatiaľ čo partneri prichádzajú a odchádzajú, jediný človek, ktorý tu pre teba bude do konca života, si ty sám/sama. Preto je dôležitá sebaláska, ktorá síce môže pôsobiť namyslene či povrchne, no v skutočnosti nás robí šťastnejšími a spokojnejšími. Pri „samomanželstve“ si človek priznáva svoje silné a slabé stránky, s ktorými sa učí žiť a milovať ich.

2. Odhalíš svoju nezávislosť

Pri sologamickom zväzku si vezmeš svojho najlepšieho priateľa – seba. Naučíš sa spoliehať na seba v každej situácii a nebudeš pri tom potrebovať ďalšiu osobu, ako oporu. Niekto môže na toho pravého/pravú čakať aj celý život a nevedieť, že tou najlepšou cestou za šťastím, je vziať si seba samého.

3. Zdvihneš si sebavedomie

Mnohokrát, keď nie sme spokojní so svojím vzhľadom, s tým, ako hovoríme či chodíme, máme tendenciu strácať sebadôveru. Vtedy nám chýba niekto, kto by nás ubezpečil, že je všetko v najlepšom poriadku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedec Štefan Petrík: Dokonalý partner neexistuje - prečo podvádzame a nechceme partnera na celý život?

V takých momentoch by nás náš partner istotne podržal a podporil. Ak uzavrieme manželstvo sami so sebou, sľúbime si tým, že budeme tým človekom, ktorý nám neustále poskytne podporu a zvýši naše sebavedomie.

4. Uzavrieš jediný vzťah, v ktorom ti nik neublíži

Mnoho žien (zriedkavejšie mužov) ľutuje, že uzavreli manželský zväzok. Ich kariéra, záujmy, koníčky či dokonca názory idú častokrát do úzadia. Keď ale uzavrieš tento typ zväzku, budeš mať priestor pre veci, ktoré ťa napĺňajú a budeš môcť byť plne sám/sama sebou.

5. Odhalíš svoje slabé stránky

Možno si nahováraš, že nikdy nerobíš chyby, no iste nie si neomylný/á. Keď si človek vezme samého seba, objaví množstvo svojich slabých stránok, na ktorých bude musieť pracovať.

Je to ako v klasickom vzťahu, kde spoznávaš toho druhého a odhaľuješ jeho negatívne vlastnosti. Spoločne sa snažíte zlepšiť tento stav a dospieť k rovnováhe. Pri sologamii si svojím partnerom ty sám, preto vlastne neustále pracuješ na sebazdokonaľovaní.

Čo si myslíš o ľuďoch, ktorí uzatvárajú sologamické manželstvo?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame