5 dôvodov, prečo je toto najlepší rok v histórii SK rapu

Rozhodli sme sa, že sa pozrieme na 5 dôvodov, prečo je toto najlepší rok v histórii SK rapu. Aj keď sa nachádzame v období, ktoré je poznačené celosvetovou pandémiou koronavírusu, treba si uvedomiť, že nie všetko je zlé. A aj história ukazuje, že kríza, nech už bola akákoľvek, zvykne poskytovať priestor na progres.

A to môžeme sledovať aj v slovenskom rape. Pozreli sme sa na 5 dôvodov, prečo je toto najlepší rok v histórii SK rapu. Tento žáner je v našej krajine tak etablovaný, ako nikdy predtým. Pričom, to isté môžeme napísať aj o úrovni, ktorej sme svedkami.

Nové albumy od vlajkových lodí našej scéne

Pamätáte si na rok, kedy by nové albumy priniesli najväčšie mená slovenského rapu? V roku 2021 sme sa dočkali nových CD od Kontrafaktu, DMS, Kaliho, H16, Pil C-ho, Moma, Radikala Chefa, a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Koncentrácia novej hudby je obrovská. Každý chce zaujať, pričom konkurencia sa vzájomne posúva dopredu. Čo stačilo pred štyrmi rokmi, to už teraz nestačí. Každopádne, aj minulý rok bol, čo sa týka nových CDs, silný, ale nie tak, ako tento.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Svetová kvalita rapu. Kontrafakt dokazuje, prečo je legendou

Vychádza toho toľko, že u niektorých albumov máte pocit, že vyšli dávnejšie ako pred rokom. Čo sa pozície rapových priaznivcov týka, jedná sa o predčasné Vianoce. Nech totiž históriu analyzujeme z každej strany, niečo takéto tu nikdy nebolo. A ktovie, či niekedy bude.

Pozitívna stránka negatívnej pandémie 

Nachádzame sa v náročnom období, ktoré prebieha prakticky od začiatku roku 2020. Vo svete zúri pandémia koronavírusu. Chvíľu je situácia lepšia, chvíľu je horšia. Vo veľkej miere ovplyvňuje životy náš všetkých. Nemusíme písať o chorých, zosnulých či o komplikáciách pre podnikateľov a predajcov. Pandémia COVID-19 sa dotkla každého z nás, i keď rozličným spôsobom.

Platí to aj o svete rapu. Väčšina rapperov, rovnako ako ostatní ľudia, sa musela zavrieť do svojich domovov. Kultúrne podujatia prestali existovať, respektíve sa značne obmedzili. O udalostiach pre fanúšikov či turné sa pravdepodobne baviť ani nemusíme. V čom to teda je pozitívne? Množstvu interpretov vznikol neplánovaný priestor na tvorbu.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

A veľa z nich to využilo. Koniec koncov, nová hudba bola jedným z mála spôsobov, ako ostať v kontakte s fanúšikmi. A v neposlednom rade spôsob, akým si zarobiť na svoje živobytie. Preto izolácia a obmedzenie socializácie prispeli k vyššiemu počtu rapových projektov. Albumy a skladby, ktoré uzreli svetlo sveta v rokoch 2020 či 2021 by možno za „normálnych“ okolností nevznikli. Aj v tomto prípade teda aspoň okrajovo platí, že všetko zlé je na niečo dobré.

Väčšia váha živých koncertov a festivalov

Festivalov a koncertov bolo v tomto roku ako šafranu. Inými slovami, bolo ich málo a boli v obmedzenom počte. Na druhej strane, lepšie niečo ako nič. A tak to aj vyzeralo. Nech už sa rapperi objavili kdekoľvek, nemali núdzu o fanúšikov. Nemali núdzu o pozornosť. A ak ste boli prítomní na nejakom letnom festivale alebo koncerte, potvrdíte, že si to ľudia akoby viac užili.

Ťažko presne určiť konkrétnu emóciu, ktorú sa snažíme opísať. Zrejme je to najlepšie prirovnať k tomu, že keď si na niečo, čo máte radi zvyknete, a následne vám to zoberú a prakticky to prestane existovať, potom, keď sa to k vám vráti, aspoň v obmedzenom režime, nesmierne si vážite, že si to opäť môžete užiť. A taktiež, vzhľadom na okolnosti, nikdy neviete, ktorý raz bude posledný.

Preto sme mohli v roku 2021 sledovať akcie, ktoré boli skutočne prvotriednymi šou. Ktoré priniesli ľuďom emócie, čo im chýbali. A spojenie na úrovni interpret – fanúšik sa ešte väčšmi umocnilo. A ak sa niekomu málili slovenské možnosti, alternatívou bolo aj vycestovanie za TOP menami SK rapu do Chorvátska. Aj v náročnom období sa spôsob dá nájsť.

Rap je najpočúvanejší žáner na Slovensku

Keď Separ oznámil, že je druhý rok za sebou najpočúvanejším Slovákom na platforme Spotify, veľa ľudí spozornelo. Okej, väčšina z nich síce riešila, že má viac vypočutí ako Rytmus, Ego či Kali, ale málokto si uvedomil dôležitejší fakt, ktorý z tejto štatistiky vyplynul. Separ je najpočúvanejším Slovákom. Čo to znamená? Znamená to to, že najpočúvanejším slovenským hudobným interpretom je RAPPER.

Separ je druhý rok po sebe najpočúvanejší Slovák na Spotify! Poslal odkaz vláde

To je pre rap ako žáner perfektná správa. Rap už dávno nie je žánrom, ktorý by bol na okraji spoločnosti. Aj keď pomaly, dostáva sa už aj do rádií či televízií. To bolo kedysi nemysliteľné. Rapperky a rapperi sú uznávané osobnosti, ktoré sú známe aj mimo svoje odvetvie, aj mimo Slovensko. Rap ako celok ide dopredu, z čoho profitujú aj samotní umelci.

Myslíme si, že tento trend bude pokračovať. Či už počúvate vážnu hudbu, pop alebo niečo iné, rap má veľmi silnú pozíciu. A oslovuje aj novú generáciu poslucháčov, čo sa ostatným žánrom až tak nedarí. O autenticite a silnej emócii ani nemusíme písať. Keď k tomu pridáte šikovný marketing, výsledok je jednoznačný.

Kvalita vysoká, ako nikdy predtým

Nie je to prehnané, je to fakt. Slovenský rap napreduje. Samozrejme, nie všetky skladby, albumy a projekty vyjdú tak, ako je naplánované, ale v drvivej väčšine prípadov sa to darí. Keď sa pozrieme na to, ako sa tvorilo pred 10 alebo 20 rokmi, a porovnáme to s tým, čoho sme svedkami dnes, môžeme sledovať progres v lyrike, vo frázovaní, vo flowe, v hudbe a aj v produkcii celkovo. Je to prirodzené, vyvíja sa všetko a posun dopredu je nevyhnutný pre udržanie si konkurencieschopnosti.

⇒ Album SLOVENSKÝ HOLLYWOOD si vieš KÚPIŤ TU

Ak máte priateľov za zahraničia, skúste im pustiť kvalitný slovenský rap. Traduje sa totiž, že slovenská rap game je populárna aj za našimi hranicami, že ľudia z iných krajín dokážu oceniť, čo v tak malom štáte vzniká. Nám sa to potvrdilo, vyskúšajte to. Faktom je, že sme mnohí z nás sú neraz kritickí, pričom niekedy je kritika skutočne na mieste, ale SK rap skutočne prosperuje. Koniec koncov, v tomto období sa zrejme máločo slovenské posúva ako celok dopredu takým spôsobom, ako rap.

Preto môžeme konštatovať, že tento rok k posunu v slovenskom rape výrazne prispel. Smer je nastavený jednoznačným spôsobom a bude zaujímavé sledovať, ako sa bude toto hudobné odvetvie vyvíjať v ďalších rokoch.

Na prvé počutie: Nebudeme si klamať, SLOVENSKÝ HOLLYWOOD je adeptom na album roka

Photo credits: Separ IG, Ego IG, Rytmus IG, koláž

Ostatné: V exkluzívnom rozhovore sme vyspovedali producenta Jerry Leeho. Porozprával sa s nami o novom EP NEW LEVEL, o začiatkoch, ale aj o tom, s kým sa mu najlepšie spolupracuje. Toto si rozhodne nenechaj ujsť!

Odporúčame