3 veci, ktoré ocení každý rapový fanúšik na koncerte

Rapový koncert

Atmosféra na rapovom festivale/koncerte (Zdroj: Matúš Zeťák)

#Koncerty patria k rapu a rap patrí k ním. Niekedy sa ocitneš na lepšom koncerte, niekedy to je nemastné-neslané. Celkovo sú živé vystúpenia pre fanúšikov skvelou príležitosťou na jedinečný zážitok. Verím, že ak by si šiel 10x na rovnaký koncert nejakého rapera 10 týždňov po sebe, vždy by sa tvoj zážitok aspoň trochu odlišoval v určitých faktoroch.

Za svojich 27 rokov som sa zúčastnil niečo vyše 150 rapových koncertov, takže už som nabral nejaké skúsenosti. Samozrejme, kvalitu a zážitok z koncertu môže narušiť milión maličkostí, ktoré sa nedajú ovplyvniť. Ja sa však zameriam v tomto článku na 3 veci, ktoré prinesú takmer vždy super žážitok, na ktorý si si kúpil svoj lístok.

Kvalita klubu

Predstav si, že si v klube, v ktorom je organizácia na prvom mieste. Máš si kde odložiť veci, na WCku nemušíš nosiť plynovú masku, gumáky a zhnusený ksicht. Ďalej máš priestor na sedenie, bary stíhajú rozdávať drinky a panáky v normálnej čakacej dobe… Znie to dobre, že? Môžem pokračovať tým, že v klube panuje dobrá atmosféra, ľudia sa bavia, má to jednoducho ten správny náboj.

Asi sa budeš cítiť lepšie, či? Ako keby si mal byť niekde, kde je všetko naopak, nie je tam ventilácia, čiže zažívaš 40 stupňové peklo a v kombinácii s dymom z cigariet vidíš dvojmo. Čiže áno, veľa závisí aj od toho, kam na koncert ideš a čo všetko vybraný klub ponúka. S tým súvisí aj stage design a kvalita zvuku. A vieme, že kvalita zvuku nie je veľmi dobrá v slovenských vodách, hlavne, ak to má na starosti kuchár-čašník prezlečený za zvukára. Všetky tieto faktory majú obrovský vplyv na to, či sa budeš cítiť dobre, rovnako aj interpret, ktorý nemusí mať nervy z toho, že musí dookola riešiť zvuk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ultimátny event bratislavskej street kultúry: Prídeš sem aj ty?

Autentický výkon rapera

Nielenže môžu fanúšikovia počuť svoje obľúbené skladby naživo, ale tiež sa môžu priblížiť k svojim idolom (to je ako pomenovanie z časopisu Kamarát, neheh) a zažiť energiu rapovej kultúry v plnej sile. Raperi sú známi svojou schopnosťou priniesť autentický výkon, ktorý ich robí jedinečnými – každého z nich. Či už ide o výbušnú energiu alebo hlbokú emóciu, rapový koncert je miestom, kde sa tieto pocity prenášajú na publikum.

Autentický výkon zahŕňa nielen výkonnosť rapera na pódiu, ale aj jeho schopnosť komunikovať so svojím publikom. To znamená vyjadrovať svoje myšlienky a pocity prostredníctvom svojej hudby tak, aby si udržal ľudí pod stageom vo svojej moci a mal ich plnú pozornosť. A je jedno, aký to je štýl a či ide na playback alebo využíva svoje rap skills naplno. O pozornosť publika bojujú obidvaja rovnako. Ak fanúšik verí v to, čo vidí na stagei, je určite spokojný a odnáša si so sebou zážitok. Preto sa to robí, nie?

Ľudia okolo teba

Nie je nič krajšie, ako keď si na koncerte, na ktorom sa nedeje žiadny prúser. Hlavne v crowde, kde sa môže stať hocičo, čo ti pokazí náladu. Veľmi opití ľudia, lakťovači, vylievači piva či týpci, ktorí sa chcú len biť, vedia pokaziť z koncertu celý dojem. Niekedy to je potom nepodstatné, že či je všetko top, keď ti niekto dá 8x lakťom do rebra a skočil ti na hlavu. Ak to však fanúšikovia nepreženú a všetko je v takej zdravej miere, je to skvelá príležitosť byť súčasťou komunity, ktorá zdieľa ich lásku k hudbe či danému interpretovi.

Aké veci by si vybral ty? Napíš nám do komentáru a niečo možno vyberieme do ďalšieho pokračovania tohto článku.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame