3 dôvody, prečo Rytmus nenahrá disstrack na Separa

Keďže informujeme o rape, je prirodzené, že sledujeme každý vážny krok, ktorý sa udeje na našej scéne. Bolo by veľmi ťažké ignorovať, ako sa dve najpopulárnejšie rapové skupiny na Slovensku hádajú a podpichujú na internete (ehm ehm, Instagrame).

Ako fanúšik KF a DMS si už dlhodobo všímam narážky a nepriame odkazy, ktoré si medzi sebou zdieľajú členovia týchto skupín na skladbách a internete. Preto pre mňa nie je ani veľkým prekvapením, že nadišli dni, kedy sa Separ a Rytmus budú verejne osočovať.

Z jednej strany je to veľké lákadlo pre ľudí, ktorí chcú vidieť takéto konflikty a napätie, pretože ich to jednoducho baví. Ľudia majú radi, keď sa niekto háda a uráža, pričom to všetko môžu v pohodlí domova sledovať za obrazovkou. Z druhej strany je to veľká škoda, pretože spolupráca medzi KF a DMS bude na najbližšie obdobie (rozumej mesiace, roky, navždy?) uzavretá a poškodená konfliktmi. Fanúšikovia tak prídu o zaujímavé spolupráce a hudobnú tvorbu.

Rytmus odkazuje Separovi: „Verejne oje*ávaš v zásadných veciach“

Separ vracia úder Rytmusovi: „Vždy keď ťa niečo môže ohroziť, manipuluješ a prekrúcaš.“

Píšem subjektívne, ale vidím aké názory prevládajú na internete a tak sa pýtam- „Prečo teda chceme vidieť disstrack, kde si to rozdajú dvaja najlepší na trhu?“. Odpoveď je pre mňa viac-menej jednoduchá a je zodpovedaná paradoxne ďalšou otázkou. Ak už má táto spolupráca skončiť nadobro, nebolo by to lepšie, keď by sa to vyriešilo hudobne?

Tento článok nie je o tom, kto má pravdu a kto nie. Zamerali sme sa len na to, či vôbec nejaký diss vôbec vznikne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LONERS (@lonersmagazin)

Ako fanúšik oboch skupín teda viem, že obidva tábory vedia vytvoriť poriadny diss. História to hovorí sama za seba. Radšej si vypočujeme 2-3 naložené dissy než množstvo stories a Youtuberských videí, že? Nikto sa neskôr nebude pýtať, že kto dal lepšiu storku alebo hovorené slovo na videjku.

Zatiaľ to vyzerá tak, že Separ nemá problém s ničím. Natočí stories, natočí video, natočí rozhovor a rozhodne je pripravený nahrať aj disstrack, ako to priamo spomínal na IG. Dokonca naznačil, že by obidvoch členov KF zničil ako malé pohlavné orgány ženského ústrojenstva. Silné slová, že? Ja osobne som dostal hype, pretože zo zvedavosti by som si niečo také určite chcel vypočuť. A nielen jeho, ale aj druhú stranu (nie, nemyslím tú rozpadnutú skupinu).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa EMEFKA SK/CZ (@emefka_official)

Z toho, čo vieme a ako reaguje Rytmus na svojich sociálnych sieťach, je to málo pravdepodobné. Keď som sa zamyslel, či sa mám vôbec tešiť na beef, pri ktorom vzniknú disstracky, v hlave mi sa vynorili 3 dôvody, prečo od KF a Rytmusa nepríde žiadna odpoveď. Aj keby Separ nahral diss prvý. A nemuseli sme si zháňať ani marketingového odborníka ako Refresher. (joke)

3 dôvody, prečo Rytmus nenahrá disstrack

  1. Prvý dôvod je aj ten najdôležitejší. Ten kto má napozeraného Rytmusa a jeho tvorbu od hudby až po rozhovory, tak vie, že Rytmus nerobí nič prvoplánovo a neponúka takmer žiadny fan-service. Možno ak by sme brali aktuálny album, ktorý bol vytvorený podľa KF najmä pre skalných fanúšikov. Mimo toho Rytmus odjakživa tvrdí, že nechce byť čitateľný a predvídateľný. To znamená, že ak je momentálne naňho vytvorený tlak, že by mal urobiť diss, tak to naschvál neurobí, pretože už stratil moment prekvapenia. Ako príklad môžem uviesť jeho bývalý vzťah s Darou. Každý očakával, že hneď na začiatku nahrajú videosingle, albumy, epčka, ale nakoniec neprišlo nič. Trvalo roky, kým dvojica nahrala spoločné single. Okrem toho Separ na svojich IG stories spomínal informáciu o tom, že KF rozmýšľali nad dissom, ale že nakoniec tento nápad zmietli zo stola. Čiže ak by mal niekedy uzrieť svetlo sveta diss od KF, už by zrejme existoval.
  2. Rytmus sa vyslovene vysmieva z dissov na Instagrame. Áno, nemusí to znamenať z celkového hľadiska nič, ale spôsob akým to robí, podčiarkuje spomínaný prvý dôvod. Niekoľko stories sa opakovalo v tom zmysle, že „Chcete diss, chcete? Tak som sa nasral…tu to máte“. A samozrejme prišli len vtipné videjká, ktoré mali zosmiešniť očakávanie ľudí, ktorí na diss čakajú. Do úvahy prichádza aj možnosť, že odpovede sa dočkáme možno v nejakej menšej forme na jeho pripravovanom sólovom albume. Podľa informácií, ktoré Rytmus zdieľal na IG, chce album vydať v dobe, kedy bude môcť urobiť k albumu aj patričné turné či koncerty. Bude to však dostačujúce? Nebude to neskoro na riešenie aktuálneho konfliktu? Samozrejme je aj možnosť, že nič také sa nestane. Predsa len, rozoberám len ďalšiu variantu, ktorá by sa mohla stať.
  3. Myslí si, že si nepotrebuje potvrdiť svoju aktuálnu pozíciu na scéne. Pri tomto konflikte som vôbec nečakal, aké veci sa budú vyťahovať pri argumentoch, kto je teda lepší v takej a onakej disciplíne. Rytmus reagoval na Separove vyjadrenia na IG a Youtube len sporadicky a vyberal si len špecifické veci, z ktorých si robil srandu. Keď robil QnA na IG, pri otázkach so Separom používal postrihané zábery z jeho prvého Youtube vyjadrenia, za ktorými si stojí. Čiže je zrejmé, že Rytmus neberie tieto narážky vážne. Napriek tomu, že Separ nadhodil množstvo tém, nedočkali sme sa odpovede na všetky z nich.

https://youtu.be/Fb5k_pX_oBM

V akom prípade by Rytmus mohol nahrať disstrack?

Taktiež máme 3 dôvody/úvahy:

  1. Ako som spomínal vyššie, Separ sa vyjadril na rôzne veci, ale priame odpovede nedostal. Buď na ne Rytmus nebude reagovať vôbec, pretože si nemyslí, že by to mal rozoberať pred verejnosťou alebo si tieto odpovede chystá do disstracku.
  2. Separ by musel zaťať do živého nejakou informáciou, pri ktorej to už Rytmo nevydrží a reálne ho to naštve. Pretože z momentálnej situácie skôr vyplýva, že to zatiaľ nepotrebuje a nechce ísť do hudobného konfliktu. V spomínanom videu z Refresheru sa vyjadril, že preto zvolil Youtube video, lebo chcel vyjadriť množstvo myšlienok, ktoré sú príliš obsiahle na skladbu.
  3. Separ teda nahrá ako prvý disstrack a Rytmus „nebude“ mať na výber. Ak by išlo o niekoho nerelevatného zo scény, kto sa chce zviesť na legende z KF, tak by to vôbec neriešil. Ale podľa nás je Separ najrelevantnejšie meno ever, takže jeho názor na vec sa počíta. Kto iný by si mohol z aktuálnej pozície dovoliť vydať diss na Rytmusa/KF? Fanúšikovia by sa potešili z dissu, aj keď by to bolo len z jednej strany. Ustál by Rytmus tento hype? Nechcel by sa ubrániť a dokázať, že na to má? Aj keď nikomu už nemusí nič dokazovať, bolo by to super gesto. Zároveň som videl názory na internete a v komentároch, že Rytmus sa bojí, že by v disse prehral. Ja by som ho takto vôbec nepodceňoval, už len z úcty k tomu, čo vytvoril. Taktiež má za sebou rôzne dissy a skladby podobného typu, takže v tomto by som problém nevidel. Neviem či to sú dostatočné argumenty, ale jednoznačne by som to nebral tak, že Rytmus dopredu prehrá.

Nech sa to skončí akokoľvek, rád by som do tretice pripomenul, že som fanúšikom obidvoch skupín. Netreba z toho robiť vedu, nejde o život. Nemyslím si, že v tomto beefe ide niekomu o „totálnu“ výhru. Nie je o tom, že ten kto dá trošku slabšie ako ten druhý, automaticky vypadáva z rap game a už bude menejcenný. O tom vždy rozhodnú z dlhodobého hľadiska samotní fanúšikovia a interpret nikdy nevie na 100% dopredu, čo mu môže úplne poškodiť alebo pomôcť.

Myslím si, že KF ani DMS tento konflikt neuškodí do žiadnej veľkej miery. Práve naopak, spoločne by mohli vytvoriť ďalšiu udalosť v domácom rape, ktorá by sa zapísala do dejín. A nikdy nehovor nikdy, ľudia sa menia, vzťahy sa uzdravujú, čas lieči. Možno o pár rokov bude všetko v poriadku…a možno nie. Takto by som zakončil dnešnú úvahu v podobe článku. Niektoré dôvody a názory sú subjektívne, ale článok ako celok som chcel podchytiť čo najobjektívnejšie, preto budem rád, ak do komentárov dostaneme konštruktívne názory a kritiku. Ďakujeme 🙂

PS.: Ak si chcete vypočuť o tomto konflikte podcast, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Odporúčame