Neuveríš, že ich stvorila príroda: 10 najpodivnejších rastlín na našej planéte

kvet stapélie mäsožravej rastliny

Stapelia gigantea vyzerá ako hviezdica a extrémne zapácha (Foto: Wikimedia)

#Smradľavé, neuveriteľne krásne, ale aj vysoko jedovaté. Po celom svete sú rastliny, ktoré ťa určite prekvapia nielen svojím podivným vzhľadom, ale aj rôznymi účinkami. Predstavujeme ti 10 neobyčajných rastlín, o ktorých si možno ani nevedel, že existujú.

Podzemný upír

Hydnora africana sa vyskytuje najmä v púšti južnej Afriky a je nezvyčajná tým, že nemá korene, listy ani chlorofyl a okrem kvetu je celá pod zemou. Čo je poriadne desivé, správa sa ako podzemný upír, ktorý pomocou prísaviek na stonke vytiahne šťavu z koreňov svojej koristi, žltého mliečneho kra. Nad zem sa prediera iba jej veľký ružový puk, ktorý sa nafúkne, praskne a vylezie z neho nádherný ružový kvet.

Červený kvet rastliny Hydnora africana (Foto: Wikimedia/Ebony Black)

Najväčší mäsožravec

Ak chceš zaloviť v odbornej literatúre, hľadaj názov Nepenthes lowii alebo po našom láčkovku. Táto mäsožravá rastlina je zvláštna tým, že sa neživí živočíchmi, ale ich výkalmi. Rastie na na Borneu a jej kalichy majú objem až dva litre. Rastlina sa živí trusom malých cicavcov podobným hlodavcom, ktoré si týmto spôsobom značkujú svoje územie.

Výkaly pritom padajú priamo do „krčahu“ rastliny, čím získa väčšinu dusíka potrebného pre svoj rast. Krčah týchto rastlín ma veľký vstupný otvor a viečko zviera so samotným „krčahom“ 90-stupňový uhol. Viečko zároveň obsahuje aj žliazky produkujúce nektár, ktorým sa rastlina snaží prilákať svoju korisť.

Najväčšia mäsožravá rastlina na svete (Foto: Wikimedia/JeremiahsCPs)

Orchidea ako Drakula

Vedel si, že orchidea má veľa rôznych druhov a dokopy je ich okolo 28-tisíc? Niektoré z týchto nádherne rozmanitých kvetov sa dokonca pozoruhodne podobajú na niečo úplne iné. Orchideu z rodu Dracula, ako napríklad Dracula benedictii, ktorá sa vyskytuje v Kolumbii, často označujú ako „orchideu opičej tváre“, pretože mnohí ľudia v nej vidia podobu opíc, lebky alebo rovno krvilačného transylvánskeho grófa, po ktorom je pomenovaná.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Múzeá a galérie sveta, ktoré musíš poznať: Kde sa točil film s Benom Stillerom?

Je jednou z najfascinujúcejších orchideí na svete. Kvitne v chladných a vlhkých podmienkach, často vo vyšších nadmorských výškach, kde má dostatok tieňa a vlhkosti. Na orchideu je tiež typická jedinečným spôsobom opeľovania. Jej kvety vydávajú vôňu podobnú zrelému ovociu, čo priťahuje malé mušky, podobné tým ovocným. Tento drobný hmyz zohráva kľúčovú úlohu pri opeľovaní kvetov. Priťahovaný nektárom chtiac nechtiac prenáša peľ medzi jednotlivými kvetmi. 

Pre pestovateľov je táto rastlina obrovskou výzvou, vyžaduje totiž veľmi špecifické pestovateľské podmienky. Miluje chladné a vlhké prostredie s neustálou cirkuláciou vzduchu. Kvety tejto orchidey sa však objavujú počas celého roka, najmä v obdobiach, keď sú klimatické podmienky ideálne. 

Drakulová orchidea
Orchidea Dracula benedictii pripomína tvár krvilačného transylvánskeho grófa (Foto: Wikimedia)

Kôra vo farbách dúhy

Eukalyptových stromov je po celom svete okolo 700 druhov. Skutočnou zvláštnosťou je dúhový eukalyptus, ktorý sa vyskytuje v Indonézii, Papui Novej Guinei a na Filipínach.

Označili ho za najrýchlejšie rastúci strom na svete a jeho kmeň zdobia pestrofarebné pruhy podobné dúhe. Vznikajú tak, že kôra sa sama postupne olupuje v rôznych pruhoch a pod ňou sa objavujú rôzne farebné pruhy lyka v žiarivých farbách – od jasne zelenej, cez modrú, fialovú, oranžovú, až po červenú. 

Rovnako fascinujúci je tiež rýchly rast dúhového eukalyptu a jeho konečná veľkosť. Tento strom totiž dokáže dorásť až do výšky 75 metrov, čo z neho robí jeden z najvyšších stromov na svete. Vo svojom prirodzenom prostredí v dažďových pralesoch hrá dôležitú ekologickú úlohu, pretože jeho hustá koruna poskytuje útočisko mnohým druhom vtákov a iných živočíchov. Radi ho však majú aj záhradní dizajnéri v exotickejších častiach sveta.

Dúhový eukalyptus má takéto nádherné farebné pruhy (Foto: Wikimedia/LukaszBel)

Kačacia orchidea

Caleana major, bežne známa aj ako veľká kačacia orchidea, botanikov zaujala v roku 1830. Prvý exemplár objavili v austrálskom Bennelong Point, čiže na mieste, kde dnes stojí slávna budova opery v Sydney.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si o skutočnej bráne do pekla? Horí už 50 rokov a zostáva záhadou

Kvety sú zvyčajne červenohnedé až purpurové. Našiel by si ju v pobrežných biotopoch v Queenslande, Novom Južnom Walese a Tasmánii. Orchidea svojím kvetom pripomína lietajúcu kačku a nielenže má krásne farby, dostane ťa aj svojou omamnou vôňou. Zaujímavosťou je, že táto kvetinka zdobila v roku 1986 austrálsku poštovú známku.

Kvet orchidey pripomína lietajúcu kačku (Foto: Wikimedia/Peter Woodard)

Kvitne raz za 10 rokov

Amorphophallus titanum, teda Zmijovec titánsky rastie v tropických dažďových lesoch, na brehoch vodných tokov, ale aj v okolí poľnohospodársky využívaných plôch. Najviac je rozšírený najmä v západnej časti indonézskeho ostrova Sumatra.

Zmijovec je zvláštny tým, že kvitne veľmi zriedkavo, nepravidelne, navyše v čase kvitnutia smrdí po hnijúcom mäse. Paradoxom je, že týmto smradom priláka opeľovače. Po odkvitnutí sa objavuje jediný list, ktorý dosahuje veľkosť menšieho stromu, je až sedem metrov dlhý a zložený z mohutnej bielozelenej stopky.

Viac ako dvojmetrová rastlina je skutočnou raritou, pretože kvitne iba jeden deň a raz za šesť až desať rokov.

Zmijovec titánsky kvitne iba jeden deň a raz za šesť až desať rokov (Foto: Wikimedia/Marie-Lan Taÿ Pamart)

Zapáchajúca hviezdica

Jej kvet pripomína hviezdicu a môže dorásť až do 40-centimetrovej veľkosti. Stapelia giganta podobne ako zmijovec po rozkvitnutí zapácha hnijúcim mäsom. Opäť je to kvôli tomu, aby prilákala opeľovače. Niektoré druhy stapélie páchnu tak veľmi, že vedci pracujú na spôsoboch, ako môžu smrad tejto rastliny využiť na potlačenie chute do jedla.

V tomto prípade ide o sukulentnú rastlinu, pochádzajúcu z južnej Afriky. Jej kvety majú žltú až béžovú farbu s červenými pruhmi a jemnými chĺpkami, ktoré im dodávajú chlpatý vzhľad. Stapélia si ukladá vodu vo svojich mäsitých stonkách, čo jej umožňuje prežiť v suchých oblastiach.

Napriek svojmu neobvyklému zápachu je obľúbená aj medzi milovníkmi sukulentov a kaktusov. Avšak, keďže je citlivá na mráz, často sa pestuje v interiéroch alebo v kvetináčoch, ktoré by sa mali v zime prenášať dovnútra. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Blake Lively? Fanúšikovia sa sporia, či je miláčik Hollywoodu alebo povýšenecká mrcha
Kvet tejto rastliny pripomína hviezdicu (Foto: Wikimedia/Dinkun Chen)

Netopier či mačka?

Taka veľkokvetá (Tacca integrifolia) je známa tiež ako uchaňa čierna alebo čierny netopier. Môže dorásť do výšky 90 cm, pričom jej kvety dokážu dosiahnuť priemer až 30 cm. Ako už napovedá jej názov, listy tejto rastliny pripomínajú netopierie uši, pričom z kvetov vyrastajú dlhé listy, ktoré vyzerajú ako mačacie fúzy. Kvety majú pritom pôsobivé tmavé až čierne sfarbenie, takže rastlina pôsobí veľmi tajomne.

Nezvyčajná rastlina, často prezývaná aj Batman, pochádza z lesov z juhovýchodnej Ázie. Jej prirodzeným prostredím sú vlhké lesy a miesta blízko vodných tokov. Ak by si však veľmi chcel, môžeš ju pestovať aj vo svojej izbe.

Uchaňu čiernu môžeš pestovať aj vo svojej izbe (Foto: Wikimedia/Leyo)

Nájdi svoje srdce

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis) je skutočne zaujímavým druhom rastliny a je ako stvorená pre všetkých romantikov. Jej kvety totiž svojím tvarom pripomínajú srdce a visia v rade pozdĺž oblúkovitých stoniek. V prírode sa pritom vyskytuje okolo 15 druhov týchto pôvabných trvaliek.

Rastie vo východnej Ázii, najmä v Číne, Japonsku a Kórei, pričom skoro na jar vyrastajú z jej pukov srdcovité kvety ružovej farby. Po odkvitnutí dozrievajú semená v tobolkách a rastlina začína usychať až začiatkom leta úplne zatiahne. Vďaka dužnatým koreňom srdcovka prežije až do ďalšej jari, počas ktorej opäť rozkvitne.

Vďaka svojej dlhovekosti a odolnosti voči chorobám sa stala populárnou vo vidieckych záhradách, kde môže rásť aj niekoľko rokov bez toho, aby vyžadovala príliš veľkú starostlivosť.

Srdcovka nádherná kvitne najmä na jar (Foto: Wikimedia/Roozitaa)

Ublíži aj bez dotyku

Na Mancinellu obyčajnú daj pozor. Ide o jeden z najjedovatejších exemplárov, ktorý sa dokonca zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najnebezpečnejší strom sveta. Rastie v karibských oblastiach, takisto aj na juhu Severnej Ameriky a v severných miestach Južnej Ameriky.

Strom produkuje hustú mliečnu šťavu, ktorá prúdi z kôry, listov a z ovocia. Na ľudskej koži spôsobí popáleniny. Obsahuje množstvo toxínov, no predpokladá sa, že najhoršie reakcie u ľudí spôsobuje organická zlúčenina vysoko rozpustná vo vode s názvom phorbol. Preto, ak by si sa nachádzal v blízkosti stromu počas dažďa, je pre teba veľmi nebezpečný bez toho, aby si sa ho vôbec dotkol.

Mancinella obyčajná je najjedovatejším stromom sveta (Foto: Wikimedia/Hans Hillewaert)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, botany.cz,, britannica.com
Odporúčame