15 miest sveta, ktoré vyrážajú dych: Vyzerajú ako z fantasy filmov

Soľná púšť Mexiko

Tieto miesta pôsobia neskutočne (Zdroj: GettyImages)

#Máš občas pocit, že žiadne miesto na svete ťa už nemôže prekvapiť? Možno ťa vyvedieme z omylu, pretože svet je plný lokalít, ktoré vyzerajú neskutočne. Ukážeme ti 15 dych berúcich miest, o ktorých možno na chvíľu aj zapochybuješ, že naozaj existujú.

Jazero Natron

Kde ho nájdeš: severná Tanzánia

Jazero Natron, ktoré môžeš poznať pod názvom Sodné jazero, si vyslúžilo prívlastok „smrteľné“. Jeho teplota sa šplhá až na 60 °C a zároveň obsahuje takú vysokú koncentráciu uhličitanu sodného, že jeho hladina pH môže dosiahnuť hodnotu nad 10. Tá je už smrteľne nebezpečná nielen pre ľudí, ale aj niektoré druhy živočíchov.

Sinice, ktorým sa darí v týchto extrémnych podmienkach, však toto nehostinné prostredie prežiť dokážu. Práve ony sú príčinou sfarbenia jazera do červena.

Jazero Natron (Zdroj: Instagram/basa_life)

Podobne ako amoniak, voda z jazera dokáže vážne poškodiť pokožku či oči. Enormne vysoký obsah solí vo vode spôsobuje, že telá živočíchov, ktoré uhynú v jej blízkosti, ostanú dokonale zabalzamované. Vyzerá to tak, že tomuto jedovatému zloženiu dokážu odolať zatiaľ len plameniaky, ktorým sa v tejto oblasti veľmi darí.

Rieka Caño Cristales

Kde ju nájdeš: Národný park Macarena, Kolumbia

Rieku Caño Cristales, známu aj ako Rieka piatich farieb, mnohí považujú za najkrajšiu na svete. Je však potrebné, aby si ju navštívil v období od júla do októbra, v opačnom prípade budeš asi sklamaný. Ak sa k nej vyberieš počas týchto pár týždňov medzi obdobím vlhka a sucha, čaká na teba skutočná pastva pre oči a hra piatich farieb – červenej, žltej, zelenej, modrej a čiernej.

Cano Cristales národný park
Táto rieka má pôsobivé sfarbenie (Zdroj: GettyImages)

Za tento prírodný úkaz môže vodná rastlina Macarenia clavigera, ktorá sa prichytáva na skalnaté dno, no v tomto období odkrýva svoju vrchnú časť. Tým, že ju potom ožiari slnko, vytvorí na hladine, v spojení s okolím, nádhernú dúhu.

Je pochopiteľné, že toto miesto sa veľmi rýchlo stalo vyhľadávanou atrakciou. Keď sa však návštevnosť každý rok šplhala až na 15 000 turistov, miestni obyvatelia a vedci zostali znepokojení, že by to mohlo tento unikát poškodiť. Dnes platia prísne pravidlá – denne ju môže navštíviť maximálne 200 ľudí, okúpeš sa len na vyhradených miestach, pričom nesmieš použiť opaľovací krém či repelent, ani v tejto oblasti stanovať či variť.

Magnetický kopec

Kde ho nájdeš: mesto Moncton, Kanada

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Aké jedlá sú na obrázku? Tieto špeciality by mal poznať skutočne každý!

Stalo sa to približne pred sto rokmi. Vodič si to valil po vidieckej ceste, keď mal pocit, akoby sa jeho auto hýbalo do kopca, pričom v skutočnosti to bolo naopak. Dnes sa tieto kopce pri kanadskom meste Moncton stali turistickou atrakciou.

Nenechaj sa však oklamať – nejde o oblasť, kde neplatia fyzikálne zákony, ale o zaujímavú optickú ilúziu. Ak ju chceš zažiť, jediné, čo musíš ako vodič urobiť, je zaradiť neutrál a nebrzdiť. Potom sa ti bude zdať, že kopec smeruje nahor, aj keď v skutočnosti pôjdeš z kopca.

Ak by sa ti však za takýmto nevšedným zážitkom nechcelo cestovať ďaleko, takéto magnetické kopce nájdeš už aj v blízkom okolí. V Českej republike je to napríklad kopec pri obci Zdobnice v Orlických horách či kopec v blízkosti mesta Moravská Třebová. Na Slovensku sa hovorí o záhadnom kopci pri Čičmanoch či anomálii pred osadou Lačnov v blízkosti turistickej odbočky k jaskyni Zlá diera.

Kamene Moeraki Boulders

Kde ich nájdeš: región Otago, Nový Zéland

Pláž Koekohe, ktorá sa tiahne pozdĺž južného pobrežia Nového Zélandu, si už od 19. storočia užíva zvýšenú pozornosť turistov. Môže za to, okrem iného, prítomnosť obrovských balvanov umiestnených na jej piesku, ktoré si najlepšie obzrieš, ak sa do tejto oblasti vyberieš počas odlivu. Povrch mnohých z nich je popraskaný, niektoré pripomínajú pancier korytnačky, alebo sú úplne otvorené a vnútro ponúka rôzne zaujímavé obrazce.

kamene Nový Zéland
Podivné kamene na pláži Nového Zélandu (Zdroj: Instagram/atlasandboots)

Pôvod týchto geologických zázrakov nie je dodnes jasný. Väčšina ľudí sa však prikláňa k teórii ich vzniku pred 60 miliónmi rokmi stmelením nánosov minerálov v procese tzv. konkrécie. O milióny rokov neskôr sa tieto balvany pomocou erózie uvoľnili z okolitého bahna a skončili na brehu.

Oko Sahary

Kde ho nájdeš: saharská púšť v Mauretánii

Rozsiahle dunové polia, skalné hrebene a údolia dosahujúce rôznu výšku vytvárajú historický a geografický zázrak, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako terč. Táto Richatská štruktúra, alebo Oko Sahary, je široká cez 40 kilometrov a kvôli svojej veľkosti je údajne dokonca viditeľná z vesmíru. Niektorí ľudia ju považujú za pôdorys mesta Atlantída, iní sa domnievajú, že tento útvar je výsledkom prítomnosti meteoritu.

Oko Sahary
Záhadné obrazce v saharskej púšti (Zdroj: Instagram/ancientexplorers)

Krvavé vodopády

Kde ich nájdeš: údolie Taylor Valley, Antarktída

Červený vodopád vytekajúci zo snehobieleho ľadovca? Krvavé vodopády sú predmetom záujmu už od roku 1911, keď sa austrálsky geológ Thomas Griffith Taylor vybral na jeden z prvých prieskumov tohto regiónu. Predpokladaným dôvodom sfarbenia bola prítomnosť červených rias, no táto teória sa ukázala ako nesprávna.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je oficiálne 6 najkrajších plážových domov v Európe: Z cien sa ti zatočí hlava
Krvavý vodopád Antarktída
Krvavý vodopád uprostred ľadovcov (Zdroj: Instagram/polar_andy_cz)

Môže za to nezamrznuté jazero nachádzajúce sa hlboko pod ľadovcom s bohatým obsahom železa, ktoré po zoxidovaní spôsobuje červené zafarbenie. A keďže slaná voda potrebuje na zamrznutie nižšiu teplotu ako sladká, v prípade vody pod ľadovcom, ktorá má teplotu približne – 7 °C, k zamrznutiu nedochádza.

Hotel Costa Verde

Kde ho nájdeš: Národný park Manuel Antonio, Kostarika

Máš rád hotely, ktoré nie sú nudné a dokážu zaujať svojou originálnou architektúrou? Hotel Costa Verde tvorí konštrukcia starého Boeingu z roku 1965, ktorú zámerne previezli do oblasti pobrežného dažďového pralesa, aby vytvorila dojem, že lietadlo pristálo priamo medzi korunami stromov. Tak vznikla kombinácia hotelových apartmánov a dreveného domčeka.

Lietadlo hotel na Kostarike
Zo starého lietadla vznikol hotel (Zdroj: Instagram/integratravel)

Jaskyňa kryštálov

Kde ju nájdeš: baňa Naica, Mexiko

Úkaz, aký nenájdeš nikde inde vo svete. Jaskyňa kryštálov, objavená v roku 2000, ukrýva pohľad na veľké selénové kryštály, ktoré vznikli približne pred 26 miliónmi rokov a križujú celý priestor. Kvôli nevhodným podmienkam pre ľudí je však prístupná len pre výskumníkov, ktorí sú vybavení špeciálnymi ochrannými oblekmi a príslušenstvom. Vlhkosť sa na tomto mieste totiž permanentne drží nad 90 % a teplota vzduchu neklesne pod 50 °C.

Jaskyňa kryštálov Mexiko
Jaskyňa kryštálov v Mexiku (Zdroj: Instagram/gfjavier)

Soľná púšť Salar de Uyuni

Kde ju nájdeš: Bolívia

Najväčšiu soľnú púšť na svete tvorí neuveriteľných 10 miliárd ton soli a pokrýva takmer 11 000 km². Salar de Uyuni je pozostatkom vyschnutého jazera Minchin. Cesta sem je síce dosť zdĺhavá, no ak sa ju rozhodneš podstúpiť, čaká na teba priam neuveriteľné prírodné divadlo. V období dažďov, v mesiacoch september až máj, sa premieňa na najväčšie zrkadlo na svete.

Soľná púšť Bolívia
Najväčšia soľná púšť na svete (Zdroj: GettyImages)

Kaňon Antelope

Kde ho nájdeš: indiánska rezervácia Navajo, Arizona

Štrbinový kaňon Antelope tvoria zvlnené útvary a diery, ktoré pri prieniku slnečného svetla ponúkajú pohľad na farebné vzory. K jeho objaveniu došlo v roku 1931 a má ho na svedomí pôsobenie dažďovej vody, ktorá obmýva vrstvy pieskovca. V prípade častých a prudkých zrážok môže dôjsť k jeho vytopeniu a dočasnému uzavretiu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vraždila ako 12-ročná! Súrodencov sa zbavila kvôli banalite
Štrbinový kaňon Arizona Spojené štáty
Štrbinový kaňon Antelope (Zdroj: GettyImages)

Vodopády Kuang Si

Kde ich nájdeš: Laos

Vodopády Kuang Si, nachádzajúce sa približne 30 kilometrov južne od niekdajšieho laoského hlavného mesta Luang Prabang, tvoria tri stupne, pričom hlavný z nich má prevýšenie až 60 metrov. Ponúkajú možnosť aspoň na chvíľu uniknúť z reality a užiť si svoj vlastný kúsok raja. Len ťažko odoláš nutkaniu osviežiť sa v tejto čistej belasej vode zasadenej do hustého zeleného pralesa.

Kuang Si vodopády
Vodopády Kuang Si (Zdroj: Instagram/asiabreizh29)

Termálny prameň Grand Prismatic Spring

Kde ho nájdeš: Yellowstonský národný park

Ďalší dych berúci prírodný úkaz na teba čaká v Severnej Amerike. Termálny prameň Grand Prismatic Spring, s odhadovaným priemerom 110 metrov a hĺbkou 50 metrov, patrí medzi najväčší v rámci Spojených štátov amerických, a zároveň vo svetovom rebríčku zastáva tretiu pozíciu.

Očarí ťa hrou dúhových farieb, za ktoré vďačí rôznym druhom teplomilných baktérií. Tie však dokážu prežiť len po jeho okrajoch, pretože voda v strede prameňa je nadpriemerne horúca.

Yellowstone termálny prameň
Termálny prameň v Yellowstone hrá všetkými farbami (Zdroj: Instagram/mountainkimbo)

Dedina Huacachina

Kde ju nájdeš: juhozápad Peru

Pôsobivá dedinka bola postavená v 30. rokoch minulého storočia okolo malej oázy. Nachádza sa v obklopení vysokých piesočnatých dún a permanentne ju obýva len niečo okolo 100 obyvateľov. Vynahradia jej to však turisti, ktorí sa ročne rátajú na niekoľko desiatok tisíc.

Ak máš rád dobrodružstvo, toto miesto by si mal rozhodne navštíviť – ak by ťa nezaujal výhľad z vrcholu dún, môžeš absolvovať adrenalínovú jazdu na bugyne a vyskúšať sandboarding.

Dedinka Huacachina
Dedina Huacachina (Zdroj: Instagram/turismo_machupicchu)

Národný park Zhangjiajie

Kde ho nájdeš: provincia Hunan, Čína

Ak by ti bolo toto miesto z nejakého dôvodu povedomé, pravdepodobne si videl film Avatar od Jamesa Camerona, v ktorom sa pri jeho tvorbe práve takouto scenériou inšpirovali. Ide o najstarší národný park v Číne, kde sa skalnaté útvary krasového pôvodu akoby vznášali.

Zaujímavosťou je, že tieto nadpozemské výhľady si môžeš vychutnať veľmi ľahko. Postačí vyviezť sa najdlhším outdoorovým výťahom na svete, ktorý vedie až do výšky 326 metrov.

Park v Číne
Park Zhangjiajie v Číne (Zdroj: GettyImages)

Mramorová jaskyňa

Kde ju nájdeš: Patagónia, Čile

Mnohí ľudia vnímajú Patagóniu ako začiatok konca sveta. Centrum jazera, známe ako Jazero Buenos Aires, ukrýva v sebe nádherné poklady, ktoré sa oplatí vidieť. Nájdeš tu Mramorovú jaskyňu, Mramorovú katedrálu a napokon aj Mramorovú kaplnku, ktoré dostali pomenovanie od samotných domácich obyvateľov pre ich klenuté stropy a pietnu atmosféru.

Mramorová jaskyňa Čile
Mramorová jaskyňa (Zdroj: Instagram/luxuryarttravel)

Mramorová jaskyňa ťa očarí nádhernou výzdobou, ktorá je svetovým unikátom. Jej vznik podmienilo topenie ľadovca, keď silno mineralizovaná voda formovala systém tunelov a zároveň sfarbovala steny do odtieňov rôznych farieb. Jaskyňa je súčasťou zoznamu prísne chránených miest a dostaneš sa k nej len loďou. Jej návšteva sa odporúča v období od novembra do februára, keď tyrkysová voda nádherne kontrastuje s mramorovou výzdobou.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, explore.com, cntraveler.com, skyscanner.net, dobrodruh.sk
Odporúčame