Počúvať zvuky jari uprostred zimy? Zvukový atlas mosta ti sprostredkuje nevšedný zážitok

starý železničný most a nový zvukový atlas mosta

Nevšedný zážitok môžeš nájsť na starom železničnom moste (Zdroj: Unsplash/Dennis Trifan)

#Aj na starom železničnom moste môžeš zažiť niečo špeciálne. Uprostred chladnej zimy sa môžeš započúvať do zvukov jari. Ak si za nevšedným zážitkom naplánuješ výlet do Trenčína, od nedele 4.12.2022 – približne až do marca, si môžeš zasnívať sen o blížiacej sa jari prostredníctvom unikátneho projektu zvukovej inštalácie.

Vtáčí spev rozozvučí starý most

Prirodzené prostredie trenčianskych brehov Váhu ti priblíži umelecko-vzdelávací projekt Zvukový atlas mosta alebo mestský sprievodca snívaním o jari. Autori projektu, dramaturgička Eva Vozárová a umelec Fero Király, sa zamýšľajú nad tým, ako človek zvukovo mení krajinu. Staviame mestá, cesty, železnice, mosty. Vnímame pri tom, ako meníme zvuk krajiny? Čomu tým vystavujeme iné živé tvory, s ktorými tieto miesta zdieľame? Ako by znelo územie Trenčína, keby tu nikdy nežil človek? Myslíte si, že by tu bolo ticho?“ pýtajú sa.

Projekt čerpá z práce 2 osobností, ktoré prispeli na Slovensku k rozvoju a ochrane vtákov. Použité boli ilustrácie od Jindřicha Krejču, ktoré boli nedávno vystavené v Slovenskej národnej galérii. Informácie o vtáctve trenčianskych brehov prináša ornitológ Radovan Jambor, ktorý už takmer 25 rokov vtáctvo sleduje a verejnosti ho približuje prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít.

Spoznávaním vzniká vzťah aj potreba chrániť

Podľa ornitológov sa v období rokov 2009 až 2019 na území Trenčína vyskytovalo 187 vtáčích druhov. Hoci to znie ako veľké číslo, je to o 21 druhov menej ako 10 rokov predtým. My ľudia však máme jednu pozoruhodnú vlastnosť. Ak niečo bližšie spoznáme, meníme k tomu svoj postoj, a tak vzniká vzťah,“ uviedol Király.

Aby si si k vtáčiemu svetu dokázal vytvoriť vzťah a  mal záujem chrániť ho, najskôr sa s vtáčími susedmi zoznám. Až kým sa na jar znovu ozvú, dovtedy môžeš na starom železničnom moste bližšie spoznávať žlnu zelenú, brhlíka obyčajného, pinku obyčajnú, sedmohláska hájového a mnoho ďalších. Svojím spevom dajú vedieť, že tu ešte stále sú. Každý deň zaznie na moste spev jedného vtáčieho druhu. Možno ho spoznáš, a možno nie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Myslíš, že znečistené ovzdušie a maľby nemajú súvis? Impresionistický maliar Claude Monet ti dokáže opak

Denne až do jari

Spoznávať vtáky podľa ich spevu môžu, nielen Trenčania ale i návštevníci mesta, až do začiatku jarnej hniezdnej sezóny. Ako podľa agentúry TASR informovala Mirka Gúčiková, PR manažérka projektu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Trenčín 2026, započúvať sa do vtáčieho spevu môžeš denne v časoch od 7:00 do 9:00, od 12:00 do 14:00 a od 16:00 do 18:00.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame