Tomu sa hovorí ohľaduplnosť: V anglickom meste kvôli spiacemu mrožovi zrušili novoročný ohňostroj

spiaci mrož

Na pobreží britského mesta odpočíval na Silvestra mrož (Zdroj: Unsplash/Jonathan Cooper)

#Si typ, ktorý si Silvester bez ohňostroja nevie predstaviť, alebo patríš skôr medzi ľudí, ktorí ohňostroje vnímajú ako zbytočnosť, ktorá navyše škodí zvieratám a životnému prostrediu? Ak sa radíš do tej druhej skupiny, tak určite oceníš rozhodnutie zástupcov britského mesta Scarborough. Tí totiž po tom, čo sa na ich pobreží utábor mrož rozhodli, že zrušia novoročný ohňostroj. Ako uvádza portál Upworthy, urobili tak preto, aby odpočívajúce zviera zbytočne nestresovali.

Spiaci mrož prilákal davy ľudí

Podľa ochranárskej organizácie British Divers Marine Life Rescue bol mrož na móle v Scarboroughu prvý krát spozorovaný ešte tridsiateho decembra o 23:30. Ochranári očakávali, že zviera si chvíľu odpočinie a do rána odíde. Mrož, ktorý si vyslúžil prezývku Thor, mal ale iné plány. Urobil si pohodlie a nerušene pokračoval v spánku.

Ochranári priestor okolo Thora ohradili, aby ho uchránili od príliš zvedavých okoloidúcich. Správa o spiacom mrožovi sa ale rýchlo rozšírila a na mieste sa začali schádzať ľudia z celej krajiny.

„Ľudia sa pýtali mnoho otázok, ponúkali nás teplými nápojmi a jedlom a ocenili fakt, že Thora chránime. Drvivá väčšina z nich k nášmu hosťovi pristupovala s mimoriadnym rešpektom,“ uviedla organizácia British Divers Marine Life Rescue na svojej stránke.

😮 THE RETURN OF THOR 😮At 11.30pm on 30th December 2022, Scarborough Sealife reported to BDMLR that a Walrus was hauled…

Posted by British Divers Marine Life Rescue on Monday, January 2, 2023

Vadil mu hluk a svetlá

Ešte počas noci si však ochranári všimli, že Thora znervózňovali zvuky a svetlá okoloidúcich áut. Namieste teda bola otázka, čo bude s novoročným ohňostrojom. Mestské zastupiteľstvo neváhalo a na odporučenie ochranárov ohňostroj zrušilo.

V podvečerných hodinách sa mrož napokon predsa len vrátil do mora a odplával. Ako uviedla Emily Mayman z British Divers Marine Life Rescue, organizácia po Thorovom odchode pobrežie monitorovala pre prípad, že by sa vrátil. Najbližšie bol však videný až o niekoľko dní a to v meste Blyth, kežiacom približne 110 kilometrov severne od Scarboroughu. Mayman tiež poďakovala obyvateľom mesta Scarborough, miestnym ochranárom, polícii a mestskému výboru za ich podporu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máme pre teba plán na Silvester! Porovnali sme obľúbené možnosti, oplatí sa ísť za hranice?

„Každý skrátka robil to, čo je správne a za to by sme im nemohli byť vďačnejší,“ povedala a vyzdvihla tiež rozhodnutie mesta zrušiť ohňostroj.

„To, že uprednostnili jeho pohodlie pred všetkým ostatným si zaslúži ocenenie. Viem, že tento krok bol vnímaný veľmi pozitívne na celom svete,“ dodala.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame