Máme pre teba plán na Silvester! Porovnali sme obľúbené možnosti, oplatí sa ísť za hranice?

Silvester v meste

V meste si počas Silvestra môžeš užiť veľký ohňostroj (Zdroj: Unsplash.com/Matt Popovich)

#Máš už po krk domácich silvestrovských osláv, ktoré sú nudné? Nechceš skončiť v posteli už pár minút po polnoci? V tom prípade ti ponúkame všeobecné, ale aj konkrétne tipy na miesta, kde stráviť silvestrovskú noc. Dokonca vieme, kde za pomerne dobré ceny privítaš Nový rok veľkolepo aj mimo našej krajiny, ak ťa už Slovensko omrzelo.

Hotely a penzióny

Najčastejšími tipmi na silvestrovský pobyt sú práve hotely alebo menšie penzióny. Aj preto patria medzi prvé, ktoré sa vypredajú. V hoteloch trávia hostia čas veľmi radi najmä preto, že pripravujú aj silvestrovský program, často aj so živou hudbou, prípadne dokonca s ohňostrojom. Informácie o konkrétnych hoteloch nájdeš na jednotlivých weboch.

Niektorí využijú koniec roka aj na relaxovanie vo wellness centrách, ktoré sú súčasťou väčších hotelových komplexov. Odradiť môže jedine vyššia cena, ktorá sa tradične pohybuje v stovkách eur. Alternatívou je menší penzión, v ktorom vyjde pobyt na pár desiatok eur za noc, no stratíš niektoré z výhod.

Výhody: pohodlie, dobrá dostupnosť, možnosť dlhšieho pobytu, možnosť väčšej partie, wellness je časťou súčasťou väčších hotelov, silvestrovský program

Nevýhody: vyššia cena, vypredané medzi prvými, kapacita izieb je obmedzená zvyčajne na 2 – 3 dospelých

Konkrétne tipy

 • Penzión pod Tatrami v obci Ždiar v Belianskych Tatrách
 • Penzión Malá Fatra u Ďurka v obci Terchová
 • Penzión u Michala v obci Zuberec v Západných Tatrách
 • Penzión Koliba v obci Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách
 • Penzión Spa & Wellness Zorhill v obci Ždiar
 • Aqua & Wellness Resort Alžbeta v meste Liptovský Mikuláš
 • Hotel Svätojánsky kaštieľ v obci Liptovský Ján
 • Hotel Sova Ždiar v obci Ždiar

Chata v horách

Pre väčšie partie odporúčame samostatnú chatu. Aj tie však miznú už od jesene, pretože sú veľmi žiadané. Oproti hotelom sa platí za prenájom celého objektu, nie počet ubytovaných ľudí. Platí, že čím väčšia partia sa vás nazbiera (samozrejme, v rámci kapacity), tým lepšiu cenu platí jednotlivec za pobyt.

Mnohí uprednostnia chatu aj kvôli súkromiu. Takto si môžeš užiť poriadnu zábavu až do rána a ani na prípadný hluk sa v odľahlom lese nikto nepríde sťažovať. Všetko má aj svoje proti a v tomto prípade to môže byť nedostatok služieb, ako napríklad zabezpečené raňajky, možnosť wellnessu či upratovanie po pobyte. Ani prístupová cesta nemusí byť v zimnom období v dokonalom stave.

Výhody: prijateľná cena pre jednotlivca, súkromie, v prenájme je celý objekt, možnosť oslavovať do skorého rána, často sú povolené aj domáce zvieratá

Nevýhody: finančná záloha navyše (vráti sa na konci pobytu), v horách horšia dostupnosť, chýbajúce služby, jedlo si musíte zabezpečiť sami

Konkrétne tipy

 • Chata U Kmotra na okraji obce Liptovská Osada (max. 8 osôb)
 • Chata Drevenica pod Kriváňom v rekreačnej oblasti Podbanské pod Vysokými Tatrami (max. 12 osôb)
 • Drevenica Marka v rekreačnej oblasti Liptovský Trnovec (pri vode, max. 13 osôb)
 • Chata Jasná – Lúčky 190 pri lese v Demänovskej Doline. (max. 16 osôb)
 • Chalupa Skokanovo na okraji obce Hrabušovce v Slovenskom raji (max. 11 osôb)
 • Chalupa Olga na okraji obce Terchová (max. 20 osôb)

Námestia veľkých miest

Na námestiach sa pred oslavou Nového roka vždy zídu stovky, niekedy až tisíce ľudí. Aj toto je miesto, kde mnohí radi trávia Silvester. Ak ti nevadí chladnejšie počasie a dav ľudí, poriadne sa obleč, zvolaj kamarátov, dohodnite stretnutie a privítajte rok v sprievode mestského programu.

Vlastnú pyrotechniku neodporúčame kupovať, keďže väčšina miest ju priamo v pešej zóne zakazuje. Mestá platia oslavy samy, a preto ti stačí vziať šampanské (alebo šumivé víno) a poháriky, do ktorých si nalejete. Po oslavách môžeš ostať ešte na námestí, odísť domov alebo si to namieriť do podnikov. Tie ale v tomto čase už bývajú plné ľudí.

Výhody: menšia aj väčšia patria, minimálne vstupné náklady, pobyt na čerstvom vzduchu, bezplatný ohňostroj, možnosť kedykoľvek odísť

Nevýhody: chladné počasie, veľa ľudí na jednom mieste, z menších obcí treba dochádzať

Kde majú ohňostroj?

Silvestrovský program sľubujú všetky krajské a väčšina okresných miest. Ohňostroju sa ale všade nedočkáš. Ešte ani samosprávy nevedia, či vyčlenia peniaze na niekoľkominútovú atrakciu pri vysokých nákladoch za energie.

Keďže informácie sa menia každým dňom, odporúčame sledovať web mesta, v ktorom chceš stráviť Silvester. Určite bude informovať, aký program si pre občanov napokon pripravilo. Aj v prípade, že ohňostroj na námestí nebude, niektorí ľudia v okolí si určite vyhodia z kopýtka.

S priateľmi v podniku

Menším partiám sa oplatí privítať Nový rok v bare. Niektoré ponúkajú silvestrovskú zábavu so živou hudbou, iné prenajmú dídžeja či dokonca usporiadajú novoročný ples. Možností je veľa a ponuky podnikov nájdeš buď na ich webe, sociálnej sieti, telefonicky alebo osobne.

Výhodou oproti námestiam je pobyt v teple. Sem si však nemôžeš priniesť vlastný alkohol a pár podnikov určite počas Silvestra zdvihne ceny, pretože aj personál pracuje za nočné príplatky. V ponuke bude určite aj niečo pod zub, minimálne v podobe slaného občerstvenia. Ak podniky nevaria, zvyčajne povoľujú aj donášku jedla.

Výhody: prijateľná cena, vhodné pre menšiu partiu, niektoré podniky majú aj stolové spoločenské hry, oproti námestiam si v teple

Nevýhody: dav a najmä hluk, často vyššie ceny drinkov ako počas roka, tvoj obľúbený podnik nemusí byť otvorený, nutnosť rezervácie stola vopred

TIP: Aj v tomto prípade platí, že na Silvestra obslúži väčšina, no nie všetky podniky – zvyčajne tie väčšie. Ak chceš zistiť, či má konkrétny podnik pred Novým rokom otvorené, je najlepšie zavolať na číslo alebo prevádzku navštíviť osobne. Ak ešte majú voľné, odporúčame hneď zarezervovať stôl.

Silvestrovská lyžovačka

Pre milovníkov adrenalínu odporúčame zbystriť pozornosť. Aj tento rok budú väčšie rezorty ponúkať v rámci silvestrovských pobytov nočné lyžovanie, ktorým privítaš Nový rok ako pravý nadšenec športu. Priprav sa však na oveľa vyššie ceny ako po zvyšok sezóny.

Silvester v hoteloch sa v drvivej väčšine prípadov nedá rezervovať na jednu noc, ale minimálne na tri. Pobyt ťa vie vyjsť aj na stovky eur, aj keď súčasťou pobytu sú raňajky s večerami a niekedy dokonca predplatné na skipasy. Dovolenku na svahu si užiješ aj v susedných krajinách, Slováci milujú najmä rakúske Alpy.

Výhody: môžeš ju tráviť na Slovensku aj mimo našej krajiny, vhodné aj pre väčšie partie, niektoré svahy sú otvorené do noci, možnosť dlhšieho pobytu

Nevýhody: vysoká cena, pre veľký záujem často vypredané, len pre ubytovaných (žiadne jednodňové výlety), novoročné lyžovanie ponúkajú najmä drahšie rezorty

Konkrétne tipy

 • Apartmány Snow v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách
 • Grandhotel Praha v obci Tatranská Lomnica vo Vysokých Tatrách
 • Grandhotel Starý Smokovec v obci Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách
 • Hotel Grand Jasná v Nízkych Tatrách
 • Tri Studničky v Jasnej v Nízkych Tatrách

+ hotely v susednom Poľsku, Česku alebo Rakúsku

Tipy mimo Slovenska

Nový rok nemusíš vítať len na Slovensku. Rozhodli sme sa predstaviť ti štyri zaujímavé tipy, kde Silvester oslavujú taktiež vo veľkom. Zavítať môžeš za polárny kruh, ale aj do trópov.

New York

Prečo ísť na Nový rok za oceán? Výhodou môžu byť lacnejšie letenky oproti letnej sezóne, nezabudnuteľný ohňostroj vo viacerých lokalitách New Yorku či výzdoba v celom centre mesta. Medzi lákadlá patrí najmä námestie Times Square, Rockefellerovo centrum, Socha slobody či Central Park, ktorý sa trbliece miliónmi svetiel. Nezabudni sa dobre obliecť, teploty tu na Silvestra klesajú často až pod -10 °C.

Island

Aj tu platí, že letenky na Island sú o pár eur lacnejšie ako cez leto. Okrem teplého oblečenia si priprav aj kvalitný fotoaparát, pretože ohňostroj v Reykjavíku trvá často až desiatky minút – potom prídu na rad miestni. Za zváženie stojí aj možnosť vyhliadkových veží, z ktorých máš mesto aj okolie ako na dlani. A keďže ohňostroj tu predávajú najmä dobrovoľní hasiči, aj svojím dielom vieš prispieť na dobrú vec.

Škandinávia

Uvažuješ skôr nad samotou? Tak potom rozhodne hľadaj chatku na severe Škandinávie. Ponuky nájdeš všade na internete a pomôcť vie Booking aj Airbnb. Oplatí sa tu stráviť aspoň tri až štyri noci (napríklad od 29. decembra), aby si si mohol užiť aj polárnu žiaru, ktorá ťa za správneho počasia a na správnom mieste rozhodne čaká. Niektorí ju uprednostnia pred ohňostrojom.

Egypt

No a náš posledný tip je v teplejšom pásme. Silvester v Egypte vyskúšalo viacero Slovákov a drvivá väčšina si ho pochvaľuje. Letenky a dokonca aj celé pobyty sú výrazne lacnejšie oproti letu. Teplota vzduchu aj mora sa tu počas Nového roka pohybuje na úrovni 22 – 23 °C. Navyše na teba čaká aj all inclusive, takže jedlo aj nápoje už sú zahrnuté v cene.

Kde stráviš tento rok Silvester?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, megaubytovanie.sk
Odporúčame