Pozor, žraloky na kokaíne: Pri týchto brehoch našli pozitívne testované jedince

Čo by sa mohlo stať, keby si stretol nadrogovaného žraloka? (Zdroj: Freepik/pablographix)

#Pokiaľ pravidelne navštevuješ prímorské oblasti a vyhľadávaš kúpanie sa v mori, tak určite vieš, aké riziko ti môže hroziť pri stretnutí sa so žralokom. Tieto nebezpečné morské tvory naháňajú mnohým návštevníkom hrôzu už len z počutia. Čo by sa však mohlo stať, keby si stretol nadrogovaného žraloka? Nie, nerobíme si srandu. Výskyt žralokov pod vplyvom omamných látok je realitou, ktorú odhalili vedci.

Oceánski závisláci

Na brehoch Brazílie objavili vedci až 13 žralokov, ktoré boli pozitívne testované na drogy. V ich telách sa objavil kokaín, ktorý sa im uložil najmä do svalov a pečene, pričom jeho hodnoty stonásobne prevyšovali tie, ktoré boli kedy namerané u akéhokoľvek vodného živočícha. O tomto šokujúcom náleze informoval portál BBC.

Ako uvádza portál Science Alert, tím výskumníkov, pod vedením environmentálneho vedca Gapriela de Fariasa Arauja z inštitútu Oswaldo Cruz v Brazílii zistil, že okrem spomínanej drogy sa v tele žralokov našli aj vysoké dávky benzoylecgonínu.

Dôkladná analýza tiel žralokov však doposiaľ nepreukázala vplyv na ich telesné schránky, no ako vedci upozorňujú, je potrebný rozširujúci výskum, ktorý môže pomôcť odborníkom vo vyriešení tejto problematiky.

Agresívne správanie

Problémom pri požití omamných látok žralokmi môže byť práve vplyv drog na organizmus. Na to môže, žiaľ, doplatiť nič netušiaci človek. Ani vedci netušia, či užívanie drog dokáže ovplyvniť správanie žraloka podobne ako u závislého človeka. Ak by sa to stalo, omámený žralok by tak mohol byť agresívnejší a útočnejší.

Zároveň upozorňujú aj na to, že kokaín môže byť dôvodom vyhynutia žralokov – pôsobí na rozmnožovací systém či priamo nenarodené plody rýb, čo by z dlhodobého hľadiska mohlo spôsobiť vyhubenie druhu.

Vedci však nevedia s presnosťou určiť následky, pretože je to prvý raz, čo sa stretli s takýmto netypickým nálezom. Hoci sa v minulosti polemizovalo o nadopovaných žralokoch na Floride, nezozbierali sa presvedčivé dôkazy, ktoré by predpoklad potvrdili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Ako obstála populárna rýchla pochúťka? Ochutnali sme rybie prsty za teba

Problémom sú znečistené vody

Tento raz sú informácie podložené. Podľa výskumu je zrejmé, že zárodky rýb, ktoré boli vystavené kokaínu majú nižšiu životaschopnosť buniek a zvýšený predpoklad premeny DNA. A žralok ani náhodou nie je jediný – v minulosti sa dokonca zistilo, že európske úhory vykazujú zmenenú svalovú fyziológiu v reakcii na environmentálne koncentrácie lieku.

Spomínaný portál Science Alert zároveň uvádza, že farmaceutické znečistenie je globálny environmentálny problém, pretože potenciálne viac ako štvrtina svetových vodných ciest obsahuje úrovne aktívnych zložiek, ktoré sa nachádzajú napríklad v antibiotikách, syntetických estrogénoch a rekreačných liekoch. Ľudia tým ohrozujú nielen životné prostredie, ale najmä svoje zdravie.

Kokaín vo vode

Výskyt kokaínu vo vode, samozrejme, nie je bežný. Zaujíma ťa ako sa tam dostal? Odborníci majú celkom tri verzie, ktorými by to bolo možné. Prvou alternatívou je, že sa to stalo kvôli nelegálnym laboratóriám, ktoré vyrábajú túto omamnú látku. Druhý spôsob by mal byť o čosi bizarnejší, a to ten, že vodu kontaminovali exkrementy užívateľov drog. Tretia verzia pracuje s názorom, že pri nelegálnom prevoze zakázanej látky niekomu jednoducho spadla zásielka do mora.

Nech je pravda kdekoľvek, je jasné, že ide o nepríjemnú situáciu, ktorú musia odborníci riešiť, pretože ak sa akýkoľvek druh nevhodných látok dostane do životného prostredia, môžu ho nasávať organizmy, ktoré v prostredí žijú.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame