Zomrel spoluzakladateľ tria De La Soul: Raper Trugoy the Dove

De La Soul, 1991 (Zdroj: Ebet Roberts/Redferns)

#Vo veku 54 rokov zomrel americký rapper a producent David Jolicoeur, zakladajúci člen hip-hopového tria De La Soul. Príčinu úmrtia rodáka z New Yorku, ktorý vystupoval aj pod prezývkou Trugoy the Dove, nezverejnili. V posledných rokoch však hudobník otvorene rozprával o svojom kongestívnom srdcovom zlyhaní.

Jolicoeur spoluzaložil legendárne trio De La Soul spolu s Posdnuosom (Kelvin Mercer) a Maseom (Vincent Lamont Mason Jr). Formácia ovplyvnila hip-hop koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov a minulý týždeň jej v rámci tribute žánru vzdali poctu počas udeľovania cien Grammy v Los Angeles. Ich debutový album 3 Feet High and Rising z roku 1989 dosiahol prvú priečku žánrového rebríčka r’n’b/hip-hop magazínu Billboard a často sa objavuje aj medzi najlepšími albumami v dejinách.

Obsahuje napríklad hity The Magic Number alebo Me, Myself and I. Formácia má na konte deväť štúdiových albumov a jednu koncertnú nahrávku. Verím, že americkú hip-hopovú legendu De La Soul ti netreba extra predstavovať, preslávila sa alternatívnym prístupom, v rámci ktorého už 34 rokov razí cestu pozitívneho vnímania sveta, považovanú za akýsi protiklad ku gangsterskému rapu.

Držitelia Grammy sú známi aj svojráznym výberom skladieb do samplov a svojskou fúziou rapu a jazzu. Minulý rok vystupovali dokonca aj na Slovensku, konkrétne navštívili Uprising festival, kde dorazil  so svojou skvelou živou kapelou, s ktorou už odohrali aj festivaly ako Glastonbury, Garorock, či Montreux Jazz Festival.

Zdroj: TASR, hashtag.sk
Odporúčame