Ulice plné živých zombie môžu byť realitou aj u našich susedov: Nie je to sci-fi, ale účinok „zombie drogy“!

Tranq si kvôli svojim účinkom vyslúžil titul „zombie droga“ (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

#Omamné látky sú zlo. V Amerike je najčastejšou príčinou smrti predávkovanie sa drogami. Aj napriek tomu Americkí narkomani v uliciach  fičia na novej droge, ktorá z nich robí chodiace mŕtvoly. Kvôli týmto stavom, ktoré spôsobuje, nesie droga tranq prezývku „zombie droga“.

Nebezpečenstvo, ktoré sa môže dostať aj k nám

Droga býva často pridávaná do bylinných zmesí na fajčenie. V kombinácií s alkoholom môže po jej užití nastať smrť. Užívanie tejto látky sa už vo veľkom rieši u našich susedov, kde sa s jej užitím spájajú dve záhadné úmrtia.

Zombie droga je vlastne syntetický kanabinoid, ktorý je vytváraný s cieľom napodobniť halucinogénne účinky látky THC. Svoj boom zažíva najmä v Poľsku a v Česku. U nás zatiaľ k smrteľným otravám tranqom nedošlo.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hippo Education (@hippoeducation)

 

Látka, ktorá ťa „zožerie“ zaživa

Za rok od vzniku sa z Philadelphie rozšírila takmer do celých Spojených štátov. Jej výskyt evidujú v 48 z 50 štátov USA, čo je skutočne alarmujúce. Aj napriek veľkej snahe sa im nedarí vyhrabať sa z opioidovej krízy, ktorá Ameriku sužuje už desaťročia.

Tranq si kvôli svojim účinkom vyslúžil titul „zombie droga“. Závislých dokonale otupuje, no po aplikácií im neskôr na tele navrú kožné rany, pri opakovanom užívaní bojujú s hnilobou kože, nekrózou a často nastáva u užívateľov aj smrť.

Zlé a ešte horšie

Strašiakom je aj fentanyl, ktorý sa pôvodne používal ako analgetikum, no pre svoje účinky sa začal používať aj ako droga. V USA nadväzuje trend užívania tranqu na túto látku.

Masívne šírenie tranqu, ktorý je ešte nebezpečnejší ako fentanyl, je rapídne. Kombinácia xylazínu (látky, ktorá sa využíva ako sedatívum pre kone) a lacného fentalylu tvorí „obľúbenú“ drogu tranq. Už samostatne nebezpečné látky fentanylu sa spomínaným  xylazínom znásobia, čo má na užívateľov katastrofálny dopad.

 

Situácia je kritická!

Ľudí, ktorí účinky tohto „trendu“ skúšajú je čoraz viac. Situácia v amerických uliciach je jednoducho alarmujúca – protidrogové centrá nemajú dostatok kapacity na pomoc všetkým, ktorí ju potrebujú, a americké zdravotníctvo je na liečbu týchto prípadov príliš nákladné.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame