Drogy brali už Egypťania, celebrity skončili v známom klube 27: Závislosť sa týka aj slovenských osobností, ako vyhľadať pomoc?

Droga a injekčná striekačka

Závislosť nemusí byť len na drogách (Zdroj: Unsplash/Michael Longmire)

#Závislosť. Slovo, ktoré pozná každý z nás, no len málokto má skutočný rešpekt. Často je vnímané len ako tichý strašiak, ktorý sa týka iných ľudí, nás však nie. Skutočnosť je však iná. Závislosť sa do života môže dostať každému. Chudobný, bohatý, slávny alebo úplne obyčajný. Táto choroba nerozlišuje pred nikým. A ak sa nezachytí včas, môže skončiť fatálne. Prečo má ľudstvo teda sklon k závislostiam a ako vznikajú v našom tele? Sú skutočne len zlé a v neposlednom rade, dá sa pomôcť blízkej osobe v takomto stave? V nasledujúcom článku sme si pripravili otázky pre všetky tvoje odpovede.

Drogy poznali aj v minulosti

História nám poskytuje veľké množstvo príkladov, kedy sa ľudstvo postupne zoznamovalo so závislosťou. Jedny z prvých známok používania rôznych bylín siahajú do obdobia približne 4-tisíc rokov pred našim letopočtom v Starovekom Egypte, kde boli liečivé účinky zaznamenávané vo forme receptov na papyrusoch. V tomto období sa byliny uskladňovali v tekutej forme a neužívali sa surové. Z tohto obdobia pochádza Eberský papyrus, ktorý opisuje prípravu a využitie takmer 700 druhov bylín s psychotropnými účinkami.

Drogy boli popisované aj v Číne, čo potvrdzujú archeologické nálezy spisov dynastie Šang a taktiež v Indii, kde sa rovnako využívali najmä v medicíne. Poznatky o liečivých bylinách sa spisovali ďalšie tisícročia. Avšak ľudia postupne prichádzali aj na ich euforické vlastnosti. Veľký rozmach zaznamenala možnosť syntetizovať chemické látky, ktoré prinášali ešte výraznejšie a silnejšie účinky ako prírodné zdroje drog. Hoci opiáty, a to najmä makové mlieko, sa na zmiernenie bolesti používali od nepamäti, heroín, ktorý vznikol v roku 1800 práve z utlmujúceho morfia, pôsobí na organizmus devastujúco.

Eberský papyrus
Eberský paprus opisuje prípravu a spracovanie až 700 druhov bylín (Zdroj: Wikipedia/Einsamer Schütze)

Ako vzniká závislosť

Na začiatok je potrebné poznamenať, že závislosť nie je len stav mysle alebo známka slabej psychiky. Ide o fyziologický proces v mozgu. Všetko sa uskutočňuje cez systém odmeny. Ten zabezpečuje uvoľňovanie dopamínu, ktorý prináša pocity eufórie. Návykové látky môžu teda spôsobovať zvýšenú tvorbu dopamínu, blokovať jeho vychytávanie alebo naňho pôsobí nepriamo.

Hovoríš si, prečo jednoducho nevypneme systém odmeny a závislosť by neexistovala? Boj so závislosťou však nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Príroda totiž systém odmeny vymyslela na učenie. Práve skrz túto časť mozgu sa učíme cítiť hlad, smäd, únavu. Systém odmeny pomáha uspokojovať všetky naše potreby, nerozlišuje pritom či sa jedná o chorobný stav alebo nie.

Nemusí ísť len o drogy

Chorobnú závislosť nemusia vyvolať len drogy, alkohol alebo iné látky. Rovnaký stav uspokojenia môže navodiť aj určitá situácia. Nelátkové, inak známe aj ako behaviorálne závislosti je veľmi náročné zadefinovať. Nejedná sa totiž o závislosť na látke, ale na určitom podnete, ktorému jedinec nedokáže odolať.

Takéto podnety krátkodobo stimulujú systém odmeny, a preto je postupom času pre závislého čoraz ťažšie odolať impulzu, ktorý vedie k pokušeniu a potenciálnej odmene. Môže sa tak jednať napríklad o závislosť na automatoch, pornografii, sociálnych sieťach, a podobne. Preto treba aj k takýmto pacientom pristupovať rovnako, ako k ľuďom závislým na heroíne.

Stávkovanie v kasíne
Nelátkové závislosti vplývajú na organizmus rovnako ako drogy (Zdroj: Unsplash/Keenan Constance)

Slávne osobnosti a klub 27

Známe osobnosti a svetové celebrity sa často ocitnú v tom najhoršom boji. Závislosti, či už na látkach alebo určitých zvykoch, sa skôr či neskôr dostanú do ich života. V mnohých prípadoch sa však boja vyhľadať pomoc, čo môže mať až fatálne následky. Svoj boj tak prehral napríklad Elvis Presley, Marilyn Monroe alebo Jackie Wilson.

Počul si už o takzvanom klube 27? Ide o celebrity, ktoré svojej závislosti podľahli ako presne 27-roční. Na tomto zozname sa nachádza rockerka Janice Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain či Amy Winehouse. Na tento zoznam sa takmer dostal aj najznamejší predstaviteľ Jokera herec Heath Ledger, avšak zomrel ako 28 ročný.

Závislosť sa dostala aj do životov slovenských celebrít. Niektorým sa podarilo po pobyte v liečebni uspieť a posunúť sa v živote ďalej. Meno Braňo Mojsej ti rozhodne predstavovať netreba. Jeho problémy s alkoholom pozná celé Slovensko. Dnes má úspešnú protilakoholickú poradňu. Herec Dušan Cinkota kvôli problémom s drogami dokonca skončil dvakrát za mrežami. V súčasnosti však napráva svoju minulosť. Obrovská tragédia postretla aj influencera Maja Semana, ktorý svoj boj pred niekoľkými týždňami prehral.

Boj so závislosťou

Niekedy môže nastať situácia, že človek sa v boji so závislosťou ocitne sám. Aj v takomto prípade nad ňou môže zvíťaziť. Dôležité je uvedomiť si svoj stav čo najskôr a nebáť sa čeliť svojim životným problémom. Pokiaľ to nezaberie, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc.

„Závislosť riešime spravidla až vtedy, keď nám zhoršuje kvalitu života. To najdôležitejšie v boji (toto slovo nemám rád, lebo jeho význam je dosť sporný) je uvedomiť si, že som závislý a tiež to, čo mi závislosť do života prináša, alebo čo v mojom živote nahradzuje. Pokiaľ toto nájdeme je možné, že závislosť sama už nie je potrebná v našom živote, prípadne ju nahradíme niečím iným, čo naplní naše potreby podobne ako závislosť sama,“ doplnil Miroslav Vanka z online platformy pre psychoterapiu Hedepy.

Motivačný nápis Change
Vyliečiť sa môže človek aj sám (Zdroj: Unsplash/Ross Findon)

Ako pomôcť závislému?

Náročnú otázku nám znova pomohol zodpovedať Miroslav Vanka. „Závislosť je väčšinou pre blízke osoby, ktoré sú dostatočne pozorné, celkom zjavná. Často sa stáva, že blízka osoba skôr nedokáže odhadnúť mieru závislosti, keď je ešte v moci závislého ju obmedziť.“

Môže však nastať aj situácia, kedy pacient svoju závislosť maskuje. Čo v takomto prípade? „Stáva sa to pravidelne. Blízka osoba však väčšinou pozná, že sa jedná o istý nesúlad vo výpovediach závislého, často fabuluje a podáva niekedy až neuveriteľné odôvodnenia a výhovorky. Závislosť je často spojená s neurotickým správaním závislého, pokiaľ nemá dlhšiu dobu prístup ku svojej droge, začne sa chovať neočakávane, zmätene a často býva i agresívny.“

V prípade, že si sa v predchádzajúcich riadkoch našiel, alebo poznáš niekoho, kto sa trápi, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc.


Všetky potrebné informácie a dôležité kontakty na linky dôvery, nájdeš TU. Pamätaj, že na zmenu nikdy nie je neskoro. S potrebnou liečbou sa aj z najťažšej závislosti môže dostať každý. Nikdy nejde o slabého ducha. Závislosť je ochorenie ako každé iné. 

Zdroj: hashtag.sk, hedepy.sk
Odporúčame