#Spomienky sú súčasťou tvojej minulosti – bez ohľadu na to, či sú dobré alebo zlé. Uznávame, že by bolo ideálne, keby si mal možnosť pamätať si len tie pekné okamihy, no to doposiaľ nebolo možné. Teraz však vedci prichádzajú s novým nápadom, ktorý by mohol pomôcť vymazať nepríjemnosti z tvojej mysle natrvalo. Je v tom však háčik…
Vymazanie pamäte?
Aj ty by si niekedy najradšej zabudol na zlé spomienky a nepríjemné momenty, s ktorými si sa za svoj život stretol? Odľahčiť si myseľ a dušu by chceli viacerí, hoci to nie je také jednoduché. Portál Indy 100 však informoval o špeciálnom výskume, ktorý prináša nové poznatky nielen do liečby rôznych duševných ochorení, ale môže pomôcť „zresetovať“ ľudí, ktorí trpia napríklad nejakou traumou z detstva či nepríjemnými spomienkami.
Nová metóda na vymazanie spomienok možno vyzerá ako z budúcnosti, no možno bude čoskoro realitou. Vymazanie niektorých negatívnych myšlienok by mohol uľahčiť život asi každému na tejto planéte, no celý proces rozhodne nie je tak jednoduchý ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Veľký krok k psychickej pohode
Podľa portálu Science Alert by takáto možnosť pomohla najmä tým, ktorých trápi psychická nepohoda. Možnosť odstránenia zlých spomienok a traumy z minulosti by mohla pomôcť aj s výrazným zlepšením duševného zdravia u populácie.
Proces by mal fungovať na princípe oslabenia smutných spomienok tak, že sa do popredia vynoria tie pozitívne a šťastné. Svoj predpoklad sa vedci snažili overiť aj experimentom, ktorý priniesol zaujímavé zistenia. „Tento postup sa osvedčil. Zistili sme, že schopnosť oslabiť zlé spomienky a dostať do priazne tie pozitívne, splnila naše predpoklady,“ uviedli vedci.
Niekoľkodenná štúdia
Aby sa k tomuto výsledku dopracovali, vytvorili niekoľkodenný experiment, ktorého sa zúčastnilo 37 dobrovoľníkov. Vedci ich požiadali, aby si spájali náhodné slová s negatívnymi obrazmi, akými boli napríklad zranenia ľudí či zvierat, ktoré sa im vynoria v mysli predtým, než sa ich pokúsili „preprogramovať“.
Už počas prvého večera použili vedci na dobrovoľníkov špeciálne cvičenia na získanie pamäti, čo im umožnilo fixovanie spomienok počas spánku. V nasledujúci deň sa výskumníci pokúsili spojiť polovicu fráz s pozitívnymi myšlienkami v mysliach účastníkov. Počas druhej noci si účastníci vypočuli nahrávky nezmyselných slov, ktoré sa hovorili, počas fázy pre uchovávanie pamäte, pričom ich mozgovú aktivitu monitorovali prostredníctvom prístrojov.
Výsledky experimentu
Ukázalo sa, že „aktivita pásma v mozgu, ktoré sa spája so spracovaním spracovaním emocionálnej pamäte sa v reakcii na signály zvukovej pamäte zvýšila“. Tím lekárov to zistil tak, že zúčastneným rozdal dotazníky, ktoré sa opakovali po dobu celého experimentu. Formuláre obsahovali otázky, ktoré mierili na negatívne aj pozitívne spomienky.
Podľa výsledku mali pozitívne spomienky väčšiu pravdepodobnosť, že sa objavia v mysli ako negatívne, pretože mozog zaujali výrazy s kladnými emóciami. Tieto zistenia by podľa odborníkov mohli pomôcť v hľadaní spôsobu liečby psychických ochorení, ktoré zhoršujú negatívne spomienky či traumy z minulosti.
Hoci vedci tvrdia, že išlo o pomerne malú štúdiu, no nadobudnuté výsledky priniesli nápomocné novinky nie len v psychológii. Spomienky na nepríjemnú minulosť totiž vplývajú nielen na kvalitu života tých, ale aj na ich celkové zdravie. Výskumníci vedia, že otvorili tému, ktorá by mohla mať potenciál a prínos do spoločnosti, preto nevylučujú, že v budúcnosti príde k jej rozšíreniu.
Zdieľať na
Zdieľaní